Jakie okna wybrać? Co się bardziej opłaca: PCV czy drewno?

Okna drewniane i plastikowe to niekoniecznie rozwiązania konkurencyjne wobec siebie. Raczej myśleć o nich warto jak o dwóch zupełnie innych propozycjach, które odpowiadać mogą na odmienne potrzeby i oczekiwania, nie tylko cenowe. 

Okna drewniane czy plastikowe — nieoczywisty wybór

Odpowiedź na pytanie, okna drewniane czy plastikowe, wbrew pozorom nie zawsze jest oczywista. Drewniane okna mają bardzo wiele atutów, ale mają także określone minusy (przede wszystkim są droższe i trudniejsze w konserwacji). Z kolei okna plastikowe wcale nie muszą już kojarzyć się z niską jakością i wyłącznie tańszym odpowiednikiem okien drewnianych. W stolarce okiennej ceni się oba rozwiązania. Wiele mówi się także o dopasowaniu ich do specyfiki budynku. Okno drewniane świetnie pasuje do budynków i wnętrz klasycznych, rustykalnych, inspirowanych Prowansją itd. Plastikowe rozwiązania świetnie wpisują się w budynki bardziej nowoczesne, o minimalistycznej aranżacji.

Jakie zalety mają okna plastikowe?

Przy oknach PCV nie warto skupiać się jedynie na ich cenie. Z reguły jest ona rzeczywiście niższa niż w przypadku okien drewnianych, choć nie zawsze musi tak być. Designerskie, bardzo wysokiej jakości okna plastikowe potrafią niemało kosztować. Warto więc zwrócić uwagę także na inne ich atuty:

  • są bardzo odporne na wilgoć, promieniowanie UV, zmiany temperatury i inne czynniki atmosferyczne.
  • nie wymagają regularnego malowania ani impregnacji; wystarczy je myć, aby zadbać o ich właściwy wygląd.
  • zapewniają dobrą izolację cieplną (odpowiedni współczynnik przenikania ciepła) i dźwiękową, co pomaga w oszczędzaniu energii i zwiększa komfort w pomieszczeniach.
  • są odporne na korozję i działanie szkodników.
  • ponadto są lekkie i łatwe w montażu, co skraca czas instalacji.

Okna drewniane i ich atuty

Drewno sosnowe, modrzewiowe, dębowe wykorzystywane w produkcji ram okiennych ma wielu admiratorów. Zalet tego typu okien nie jest mało:

  • drewno ma naturalne  ciepło i elegancję, co bardzo korzystnie wpływa na wygląd zewnętrzny i wewnętrzny domu.
  • okna wykonane są z naturalnego materiału, a to sprawia, że są rozwiązaniem bardziej przyjaznym dla środowiska.
  • okna drewniane zapewniają doskonałą izolację termiczną i akustyczną, co poprawia efektywność energetyczną budynku.
  • przy odpowiedniej konserwacji okien drewnianych mogą one służyć przez wiele lat.
  • postrzeganie drewna jako materiału wyższej jakości sprawia, że okna drewniane mogą zwiększyć wartość nieruchomości dzięki swojej elegancji i trwałości.

Okna PCV i drewniane — przemyśl decyzję

Wybór między oknami plastikowymi i drewnianymi nie zawsze jest natychmiastowy. Lekceważyć zalet okien plastikowych nie sposób, z kolei okna drewniane wiele osób utożsamia z wysoką jakością i niepowtarzalnym stylem. Zarówno w przypadku okien plastikowych, jak i drewnianych przede wszystkim liczyć będzie się jakość wykonania i zakup ich od sprawdzonego producenta. Ramy drewniane są przepiękne, ale by służyły ci lata, muszą być odpowiednio wykonane. Dobrze zrobione okna plastikowe mogą być nie tylko tańsze i łatwiejsze w konserwacji, lecz także idealnie dopasowane pod względem designu. Wybór warto przeprowadzić, uwzględniając dostępny budżet, typ budynku, jego elewację, a także specyfikację techniczną konkretnych modeli okien

Źródło zdjęcia: pexels.com Licencja: https://www.pexels.com/photo-license/

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 votes
Ocena artykułu:

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Poprzedni artykuł

Zestawy naprawcze i części samochodowe produkowane przez firmę Klifex

Następny artykuł

Ile płaci stacja demontażu pojazdów?

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments