Import aut z Anglii – czy to nadal ma sens?

Samochody z Anglii cieszyły się ogromną popularnością przed kilkoma laty. Import aut kwitł, a samochody sprowadzone z Wielkiej Brytanii rozchodziły się niczym świeże bułeczki. Do dużych zawirowań doprowadził Brexit, po którym kierowcy zaczęli zadawać sobie pytanie – czy zakup samochodu importowanego z Anglii ma nadal sens i czy to się opłaca?

Import aut z Anglii – jak to się odbywa?

Jeszcze przed pamiętnym wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej na rynku powstało wiele firm, oferujących kompleksowe usługi dla swoich klientów. Zakup i transport aut to zadania, które pośrednicy wzięli na swoje barki, klientom pozostawiając jedynie wybór modelu. Samochody osobowe importowane z Anglii były więc bardzo łatwo dostępne zarówno dla firm, jak i dla osób prywatnych. Na podobnych zasadach odbywał się zakup maszyn rolniczych i innych pojazdów.

Dziś, pomimo Brexitu, sprowadzenie anglika do polski wygląda dokładnie tak samo. Choć firm, specjalistów w sprowadzaniu aut, zostało na rynku nieco mniej, to nadal wybór pośredników jest duży. Taka firma wykonuje wszelkie formalności związane z zakupem i transportem, a klient po prostu oczekuje na dostarczenie swojego auta pod wskazanym adresem.

Samochody z Anglii – rejestracja i ubezpieczenie

Umiejscowienie kierownicy po prawej stronie nie stanowi już żadnej przeszkody pod względem ubezpieczenia i rejestracji anglika. Już od 2015 roku przekładka kierownicy nie jest konieczna, a o jej wykonaniu decyduje kierowca. Jeśli ten uważa, że wygodniej mu się jeździ autem z kierownicą po lewej stronie, niejeden mechanik taką przeróbkę dla niego wykona.

Jakie zmiany w obrębie auta są konieczne?

  1. Ustawienie reflektorów.
  2. Przeniesienie tylnego światła przeciwmgielnego.
  3. Zmiana prędkościomierza.
  4. Wymiana wkładów w lusterkach.

Wszystkie te modyfikacje są wymagane ze względów bezpieczeństwa, gdyż samochody z Anglii różnią od europejskich nie tylko umiejscowieniem kierownicy po prawej stronie, lecz kilkoma dodatkowymi detalami. Koszt takiej usługi szacunkowo wynosi od 1000 do 1500 zł, więc w przypadku zakupu auta w korzystnej cenie nadal się opłaca.

import samochodow z anglii

Samochody uszkodzone – import aut na części

Samochody osobowe są często sprowadzane z Wielkiej Brytanii z myślą nie o użytkowaniu, ale o pozyskaniu części. W tym przypadku formalności związane z importem są jeszcze prostsze, a ceny takich aut w UK bardzo kuszące. Samochody na części to domena serwisów samochodowych, komisów i warsztatów, jednak w przypadku wielu zamówień również korzystają oni z pomocy pośredników. Udział w licytacjach, kontakt ze sprzedającymi, dokumenty a przede wszystkim transport aut wymagają czasu i orientacji na rynku brytyjskim. Bez znajomości języka i przepisów są to zadania bardzo obciążające dla firm w Polsce.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że samochody uszkodzone, wyłączone z użytkowania w Anglii są oznaczone specjalną kategorią B. Zakup i transport takich pojazdów wymaga odpowiednich pozwoleń – upewnij się, że firma, z którą chcesz współpracować, spełnia te wymagania.

Ile kosztują samochody sprowadzone z Wielkiej Brytanii?

Samochody osobowe, terenowe, dostawcze – wszystkie uchodzą za tańsze, jeśli ich krajem pochodzenia jest Wielka Brytania. Czy jest to tylko powszechnie powtarzany mit, czy może w tym stwierdzeniu jest ziarno prawdy? Spójrzmy:

  • BMW X5 z 2007 roku, diesel, z niskim przebiegiem jest dostępny w cenach zaczynających się od około 44 tys zł. Ten sam model z nawet niższym stanem na liczniku można kupić w cenie 22 tysięcy zł – o ile pochodzi z Anglii.
  • Audi A5 z 2008 roku, diesel – takie auto z Anglii kupisz już 18 tysięcy złotych, podczas, gdy starsze modele europejskie to koszt co najmniej 30 – 35 tys zł.
  • Fiat 500L z 2015 roku w cenie około 34 tys złotych – anglik w tej cenie ma wyjątkowo niski przebieg, silnik na benzynę + LPG, zaś europejczyk to mocno wysłużony diesel.

To tylko 3 przykłady, jednak można by je mnożyć bez końca. Samochód sprowadzony z Wielkiej Brytanii jest tańszy, a dodatkowe koszty, związane z ubezpieczeniem i rejestracją, nie obniżają atrakcyjności tych pojazdów.

Transport aut z Anglii do Polski

Kupujący zastanawiają się, jak ich pojazd dostanie się z Wysp Brytyjskich do Polski? Słyszy się czasem, że kierowca sam postanawia takie auto sprowadzić, przejeżdżając całą trasę z miejsca zakupu do swojej lokalizacji w kraju. Być może kilka złotych uda się w ten sposób zaoszczędzić, jednak jest to całkowicie zbędna operacja. Firmy importujące auta korzystają z pomocy lawet, przywożąc jednorazowo kilka aut – oszczędzając tym samym na kosztach paliwa i zapewniając bezpieczeństwo samochodu. W zdecydowanej większości oferowane są usługi w systemie door-to-door, czyli z dostawą samochodu pod same drzwi zamawiającego.

Czy więc import aut z UK nadal jest inwestycją, która się opłaca? Wszystko wskazuje na to, że tak. Pamiętajmy, że nie dla każdego kierowcy najważniejszą wartością jest niska cena. Są też przecież tacy, którzy poszukują aut unikatowych, nietypowych i wyróżniających się na tle innych pojazdów na drogach. Brytyjski rynek motoryzacyjny spełnia i tę potrzebę.

Źródło zdjęć: pexels.com Licencja: https://www.pexels.com/photo-license/

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

5 2 votes
Ocena artykułu:

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Poprzedni artykuł

Pomoc drogowa Rembertów

Następny artykuł

W jakim wieku można zapisać się na kurs prawa jazdy?

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments