Międzynarodowy transport zwłok w świetle przepisów

Organizacja uroczystości pogrzebowej często musi być poprzedzona transportem zwłok. Zwykle zdarza się tak, że ciało znajduje się na terenie kraju, więc przewóz nie wymaga dopełnienia zbyt wielu formalności. Jednak z uwagi na to, że coraz więcej Polaków pracuje i żyje za granicą, to nierzadko zdarza się też tak, że konieczne jest przetransportowanie zwłok z Niemiec, Holandii czy innego kraju. Jak to wygląda w świetle prawa? Jakich formalności należy wówczas dopełnić?

Jakie dokumenty są wymagane przed zorganizowaniem transportu zwłok z zagranicy? 

Mówiąc o przepisach związanych z przewozem ciała zmarłego z zagranicy, w pierwszej kolejności warto wspomnieć o formalnościach, które musi dopełnić rodzina, aby zlecić taką usługę. O to, jak dokładnie wygląda procedura, spytaliśmy pracownika Zakładu Pogrzebowego Funeral z Warszawy, który wyjaśnił:

– Rodzina zmarłego, która chce przetransportować jego ciało do Polski z zagranicy, w pierwszej kolejności musi dopełnić kilku niezbędnych formalności. Pierwszym krokiem jest załatwienie aktu zgonu albo innego dokumentu poświadczającego jego przyczynę. Akt powinien zostać przetłumaczony na język polski, a następnie dołączony do wniosku o pozwolenie na transport wydawane przez starostę albo prezydenta miasta, w którym ma się odbyć pochówek. Ostatnią kwestią jest zgoda od konsula kraju, w którym zmarł członek rodziny. W tym celu trzeba przedstawić wcześniej wymienione dokumenty, a do tego zaświadczenie wykluczające śmierć na skutek epidemii albo choroby zakaźnej.

Należy również podkreślić, że wymienione przez naszego rozmówcę formalności mogą zostać dopełnione przez najbliższą rodzinę zmarłego, czyli małżonka, dzieci, wnuki, prawnuki, rodzeństwo, stryjów, rodziców, dziadków albo pradziadków.

W jaki sposób można przetransportować zwłoki z zagranicy?

Prawo reguluje nie tylko dokumenty, które trzeba załatwić, aby móc przewieźć ciało bliskiej osoby z zagranicy. Oprócz tego ważne jest również to, jakie warunki musi spełniać pojazd przeznaczony do międzynarodowego transportu zwłok. Właśnie dlatego należy zlecić tę usługę sprawdzonej firmie, która się tym zajmuje. Chodzi tutaj o szereg wymagań technicznych i sanitarnych. Samochód musi być trwale oznakowany w sposób, który wskazuje na jego przeznaczenie oraz być wyposażony w kabinę kierowcy, która jest odizolowana od części przeznaczonej do umieszczenia zwłok.

Kolejną kwestią jest wyposażenie pojazdu w środki dezynfekcyjne oraz rękawice jednorazowe. Istotna jest również konstrukcja kabiny, w której przewożona jest trumna albo urna, czyli zabezpieczenie przed przesuwaniem się oraz podłoga, którą można łatwo myć, a jednocześnie jest odporna na działanie środków do dezynfekcji.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

5 1 vote
Ocena artykułu:

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Poprzedni artykuł

Jaki lać olej do motocykla?

Następny artykuł

Czy elektryka prąd nie tyka?

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments