Akumulator to bez wątpienia jeden z najważniejszych elementów samochodowej instalacji elektrycznej. Pozwala on nie tylko na uruchomienie pojazdu, ale także zasila wszystkie urządzenia pokładowe podczas postoju. Nie wszyscy kierowcy wiedzą, że trwałość akumulatora zależy nie tylko od producenta. Jego żywotność możemy przedłużyć unikając pewnych negatywnych nawyków i sprawdzając stan instalacji.
Jakie nawyki wpływają negatywnie na stan akumulatora?
Pytając o problemy z odpaleniem samochodu to można odnieść wrażenie że niektórych kierowców one nie dotyczą, u innych zdarzają się nagminnie. Dlaczego tak jest? Najczęstszym powodem regularnych problemów z rozruchem jest utrzymanie akumulatora w stanie niedoładowania. Dzieje się tak z dwóch powodów: alternator i układ ładowania pracują niepoprawnie lub kierowca pokonuje zbyt krótkie dystanse często uruchamiając i gasząc silnik. Jeśli długość pokonywanych tras, np. dojazdu do pracy wynosi zaledwie kilka kilometrów należy okresowo sprawdzać stan naładowania akumulatora. W przypadku niedoładowania można podłączyć na noc prostownik. Warto o tym pamiętać szczególnie wtedy gdy jednorazowo bez postoju pokonujemy mniej niż 20 kilometrów dziennie.
Warto zaznaczyć, że ze względu na sposób konstrukcji silnik Diesla wymaga akumulatora o lepszych parametrach niż silnik benzynowy o tej samej mocy. Wynika to z faktu, że potrzebuje on o wiele większy prąd rozruchu, zużywa też podczas niego więcej energii. Negatywny wpływ na żywotność baterii w naszym samochodzie może mieć również tzw. System start-stop. Pozwala on oszczędzać paliwo, często jednak powoduje zbyt wiele cyklów rozruchu silnika na krótkiej trasie.
Korzystanie z urządzeń podczas postoju
Kolejnym problemem który dotyczy m.innymi kierowców taksówek jest korzystanie z urządzeń takie jak np. Radio czy światła podczas długich postojów przy jednoczesnym pokonywaniu krótkich dystansów. Dotyczy to również wszystkich ładowarek do telefonu i nawigacji. Szczególnie w okresie zimowym gdy pod wpływem niskiej temperatury pojemność baterii samochodowej spada, pozostawienie na kilka godzin włączonego radia w samochodzie może rozładować akumulator do poziomu w którym odpalenie samochodu będzie niemożliwe. Warto pamiętać o tym, że regularne rozładowywanie akumulatora do bardzo niskiego poziomu znacznie zmniejsza jego żywotność i może doprowadzić do konieczności jego wymiany.
Akumulatory Topla – postaw na niezawodność
Producenci akumulatorów prześcigają się w rozwiązaniach poprawiających ich parametry elektryczne i zdolności rozruchowe. Akumulatory Topla cechują się nowoczesną technologią produkcji Ca/Ca. Producent rozdzielił je na dwie serie:
- Topla Energy do samochodów o standardowym zapotrzebowaniu na energię
- Topla Top do samochodów o wysokim zapotrzebowaniu na energię, zapewniającą do 30% większe możliwości rozruchu.
Najważniejszą cechą baterii Topla jest długi czas utrzymania parametrów elektrycznych na stałym, prawidłowym poziomie. Parametry takie jak pojemność i prąd rozruchu ulegają pogorszeniu wraz ze starzeniem się akumulatora.
Sklep online w którym kupisz akumulatory Topla z dostawą do domu i bezpłatnym odbiorem zużytego akumulatora znajdziesz tutaj: https://akumulatory-online.pl/produkty/topla
Podczas zakupów przez internet należy pamiętać o obowiązku zdania zużytego. Sklepy wysyłają akumulator w specjalnym pojemniku w którym należy go umieścić. Następnie kurier odbiera pojemnik. Jeśli nie chcemy oddawać zużytego akumulatora trzeba zapłacić kaucję.
Podsumowując nawyki gwarantujące długą eksploatację akumulatora w samochodzie to:
- Wybór baterii renomowanej firmy,
- Regularne pokonywanie odpowiednio długich dystansów,
- Nie korzystanie zbyt długo z urządzeń takich jak radio podczas postoju,
- Sprawdzanie stanu akumulatora
- Doładowywanie przy pomocy prostownika w razie potrzeby.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.