Jakie są objawy uszkodzonej pompy wtryskowej?

Samochody jako pojazdy mechaniczne do swojego sprawnego działania potrzebują odpowiedniego paliwa. W starszych modelach było ono tłoczone do komory spalania za pomocą specjalnych sprężarek. Obecnie jednak funkcję tę coraz częściej przejmuje pompa wtryskowa. Jak każda część samochodowa, z biegiem lat może ona ulec awarii lub wyeksploatowaniu. Nie wahaj się i już dziś sprawdź, jakie objawy najczęściej świadczą o uszkodzeniu pompy wtryskowej.

Czym jest pompa wtryskowa?

Pompą wtryskową najczęściej nazywa się specjalny aparat przeznaczony do tłoczenia paliwa do wtryskiwaczy. Cały proces odbywa się pod bardzo dużym ciśnieniem wytwarzanym przez ruch obrotowy koła zębatego – to gwarantuje sprawność działania tego elementu. Pompy wtryskowe sprzedawane jako nowe bądź używane podzespoły przez takie firmy, jak LAZUR&JANECZEK PARTS S. C.,  lokuje się w pobliżu cylindrów. Napędzane są ona za pośrednictwem paska rozrządu.

Na ogół wyodrębnia się dwa rodzaje pomp wtryskowych. Są to kolejno modele:

  • rotacyjne;
  • rzędowe.

Pompy rotacyjne, zwane też rozdzielaczowymi, wyposażone są w jedną sekcję tłoczącą. Paliwo trafia do danego przewodu paliwowego dzięki tłokorozdzielaczowi poruszającemu się po tzw. fali, czyli tarczy z wypustkami. Najczęściej takie rozwiązania stosuje się w nowoczesnych silnikach VAG oznaczonych TDI.

Modele rzędowe zaopatrzone są natomiast w osobne sekcje tłoczące – każda z nich odpowiada za podawanie optymalnej dawki paliwa do konkretnego cylindra. Jest to możliwe dzięki obracającemu się tłokowi.

Po czym poznać, że pompa wtryskowa wymaga naprawy bądź wymiany?

Awarii pompy wtryskowej zazwyczaj trudno nie zauważyć. O jej występowaniu najczęściej świadczą poważne trudności z uruchomieniem samochodu i gaśnięcie jego silnika pomimo wciskania pedału gazu. Zepsute pompy wtryskowe w większości przypadków uniemożliwiają spalanie paliwa. Co więcej, za ich sprawą silnik wydaje także podejrzane odgłosy na skutek zmniejszonego przepływu paliwa. Samochody z uszkodzonymi pompami wtryskowymi wydziela dużą ilość spalin. Niekiedy w ich przypadku dochodzi także do wycieku paliwa.

Uszkodzoną pompę wtryskową poddaje się regeneracji w profesjonalnych warsztatach samochodowych. Naprawa części polega na jej dokładnym oczyszczeniu, a także wymianie niesprawnych podzespołów oraz elementów eksploatacyjnych (np. zaworków lub uszczelniaczy). Po wykonaniu wszystkich niezbędnych czynności regeneracyjnych przeprowadza się specjalny test mający na celu sprawdzenie poprawności działania danego podzespołu.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 votes
Ocena artykułu:

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Poprzedni artykuł

Jak urządzić warsztat samochodowy?

Następny artykuł

Kupujemy części do samochodu, jakie wybrać?

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments