Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Przygotowanie intratnej oferty to jedna z czynności poprzedzających sfinalizowanie umowy i wykonanie usługi przewozu. Jak opracować stawkę za zrealizowanie zlecenia transportowego? Poniżej kilka wytycznych!
Wielkość auta wpływa na cenę przewozu
Rodzaj pojazdu, który będzie wykorzystany do zrealizowania usługi transportowej to jeden z czynników wpływających na jej cenę. Im większy załadunek, tym ładowniejsze auto, co przekłada się na koszt przewozu. Oczywistym jest, że wraz z wielkością pojazdu wzrastają także opłaty związane z jego eksploatacją.
Długość trasy
Rodzaj planowanej trasy także znajduje odzwierciedlenie w kosztach usługi transportowej. W przypadku rozliczania trasy międzynarodowej opłaty będą naturalnie wyższe niż w ramach przewozu krajowego. Niemniej istotne jest także ukształtowanie terenu. W przypadku trudnych i górzystych tras trzeba liczyć się koniecznością zainwestowania większej ilości czasu i paliwa na dotarcie do celu.
Rodzaj transportowanego towaru
Waga oraz objętość ładunku transportowego to kolejny parametr, który warunkuje koszt realizacji zlecenia transportowego. Jeżeli np. przedmiotem przewozu jest towar o dużej wadze, ale stosunkowo niewielkiej objętości – wówczas jak najbardziej możliwe jest łączenie ładunków, co pozwoli zoptymalizować koszty. Lżejszy ładunek przekłada się z kolei na mniejsze spalanie paliwa.
Niektóre towary mają także specjalne wymagania dotyczące przewozu w określonych warunkach.
Termin realizacji
W przypadku wyceny usługi przewozu ważny jest także preferowany czas realizacji. Niejednokrotnie zdarza się, że zlecany ładunek nie jest obarczony koniecznością pilnej realizacji. Dzięki temu firma transportowa może podejść do tego bardziej elastycznie i połączyć przewóz z innym ładunkiem, co finalnie pozwoli zredukować koszty.
Dodatkowa pomoc przy realizacji zlecenia
Zlecając usługę przewozu można także wesprzeć się pomocą przy załadowaniu towaru i zabezpieczaniu go. Opcjonalne jest także magazynowanie ładunku. W przypadku skorzystania z takich dodatkowych usług trzeba mieć na uwadze wzrost finalnego wynagrodzenia.
Jaką stawkę VAT wybrać przy rozliczaniu zlecenia transportowego?
Przewóz towarów w ramach zlecenia transportowego podlega opodatkowaniu. O ile sposób rozliczania nie przysparza problemów w przypadku zleceń realizowanych na terenie Polski, tak w przypadku tych zagranicznych mogą pojawić się pewne trudności. Trzeba wówczas uwzględnić rodzaj realizowanego transportu oraz status podatkowy nabywcy.
Ustawa o podatku VAT wyodrębnia trzy główne rodzaje transportu: krajowy (na terenie RP), wewnątrzwspólnotowy (dotyczący państw należących do UE) oraz międzynarodowy (gdy usługa przewozu zaczyna się w państwie członkowskim, ale kończy się na terenie innego kraju – lub odwrotnie, przy założeniu, że choćby część trasy przebiega przez teren RP).
Jaki vat na zlecenia transportowe?
Wskazanie konkretnej stawki VAT jest uzależnione od rodzaju transportu. W sytuacji, gdy mamy do czynienia z transportem krajowym lub pomiędzy krajami UE – wówczas obowiązująca stawka wynosi 23%. Z kolei transport międzynarodowy określa się stawką 0%.
W jakich jeszcze sytuacjach stosuje się stawkę 0%?
Ma to miejsce np. w przypadku przewozu towarów, które będą transportowane od początku do końca na terenie kraju stanowiąc jednocześnie fragment usług zaliczających się do transportu międzynarodowego. Kolejna sytuacja dotyczy scenariusza, w którym transport wewnątrzwspólnotowy jest elementem transportu międzynarodowego.
Wycena stawki za zlecenie transportowe – jak zrobić to poprawnie?
Samodzielne oszacowanie tych kosztów jest wyjątkowo trudne. Warto zwrócić się po pomoc do profesjonalistów, którzy będą w gotowości do udzielenia szybkiej wyceny i określenia preferowanych warunków współpracy. Warto podać wszystkie niezbędne informacje, które posłużą jako baza przy przygotowywaniu kalkulacji.
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.