Gont bitumiczny – popularne pokrycie dachowe za niską cenę. Jakie zalety ma dach pokryty gontem bitumicznym?

Obecnie istnieje wiele różnych materiałów, z których można wykonywać dachy: dachówki, łupki, materiały kompozytowe i inne. Każdy z nich ma swoje wady i zalety. Jednak warto przyjrzeć się grupie produktów, jaką są gonty. Na rynku możemy spotkać kilka rodzajów gontów, jednak ciekawym zjawiskiem jest gont bitumiczny. Jest wykonany z produktów pochodzących z recyklingu, więc jest przyjazny dla środowiska, a dzięki obecności asfaltu jest odporny na wilgoć i inne warunki atmosferyczne.

Gont bitumiczny to materiał, zyskujący coraz większą liczbę zwolenników. Dlaczego? Bo to atrakcyjny rodzaj pokryć dachowych, dostępny za niewielki koszt. Gonty bitumiczne są łatwe w montażu, dostępne w różnych kolorach i różnych kształtach, a ich trwałość w wysokich i niskich temperaturach też jest bardzo zadowalająca. Ważną kwestią jest też ich ogólna dostępność, to lekkie produkty, zwykle pocięte na arkusze i przechowywane w ten sposób w sklepie. Więc nie ma problemu też z ich dostawą.

Gont bitumiczny – popularne pokrycie dachowe

Gont bitumiczny – charakterystyka, skład i właściwości. Co wpływa na cechy gontu bitumicznego?

Gonty bitumiczne to jedno z najbardziej popularnych pokryć dachowych w Stanach Zjednoczonych, a i w Polsce zyskuje coraz większą sławę. Gont bitumiczny wykonany jest z materiałów syntetycznych, które zostały podgrzane, przetworzone i uformowane w elementy pokrycia dachowego. Gonty bitumiczne są zazwyczaj dostępne w różnych kolorach i fakturach, dzięki czemu można je dopasować do różnych stylów i wzorów.

Gonty bitumiczne zawierają mieszaninę granulek mineralnych, gumy z recyklingu, asfaltu i innych dodatków. Granulki mineralne nadają gontowi kolor i pomagają chronić go przed uszkodzeniami powodowanymi przez promieniowanie ultrafioletowe. Kauczuk z recyklingu zapewnia izolację przed przenikaniem ciepła przez membranę dachową. Asfalt służy do łączenia tych składników w jeden materiał, który jest następnie nakładany na połać dachową w postaci gontów.

Skład gontów bitumicznych różni się nieznacznie w zależności od rodzaju asfaltu użytego do ich produkcji. Asfalt wyprodukowany po 1980 roku zwykle zawiera mniej lotnych związków organicznych (LZO) niż asfalt wyprodukowany przed 1980 rokiem, ponieważ wiadomo, że LZO przyczyniają się do powstawania smogu podczas spalania paliw kopalnych, takich jak benzyna lub ropa naftowa, do produkcji energii lub transportu.

Gont bitumiczny – rodzaje. Który z produktów wybrać?

Gonty bitumiczne występują w trzech głównych rodzajach: architektoniczne, wymiarowe i kompozytowe.

Gonty architektoniczne charakteryzują się największą różnorodnością rozmiarów i kolorów. Są one również najczęściej stosowanym rodzajem pokrycia dachowego na domach.

Gonty wymiarowe są wykonane z cięższego materiału i mają większą fakturę niż gonty architektoniczne. Mają one bardziej naturalny wygląd niż gonty architektoniczne i są często stosowane w rejonach, gdzie występują obfite opady śniegu lub silne wiatry.

W przypadku dachów pokrytych gontem kompozytowym stosuje się dwie warstwy asfaltowego materiału dachowego połączone ze sobą w celu uzyskania grubszego, bardziej wytrzymałego produktu. Tego typu dachy zazwyczaj wytrzymują dłużej niż inne rodzaje asfaltowych materiałów dachowych, ponieważ są mniej podatne na rozdarcie lub zdmuchnięcie podczas wietrznej pogody.

Co do materiału, z którego wykonuje się gonty najpopularniejszym rodzajem gontów bitumicznych są gonty z włókna szklanego, ponieważ są niedrogie i łatwe w montażu, ale nie są tak trwałe jak organiczne lub syntetyczne gonty z włókna szklanego, które mają wyższe wskaźniki odporności na wiatr niż gonty z włókna szklanego, ale są droższe niż wszystkie inne rodzaje gontów bitumicznych.

Gont bitumiczny – charakterystyka, skład i właściwości

Pokrycie dachowe wykonane z pomocą gontów bitumicznych. Jak wygląda ich montaż?

Gonty bitumiczne układa się na równym podłożu z zastosowaniem folii podkładowej, przy czym miarę folii podkładowej dobiera się nie mniej niż 10% całkowitej długości rolki. Aby mieć pewność, że cała warstwa gontów bitumicznych zostanie ułożona na płaskiej powierzchni, należy przygotować podłoże do układania: przed ułożeniem gontów bitumicznych należy usunąć wystające gwoździe i małe kamienie z miejsca, w którym będą układane.

Gonty montuje się za pomocą gwoździarki lub zszywacza, wbijając gwoździe przez uprzednio wycięte otwory w zakładkach gontu. Gwoździe powinny być rozmieszczone w odległości nie większej niż 30 cm od siebie. Gwoździe należy wbijać pod takim kątem, by przy wbijaniu w pokrycie dachowe były wywinięte na zewnątrz gontu.

Artykuł powstał przy współpracy z centrum pokryć bitumicznych https://columen.pl/

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 votes
Ocena artykułu:

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Poprzedni artykuł

Schody ze spieków kwarcowych – spieki i kwarce na okładziny schodowe

Następny artykuł

Międzynarodowy list przewozowy CMR

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments