Jak sprawdzić poziom oleju silnikowego w samochodzie?

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

Wszystkie samochody w określonym stopniu zużywają olej silnikowy. Poziom jego wyeksploatowania w przypadku rozmaitych modeli jest jednak różny. Choć zbyt niski poziom oleju zazwyczaj sygnalizują specjalne kontrolki ostrzegawcze, warto regularnie sprawdzać stan jego zużycia pomiędzy poszczególnymi wymianami. Koniecznie dowiedz się, jakie są rodzaje olejów silnikowych oraz w jaki sposób sprawdza się poziom ich eksploatacji w silniku.

Oleje silnikowe – ogólna charakterystyka

Oleje silnikowe pełnią bardzo ważną funkcję w każdym pojeździe mechanicznym. Odpowiadają one przede wszystkim za redukowanie tarcia w jednostkach napędowych, co sprzyja dłuższej żywotności różnych części, takich jak łożyska, tłoki czy pierścienie. Ponadto stosowanie olejów silnikowych gwarantuje optymalne schłodzenie wspomnianych elementów oraz ich skuteczne zabezpieczenie przed korozją.

Osoby, które planują zdobyć prawo jazdy kategorii B w Krakowie i kupić samochód, powinny zdawać sobie sprawę, że oleje silnikowe dzielą się na kilka rodzajów. Wśród nich wyodrębnia się przede wszystkim preparaty mineralne, półsyntetyczne oraz syntetyczne. Pierwsze z wymienionych powstają z ropy naftowej. Półsyntetyki i syntetyki natomiast tworzą się na skutek syntezy pochodnych ropy naftowej albo innych surowców. Większość kierowców wybiera oleje syntetyczne ze względu na ich niską lepkość, pozwalającą na efektywne pokrycie powierzchni silnika w niskiej temperaturze. Specyfiki te na ogół lepiej także zabezpieczają ruchome elementy silnika niż oleje mineralne.

Sprawdzanie poziomu oleju silnikowego krok po kroku

Przy weryfikacji poziomu oleju silnikowego niezbędna jest czysta szmatka, papierowy ręcznik oraz rękawiczki robocze (mogą to być modele jednorazowe). Zaparkowany na równym podłożu samochód powinien odstać co najmniej przez kilka minut aż do momentu całkowitego ścieknięcia oleju do miski olejowej. W trakcie egzaminu na prawo jazdy organizowanych w takich placówkach jak Ośrodek Szkolenia Kierowców AUTO-TEST OSK w Krakowie, często pyta się przyszłych kierowców o to, gdzie znajdują się wlew oraz bagnet poziomu oleju silnikowego. W trakcie sprawdzania poziomu oleju należy najpierw wyjąć bagnet i dokładnie wyczyścić go szmatką lub ręcznikiem. Następnie wkłada się go z powrotem na miejsce, a potem trzeba natychmiast wyjąć, ustawiając go w pozycji poziomej. Jeśli poziom oleju sięga do znajdującej się przy końcu bagnetu linii, można uznać, że ilość preparatu w silniku jest prawidłowa.

5 1 vote
Ocena artykułu:

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Poprzedni artykuł

Zasada działania pomp hydraulicznych. Regeneracja i naprawa podzespołów hydrauliki siłowej

Następny artykuł

Gdzie szukać części do quada?

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments