W jakim wieku można zapisać się na kurs prawa jazdy?

Posiadanie prawa jazdy w obecnych czasach jest powszechne. Umiejętność jeżdżenia autem przydaje się w życiu codziennym przy dojazdach do szkoły lub pracy oraz podczas wakacji kiedy planujemy urlop w dalszej lokalizacji. Samochód to wygoda oraz możliwość dostania się do miejsc gdzie nie sięga komunikacja publiczna. 

 

W jakim wieku można się zapisać na kurs prawa jazdy

 

1. W jakim wieku można się zapisać na kurs prawa jazdy?

2. Czym cechuje się kategoria B?

W jakim wieku można się zapisać na kurs prawa jazdy?

Dla większości młodych ludzi prawo jazdy jest jednym z poważniejszych marzeń. Niekiedy zbierają na nie dłuższy okres pieniądze lub proszą rodziców o opłacenie kursu. Samochód staje się symbolem dorosłości, przekroczenia ograniczeń z lat młodzieńczych. Daje wolność i samodzielność. Przez to często staje się ważnym elementem statusu wśród rówieśników. Ponadto posiadanie prawa jazdy jest dużym atutem dla wielu pracodawców.

Kiedy więc przekraczamy magiczną linię gdy możemy zacząć się starać uzyskać prawo jazdy?

Prawo jazdy do ręki otrzymasz w momencie kiedy przekroczysz osiemnasty rok życia. Wedle polskiego prawa pełnoletniość jest granicą wieku, która zapewni nam ten przywilej.

Jeżeli chodzi o sam kurs można go rozpocząć na trzy miesiące przed osiągnięciem wieku 18 lat. Część młodych ludzi decyduje się na taką możliwość chcąc zaraz po tej dacie siąść za kółkiem. Staje się to swoistym rytuałem przejścia w osiągnięciu nowego etapu życia.

W przypadku nie osiągnięcia jeszcze osiemnastki, młoda osoba jeżeli chce rozpocząć kurs musi mieć pisemną zgodę opiekuna sądowego lub rodzica. Bez otrzymanej zgody będzie musiała poczekać na właściwy czas. Nie ma możliwości przekroczenia tego limitu.

Powyższe zasady dotyczą się pojazdów kategorii B.

Jeżeli marzysz o samodzielnej jeździe samochodem zapisz się firmy Gsszkolenia i rozpocznij swoją zmotoryzowaną przygodę pod okiem najlepszych fachowców.

Czym cechuje się kategoria B?

Zdanie egzaminu na kategorię B uprawnia przede wszystkim do prowadzenia samochodu osobowego, który nie przekracza masy 3,5 tony. Wyłączone z tego zakresu są motocykle oraz autobusy.

Poza wspomnianymi już warunkami przystąpienia do kursu obowiązuje jeszcze okazanie oświadczenia lekarskiego, w którym potwierdza brak zastrzeżeń wobec prowadzenia pojazdu.

Kategoria B daje możliwość kierowania:

  • samochodem poniżej 3,5 tony
  • samochodem z przyczepką, o ile łączna masa nie przekracza 3,5 tony
  • ciągnikiem oraz pojazdem wolnobieżnym
  • pojazdami określanymi kategorią AM

Chcesz dowiedzieć się więcej? Wejdź na https://gsszkolenia.pl/prawo-jazdy/kategoria-b/.

Źródło zdjęć: pixabay.com Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

5 2 votes
Ocena artykułu:

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Poprzedni artykuł

Import aut z Anglii – czy to nadal ma sens?

Następny artykuł

Instalacja LPG – co warto o niej wiedzieć? Dowiedz się, czy jest opłacalna

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments