Międzynarodowy list przewozowy CMR

Międzynarodowy list przewozowy CMR to jeden z najważniejszych dokumentów obowiązujących przy transporcie drogowym i stanowi oficjalne potwierdzenie zawarcia umowy przewozu. Jaka jest jego funkcja? Jakie informacje musi zawierać? Kto go wystawia? Rozjaśniamy wszystkie wątpliwości.

Międzynarodowy list przewozowy – co to jest?

Transport drogowy międzynarodowy podlega różnym regulacjom, które mają na celu jego usprawnienie. Międzynarodowy list przewozowy, zwany również CMR, to podstawowy dokument, w oparciu o który realizowany jest przewóz ładunku. Postawą prawną funkcjonowania tego dokumentu jest Konwencja o umowie międzynarodowego drogowego transportu towarów z 1956 roku, której sygnatariuszami jest kilkadziesiąt państw z Europy, Azji i Afryki, w tym oczywiście Polska. List przewozowy powinien zawierać następujące dane:

  • miejsce i datę wystawienia;
  • nazwę i adres nadawcy;
  • nazwę i adres przewoźnika;
  • nazwę i adres odbiorcy;
  • miejsce i datę przyjęcia towaru do przewozu;
  • przewidziane miejsce i termin wydania towaru;
  • określenie rodzaju towaru oraz sposób jego opakowania;
  • ilość sztuk, ich cechy i numery;
  • ilość towaru (np. wagę brutto);
  • koszty związane z przewozem;
  • instrukcje niezbędne do załatwienia formalności celnych;
  • oświadczenie, że przewóz podlega przepisom konwencji CMR.

List przewozowy CMR może zawierać także dodatkowe informacje dotyczące m.in. kwestii związanych z ubezpieczeniem i przeładunkiem, a także kwotę pobrania przy odbiorze ładunku. CMR wystawiany jest w trzech egzemplarzach, z których każdy ma taką samą moc prawną. Pierwszy z nich trafia do nadawcy, drugi dołączany jest do przesyłki, natomiast trzeci zatrzymuje przewoźnik.

Kto wystawia CMR?

Konwencja nie reguluje, kto wystawia list CMR. Warto jednak wiedzieć, że to nadawca jest odpowiedzialny za wszystkie koszty i szkody, jakie może ponieść przewoźnik na skutek nieścisłości lub niekompletności danych zawartych w liście przewozowym. Dlatego też zazwyczaj to właśnie nadawca jest wystawcą CMR. Szczególnie że dokument wypełniany jest w języku urzędowym kraju, z którego nadawana jest przesyłka. Doświadczeni przewoźnicy, tacy jak specjaliści od transportu międzynarodowego Intrade z Legionowa pod Warszawą, z pewnością doradzą w sprawie wszelkich formalności związanych z wystawieniem międzynarodowego listu przewozowego. Warto tego dopilnować, gdyż jest to narzędzie, które może skutecznie zabezpieczyć interesy wszystkich stron – nadawcy, przewoźnika i odbiorcy.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 votes
Ocena artykułu:

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Poprzedni artykuł

Gont bitumiczny – popularne pokrycie dachowe za niską cenę. Jakie zalety ma dach pokryty gontem bitumicznym?

Następny artykuł

Mini żuraw budowlany – gdzie znajdzie zastosowanie?

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments