Jak zamontować grzejnik do istniejącej instalacji centralnego ogrzewania?

Prawidłowo dobrany i zamontowany grzejnik powinien zapewniać odpowiednią temperaturę oraz umożliwiać jej regulację. Ważna jest również funkcja estetyczna, jego forma powinna się wpisywać w aranżację pomieszczenia. Źle dobrana wydajność, niewłaściwe miejsce czy po prostu nieprawidłowy montaż wpływa na zmniejszenie mocy grzewczej w znacznym stopniu, może też doprowadzić do awarii całej instalacji grzewczej.

Grzejniki – jak wybrać?

Wybór grzejników jest duży, najpierw trzeba zdecydować, jaki rodzaj będzie pasował do aranżacji pomieszczenia. Instalator powinien ocenić, czy dany rodzaj grzejnika będzie odpowiedni dla pomieszczenia. Oprócz grzejników żeberkowych, czy popularnych płytowych, grzejnik w salonie to często oryginalny model dekoracyjny. Mogą mieć ozdobną płytę przednią w wielu kolorach do wyboru, może mieć ona strukturę kamienia, albo być wykończona fornirem. Grzejniki płytowe są instalowane w jedno i dwu rurowych instalacjach centralnego ogrzewania. Grzejniki konwektorowe wykorzystujące zasadę konwekcji także mogą przybierać formy dekoracyjne.

Jak prawidłowo zamontować grzejnik do centralnego ogrzewania?

Podłączenie grzejnika zależy od tego, czy jest przeznaczony do podłączenia bocznego, czy dolnego, niektóre modele mogą być swobodnie obracane. Grzejniki mogą być wyposażone w:

  •  podłączenie dolne z lewej strony,
  •  podłączenie dolne z prawej strony,
  •  podłączenie dolne środkowe,
  •  podłączenie boczne z prawej strony,
  •  podłączenie boczne z lewej strony,
  •  podłączenie krzyżowe, kiedy zasilanie zostaje podłączone z jednej strony, a powrót z drugiej.

Idealne grzejniki pokojowe do Twojego Domu

Dobierając elementy przyłączeniowe, należy brać pod uwagę rodzaj rur oraz wymiary gwintów przyłączeniowych. Do podłączenia wykorzystywana jest konsola przyłączeniowa z wbudowanymi zaworami odcinającymi na zasilaniu i powrocie. Przy podłączeniu grzejników od dołu zazwyczaj rury nie są wyprowadzane z podłogi, instalowana jest specjalna konsola kątowa, dzięki temu rury wychodzą ze ściany.

Najpierw należy zamontować uchwyty i zawiesić na nich grzejnik z konsolą oraz wstępnie podłączyć rury zasilające. W następnej kolejności trzeba zdjąć grzejnik, zaszpachlować bruzdy i dopiero wykonać właściwy montaż i sprawdzić szczelność połączeń.

Wyregulowanie grzejnika

Właściwie zamocowane grzejniki powinny być wyregulowane, a przepływ wody powinien być dostosowany do zaplanowanej mocy grzewczej. Nieodpowiednie wyregulowanie sprawia, że grzejniki znajdujące się w najdalszej odległości od kotła nie osiągają zaplanowanej mocy grzewczej. Różnica na wyjściu i wejściu z grzejnika powinna wynosić 15-20 stopni C. Zawór grzejnikowy z reguły ma możliwość regulacji w podwójny sposób, nastawiamy odpowiednią wysokość temperatury, a po jakimś czasie sprawdzamy, czy różnice są utrzymywane.

Głowice termostatyczne znajdujące się na zaworach pozwalają na regulowanie temperatury na bieżąco. Umożliwiają one utrzymanie zaplanowanej wysokości temperatury poprzez zamykanie i otwieranie dopływu wody grzejnej, w zależności od zmieniających się pogodowych warunków zewnętrznych.

Źródło zdjęcia w artykule: pixabay.com Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license


Materiał Reklamowy

Zgodnie z ustawą z dnia 26 stycznia 1984 r. Prawo prasowe. Art. 36 ust. 3 Informujemy, że powyższy artykuł jest formą reklamy internetowej. W odróżnieniu od tradycyjnego artykułu różni go możliwość umieszczenia linku promującego dany produkt bądź usługę, grafiki lub logotypu.

Read Previous

Gdzie warto szukać części zapasowych do zabytkowych samochodów?

Read Next

Jakie grzejniki dekoracyjne wybrać?

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *