Wymiana oleju to podstawowa czynność, która dotyczy serwisu motocykla. Znacząco różni się od wymiany oleju w samochodzie, stanowi element nie tylko zapewniający prawidłowe funkcjonowanie układu, ale także konserwuje i zapewnia bezpieczeństwo użytkowania. Odpowiednio dobrany olej jest najlepszą inwestycją, a zastanawiając się nad jego wymianą warto zastanowić się nad tym jakie są nasze potrzeby jako użytkownika oraz zadbać o to, aby olej był kupiony w sprawdzonym miejscu np. w Readytoride, które gwarantuje oryginalne oleje, a także ich prawidłowe przechowywanie, aby zapewnić jak najlepszą ochronę dla silnika. Na butelkach znajdziemy wiele oznaczeń, które często bywają niejasne dla kupujących, dlatego poniżej znajdziecie pełne kompendium dotyczące wymiany oleju.
Rodzaje oleju do motocykla
Do wyboru mamy trzy rodzaje oleju: mineralny, syntetyczny oraz półsyntetyczny.
Olej mineralny jest wykonany na bazie oleju pochodzącego z przemian ropy naftowej. Jego właściwości bardzo często nie są wystarczające dla dobrej pracy współczesnych silników. Oleje na bazie syntetycznej uzupełniają to czego brakuje klasycznym mineralnym olejom. Ich właściwości fizyczne pozwalają na tworzenie filmu olejowego, który utrzymuje się dłużej. Również w dużo mniejszym stopniu tworzą osady, zapewniają lepszą płynność oraz lepkość. Ich jedną z największych zalet jest niższy współczynnik tarcia, co powoduje mniejszą eksploatacje zarówno elementów układu, jak i zmniejszenie zużycia paliwa.
Minusem syntetycznych olejów jest z pewnością ich cena – jest wyższa od ceny oleju mineralnego. Jednak warto pamiętać lepszy olej równa się mniejsza eksploatacja, a więc zdecydowanie się na droższy olej, może w długotrwałym rachunku wcale nie okazać się tak kosztowne.
Zalecenia dotyczące oleju do motocykla
Olej silnikowy odpowiada nie tylko za smarowanie części silnika. To tylko jedna z jego funkcji. Olej czyści, uszczelnia oraz chłodzi. Stanowi zarówno ochronę dla części jak i dla osoby jeżdżącej motocyklem. Zbyt rzadkie wymienianie oleju może doprowadzić do zatarcia silnika lub wszelakich innych uszkodzeń np. przez powstające opiłki, co skutkuje nie tylko wielkimi kosztami naprawy, ale stanowi zagrożenie dla osób poruszających się nim.
Podstawową zasadą jest olej samochodowy nie nadaje się do motocykli. Jest to związane z tym, że w większości motocykli mamy do czynienia ze wspólnym obiegiem oleju, czyli olej dostaje się min. do sprzęgła, gdzie w takiej sytuacji doszłoby do jego ślizgania się, a w konsekwencji spalenia tarcz ciernych.
Olej w motocyklach z systemem chłodzenia olejowo-powietrznym odbiera nadmiar ciepła z głowicy i cylindrów, dzięki czemu zapobiega przegrzaniu.
Olej, który zamierzamy wlać nie powinien być nadpoczęty, czy mieć kontakt z powietrzem. Wtedy chłonie on wodę, co pogarsza jego jakość i zmniejsza to jego właściwości smarne. A kiedy wymienić olej? Cóż jest to sprawa skomplikowana, bo zależy ona od eksploatacji. Motocykle wyczynowe powinny mieć częściej wymieniany olej od tych używanych w celach przemieszczania się. Jednak przyjmuje się, że minimum raz w roku olej powinien być wymieniony. Jeśli motor jest przechowywany w garażu gdzie panują względnie stałe warunki możemy to zrobić po sezonie, natomiast jeśli jest przechowywany pod plandeką na zewnątrz powinno się to zrobić po zimie, ponieważ duże wahania temperatur mogą negatywnie wpłynąć na właściwości oleju. Najlepszym zabezpieczeniem i konserwacją silnika jest regularna wymiana oleju.
Klasa lepkości oleju do motocykla
Lepkość oleju jest klasyfikowana za pomocą SAE. Z pozoru może wydawać się niezrozumiała i zawiła przez swoje oznaczenia, lecz w rzeczywistości jest to bardzo proste oznaczenie.
Na przykładzie 10W50: dwie cyfry oznaczają lepkość zimową, następnie litera W oraz kolejne cyfry oznaczają lepkość wysokotemperaturową.
Lepkość oznacza siły tarcia pomiędzy cząsteczkami cieczy i wraz ze wzrostem temperatury tarcie zwykłego oleju to będzie maleć. Oznacza to, że jeśli olej w zimą jest nie wystarczająco lepki to podczas pracy (czyli w wysokiej temperaturze), może nie docierać do wszystkich elementów silnika i nie spełniać swojej funkcji. Ponieważ motocykle nie są zazwyczaj używane zimą, można pokusić się o stwierdzenie, że najważniejsza jest ta druga wartość. Jednak warto nie eksperymentować i trzymać się tego co jest napisane w książce serwisowej. Pozwoli to zaoszczędzić wielu problemów oraz dodatkowych kosztów.
Klasa jakości oleju do motocykla
Według amerykańskich standardów API (American Petroleum Institute) oleje zostały oznaczone literą S (silniki benzynowe) lub C (silniki wysokoprężne). Motocyklistów insertują tylko oleje sygnowane S. Po tej literze umieszczana jest kolejna- w kolejności alfabetycznej. Zasada jest prosta im dalsza litera alfabetu tym norma jest wyższa i nowsza. Obecnie najlepsza klasa to oleje SN.
Jednak i w tym jest haczyk: można zastosować olej o normie wyższej do silników zaprojektowanych do smarowania olejami niższych norm, jednak nie można stosować oleju o normie niższej niż ta przypisana do silnika. Również nie można używać olejów, których normy są zdecydowanie wyższe od tych podanych przez producenta silnika. Takie zabiegi mogą skutkować awariami i naprawami. Więc tutaj znowu najlepiej trzymać się norm podanych przez producenta.
Na olejach znajdziemy też oznaczenia innych norm – japońskich stworzonych na wzór API:
- JASO – dla silników czterosuwowych
- ISO – dla silników dwusuwowych
JASO dzieli się na MA (wspólny obiegiem smarowania: silnik, skrzynia biegów, sprzęgło) i MB (systemem smarowania silnika i skrzyni biegów). Oznaczanie MA-1 jest dla silników o słabszej mocy, a MA-2 dla tych o dużej mocy.
Olej do motocykla, a filtry oleju
To filtr oleju zatrzymuje wszystkie powstające zanieczyszczenia podczas spalania i chroni silnik przed ich działaniem. Dlatego zawsze przy wymianie oleju należy pamiętać o wymianie filtru. Nawet jeśli kupimy najlepszej jakości olej, wręcz stworzony dla naszego silnika, a zestawimy go z wieloletnim filtrem spowoduje to wymieszanie się zanieczyszczeń ze świeżym olejem, co od początku spowoduje zmniejszenie działania oleju.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.