Jak podjąć współpracę z agencją celną i dlaczego warto to zrobić?

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

Przedsiębiorstwa, które na co dzień zajmują się importem i eksportem międzynarodowym, muszą doskonale orientować się w obowiązujących zarówno w Polsce, jak i za granicą przepisach prawa,  normach i procedurach postępowania. Mogą również podjąć współpracę z agencją celną, która będzie pośredniczyła we wszelkich działaniach administracyjnych z tym związanych. Jakie korzyści niesie kooperacja z agencją celną i jak podjąć z nią współpracę?

Dlaczego warto podjąć współpracę z agencją celną?

Ponieważ te dwa pojęcia są często mylone, na początku wyjaśnijmy: agencja celna to nie Urząd Celny. Agencje celne pośredniczą pomiędzy instytucjami państwowymi (takimi jak urzędy celne) a przedsiębiorstwem, którego główną specjalizacją jest import, eksport i tranzyt towarów. Świadczą one usługi związane z różnorodnymi procedurami celnymi m.in. z dopuszczeniem do obrotu, uszlachetnianiem biernym i czynnym, wywozami poza obszar Unii Europejskiej, otwieraniem i zamykaniem karnetów TIR, wypełnianiem deklaracji akcyzowych i innymi.

Ponieważ agencja celna jest reprezentantem importera, zapewnia mu nieocenioną pomoc w obrocie towarów. Jej główne zadanie to kompleksowe reprezentowanie interesów klienta, a także profesjonalne doradztwo. Dodatkowo dzięki temu, że agencja celna może zastosować procedurę uproszczoną, odprawa trwa bardzo krótko, a jej koszty zostają ograniczone do minimum. To wszystko sprawia, że ryzyko błędów zostaje zminimalizowane, a formalności celne przebiegają szybko, sprawnie oraz zgodnie z obowiązującym prawem.

Jak podjąć współpracę z agencją celną?

Współpracę z agencją celną należy nawiązać wcześniej niż w momencie przywozu lub wywozu towarów. Konieczne jest bowiem dopełnienie kilku formalności – reprezentacja klienta odbywa się na podstawie upoważnienia. Niezbędne jest także uzyskanie dla firmy numeru EORI, umożliwiającego dokonanie odprawy celnej, eksportowej lub importowej. Można to zrobić samodzielnie lub za pośrednictwem agencji celnej MAXIMUS z Poznania – wystarczy wypełnić druk upoważnienia i druk z danymi firmy, uiścić opłatę skarbową oraz przesłać dokumenty do siedziby firmy.

Należy pamiętać, że upoważnienie może podpisać właściciel lub osoba wskazana do reprezentacji w KRS. W przypadku spółek cywilnych umowę muszą podpisać wszyscy wspólnicy lub osoba wskazana w umowie jako ta, która może reprezentować spółkę samodzielnie. Następnie, po nawiązaniu współpracy, należy dostarczyć wszystkie dokumenty i faktury związane z importem lub eksportem towarów, aby agencja celna mogła dokonać niezbędnych zgłoszeń i procedur.

0 0 votes
Ocena artykułu:

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Poprzedni artykuł

Czym jest list przewozowy i jak go wystawić?

Następny artykuł

Jak ustawić zapłon z pomocą lampy stroboskopowej?

Subscribe
Notify of
guest

0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments