Kiedy zmienić opony na zimowe?

W kilku najbliższych miesiącach należy być gotowym na trudne warunki drogowe. Kierowcy, którzy do tej pory nie zmienili opon na zimowe, powinni natychmiast nadrobić tę zaległość dbając o bezpieczeństwo własne i pasażerów. Dlaczego zmiana ogumienia jest tak istotna? Kiedy należy ją przeprowadzić, a kiedy powrócić do opon letnich?

Czy zmiana opon na zimowe jest obowiązkowa?

Według polskiego prawa zmiana ogumienia na zimowe nie jest obowiązkiem, ale zaleceniem. Jednak nieprzypadkowo zdecydowana większość kierowców decyduje się na taki krok, który wszakże nie jest kosztowny. Osoby wybierające się na zimowy urlop do innego kraju Europy, na przykład na narty, może spotkać przykra niespodzianka. W poszczególnych państwach przepisy dotyczące ogumienia są odrębne i w wielu spośród nich istnieje obowiązek używania opon zimowych. Jednak nawet pozostając w kraju nie powinno się bagatelizować zalecenia.

Na czym polega wyższość opon zimowych o tej porze roku?

Temperatura wpływa na właściwości gumy, z której wykonane są opony. W wariantach zimowych używa się specjalnych mieszanek przystosowanych do niższych temperatur. Dzięki temu ogumienie zimowe, często zawierające większą dawkę naturalnej żywicy nie traci swojej elastyczności, a co za tym idzie lepiej trzyma się nawierzchni. A przecież zimą panujące na drodze warunki nierzadko sprzyjają poślizgom.

Nie bez znaczenia pozostaje krótsza droga hamowania na słabo przyczepnej nawierzchni. Ważną różnicą pomiędzy oponami letnimi a zimowymi jest bieżnik. Ogumienie zimowe posiada głębsze rowki, dzięki czemu lepiej radzi sobie podczas jazdy na mokrej nawierzchni, ale również na śniegu.

Kiedy zmienić opony na zimowe?

Skoro wymiana ogumienia na zimowe jest jedynie zaleceniem, warto zadać sobie pytanie, kiedy zdecydować się na ten krok. Wielu kierowców kieruje się w tym przypadku swoimi przyzwyczajeniami i przeprowadza wymianę opon na przykład w październiku lub listopadzie. Lepszym rozwiązaniem jest dostosowanie momentu wymiany opon do panującej wokół aury.

Eksperci zalecają, aby wyposażyć auto w opony zimowe, kiedy średnia dobowa temperatura na stałe spadnie poniżej poziomu 7 stopni Celsjusza. Wystarczy przypomnieć sobie poprzednie lata, aby zauważyć, że zima potrafi przyjść do Polski w rozmaitych momentach. Dlatego warto śledzić długoterminowe prognozy pogody i wymienić ogumienie, kiedy rzeczywiście przyniesie to korzyści.

Kiedy powrócić w do opon letnich?

Do rozstrzygnięcia pozostaje jeszcze kwestia, w którym momencie roku zrezygnować z opon zimowych. Zasadę 7 stopni Celsjusza można w tym przypadku odwrócić. Gdy przez dłuższy czas średnie dobowe temperatury będą przekraczały ten poziom, można, a nawet trzeba powrócić do ogumienia letniego. O ile zimówki dobrze spisują się w warunkach, do których zostały stworzone, o tyle w cieplejszych porach roku ich stosowanie się nie opłaca. Po pierwsze, opór toczenia jest wówczas zbyt wysoki, co przekłada się na słabszą dynamikę auta, wyższe zużycie paliwa i szybsze zużywanie się samych opon. Równocześnie niebezpiecznie wydłuża się droga hamowania.

Co powinni zrobić kierowcy, którzy przespali odpowiedni moment i nie tylko nie zmienili opon, ale również nie posiadają zimowek? W tej sytuacji należy jak najszybciej kupić odpowiednie ogumienie, na przykład w sklepie internetowym Aparts wyróżniającym się błyskawiczną dostawą. Można w nim znaleźć nie tylko doskonałe opony do każdego auta od Dacii po Volvo. Części zamienne, wyposażenie aut i płyny eksploatacyjne są tu dostępne w bardzo atrakcyjnych cenach, podobnie jak części motocyklowe i wszystko, czego potrzebują właściciele jakichkolwiek pojazdów.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

5 1 vote
Ocena artykułu:

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Poprzedni artykuł

Lutowanie a spawanie – jakie są różnice?

Następny artykuł

Co charakteryzuje silniki marki Hanomag?

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments