Kupujemy części do samochodu, jakie wybrać?

Każdy samochód, prędzej czy później, będzie wymagał naprawy, polegającej na wymianie uszkodzonych części. Właściciele pojazdów mogą zdecydować się na części nowe bądź zamienne, w zależności od ich dostępności, a także preferencji własnych i możliwości finansowych. Które części okazują się lepszym wyborem – oryginalne czy zamienne? Czym kierować się, podejmując decyzję o zakupie konkretnych elementów wymiennych?

Części oryginalne, a zamienne – wady i zalety

Części oryginalne mają jedną, podstawową zaletę – zawsze będą pasować do danego typu pojazdu. Prezentują również wysoką jakość wykonania. Ich dużą wadą jest natomiast cena – za części oryginalne zazwyczaj trzeba zapłacić przynajmniej jeszcze raz tyle, co za części zamienne. Pod kątem finansowym zdecydowanie bardziej opłacalne jest kupowanie części zamiennych np. do BMW, te natomiast mogą prezentować znacznie gorszą jakość. Mogą, lecz nie muszą – wiele zależy tutaj od tego, jaki konkretnie model wybierzemy, a więc jaką renomą cieszy się ich producent. Mniej znane marki często produkują zamienniki „po kosztach”, zatem ich wyroby są tanie, jednak nie posłużą nam zbyt długo.

Oszczędzanie na zakupie części

Nie ulega wątpliwości, że części do samochodów są drogie. Jeśli dodamy do tego koszty związane z robocizną, jednorazowo w warsztacie musimy zostawić nawet kilkaset złotych. Nic więc dziwnego, że staramy się oszczędzać, zwłaszcza jeśli nasze auto ma już trochę lat i coraz częściej ulega awariom. Na robociźnie nie jesteśmy w stanie zaoszczędzić, chyba że warsztat udzieli nam rabatu. Niemniej jednak o wiele popularniejszym sposobem jest zakup części zamiennych, zamiast oryginalnych. Kosztują one średnio o połowę mniej, a mogą okazać się tak samo wydajne. Pamiętajmy przy tym, że – jak mówi znane powiedzenie – kto kupuje tanio, kupuje dwa razy. Zatem nawet z oszczędzaniem należy uważać i wybierać produkty tańsze, lecz w sposób racjonalny.

Problemy z dostępnością części

W 2022 roku coraz częściej spotykamy się z problemem dostępności części, który jest pokłosiem pandemii koronawirusa i związanych z nią przerw w produkcji. Niemniej jednak wcześniej również napotykaliśmy kłopoty z zakupem części oryginalnych, przez co nie pozostaje nam nic innego, jak kupić części zamienne. Jak się okazuje, i z tymi nie jest tak łatwo – dobrej jakości produkty wyprzedają się w ekspresowym tempie. Jeśli więc bardzo zależy nam na częściach oryginalnych, to nierzadko będziemy musieli uzbroić się w cierpliwość i oczekiwać na ich dostępność. To jednak oznacza, że przez jakiś czas nie będziemy mogli użytkować naszego pojazdu.

Części zamienne – wciąż dostępne?

Jak wspomniano powyżej, dobrej jakości części zamienne także trudno dziś nabyć. Powodem jest oczywiście słaba dostępność części oryginalnych, w efekcie czego świadomi konsumenci stawiają na zamienniki wysokiej jakości. Oddając auto do warsztatu, nieraz usłyszymy, że części można, a nawet trzeba dostarczyć we własnym zakresie. Możemy szukać ich w internecie, choć lepiej unikać ogłoszeń prywatnych, bowiem nigdy nie mamy pewności, co właściwie kupujemy. Dużo lepszym rozwiązaniem jest bieżące śledzenie ofert sklepów internetowych, ewentualnie zapisanie się na listę oczekujących. Osoba, która zapisze się na ową listę:

  • otrzymuje wiadomość o dostępności produktu,
  • ma prawo jego pierwokupu,
  • często może liczyć na dodatkowy rabat przy kolejnych zakupach,
  • otrzymuje informację o obowiązujących promocjach.

Popularne marki samochodów:

Czym kierować się przy wyborze warsztatu samochodowego?

Wybierając warsztat samochodowy, zwracajmy uwagę przede wszystkim na jego renomę oraz zakres świadczonych usług. Nie wszystkie warsztaty przyjmują samochody każdej marki, bowiem niektóre specjalizują się w naprawie wyłącznie konkretnych pojazdów. Większości z nas zależy na tym, aby jak najszybciej otrzymać sprawny pojazd z powrotem, jednak pamiętajmy, że w dobrych warsztatach często trzeba poczekać na auto nawet kilka dni, co wynika z natłoku pracy. Chcąc wybrać dobry warsztat, nie warto kierować się wyłącznie ceną, choć oczywiście ta dla wielu kierowców jest istotna.

Awaria – co robić?

Wybór części do samochodu nierzadko podyktowany jest uwarunkowaniami rynkowymi, a także możliwościami finansowymi właścicieli pojazdów. W kwestii zakupu konkretnych części warto zdać się na wiedzę i doświadczenie pracowników warsztatu samochodowego. Często możemy też zlecić im zakup konkretnych, brakujących części – warto skorzystać z takiej opcji, zwłaszcza jeśli nie posiadamy szerokiej wiedzy z zakresu motoryzacji.

Źródło zdjęcia: unsplash.com Licencja: https://unsplash.com/license

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 votes
Ocena artykułu:

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Poprzedni artykuł

Jakie są objawy uszkodzonej pompy wtryskowej?

Następny artykuł

Chcesz kupić samochód dostawczy? Wybierz Mercedesa!

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments