Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Prawidłowe działanie silnika spalinowego wymaga sprawnego współdziałania wszystkich jego elementów – zarówno układów mechanicznych, jak i elektrycznych. Wśród najważniejszych ustawień znajduje się kąt wyprzedzenia zapłonu, który pozwala na rozpoczęcie procesu spalania w momencie, gdy tłok znajduje się w swoim najwyższym położeniu, co w efekcie pozwoli mu na wykonanie ruchu po najdłuższej drodze i efektywne przekazanie uwolnionej energii.
Dlaczego ustawienie zapłonu jest tak ważne?
Silnik spalinowy może zamieniać energię potencjalną zmagazynowaną w paliwie w energię mechaniczną dzięki spalaniu mieszanki wprowadzanej do cylindrów. Jej zapłon powoduje przesunięcie tłoka wewnątrz cylindra, co doprowadza do ruchu korbowodu, a poprzez ruch wału korbowego wytwarza potrzebny moment obrotowy. Jest on redukowany przez skrzynię biegów do odpowiednich wartości i wreszcie przekazywany na koła pojazdu. Ze względu na budowę silnika, w którym jednocześnie pracują zazwyczaj aż cztery tłoki zapłon mieszanki paliwowo-powietrznej musi następować we właściwym momencie, gdyż w przeciwnym razie działanie nie byłoby efektywne, nadmiernie obciążało poszczególne elementy i doprowadzało do awarii. Właściwy moment następowania zapłonu, tj. tzw. kąt wyprzedzenia jest określany przez producenta silnika. Sposobem na poprawne jego ustawienie będzie użycie specjalnej lampy stroboskopowej. Podłączona do zasilania z układu elektrycznego pojazdu będzie wysyłała błyski z odpowiednią częstotliwością, co pozwoli na ustalenie wzajemnego położenia znaczników, a tym samym dobór prawidłowych parametrów pracy.
Jak ustawia się kąt wyprzedzenia zapłonu?
Ustawienie odpowiedniego kąta wyprzedzenia zapłonu jest możliwe za sprawą znaków naniesionych na koło zamachowe lub pasowe oraz blok silnika, które powinny się ze sobą pokrywać. Można to osiągnąć, zmieniając położenie rozdzielacza, obracając go w jedną lub w drugą stronę, w zależności od tego, jak znaczki są położone względem siebie. Wraz z przekręcaniem tarczy symbole będą się do siebie zbliżać lub oddalać (zapłon zbyt wczesny albo zbyt późny). Przed przystąpieniem do korygowania kąta należy sprawdzić, przy jakich obrotach producent silnika zaleca dokonywanie regulacji oraz zadbać o to, by jednostka napędowa osiągnęła właściwą temperaturę.
Szeroki wybór lamp stroboskopowych tradycyjnych oraz cyfrowych, w tym modeli do jednostek benzynowych i diesli można znaleźć w ofercie firmy RG Narzędzia, specjalizującej się w dostarczaniu narzędzi ręcznych i pneumatycznych oraz elektronarzędzi, a także maszyn i urządzeń warsztatowych, a ponadto techniki spawalniczej.
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.