Renowacja części samochodowych

Czasami bardziej opłaca się regeneracja części, niż zakup nowych. Jest to często wykonywany zabieg w przypadku samochodów. Odpowiednia obróbka podzespołów wykonanych ze stali i aluminium może przywrócić je do stanu fabrycznego. Najczęściej do takiej obróbki wykorzystuje się szkiełkowanie. Wiele osób decyduje się na regenerację części samochodowych, ponieważ ta nadaje im odpowiednią chropowatość do nałożenia farby oraz nowy wygląd. Poza tym renowacja niektórych podzespołów (np. silnika) jest tańsza, niż zakup nowych. Sprawdź, jakie części warto regenerować i na czym polega odnowienie.

Które podzespoły samochodowe warto regenerować?

Renowacja może tyczyć się większości części samochodowych. Warunek jest taki, żeby móc je rozebrać bez uszkodzenia innych podzespołów. Niektóre elementy (np. świece) są jednorazowe, dlatego nie warto ich odnawiać. Inne zaś mogą być niebezpieczne dla człowieka. Dlatego do najczęściej regenerowanych części samochodowych należą:

  • Silnik i jego elementy, np. pompy, cylindry, rozruszniki, tłoki, aparaty zapłonowe i turbosprężarki;
  • Zawieszenie i układ napędowy, tj. wahacze, amortyzatory, skrzynie biegów, sprężyny, drążki i półosie.

Najważniejszą zasadą dotyczącą renowacji części jest to, aby były wykonane ze stali lub aluminium.

Renowacja części a oszczędności

Wiele osób na największą zaletę regeneracji podzespołów wskazuje oszczędności. Ci, którzy posiadają stare modele aut musieliby wiele zainwestować w zakup nowych części. Tym bardziej, że niektóre nie są już w ogóle produkowane, co wiąże się ze słabą dostępnością na rynku. W takim przypadku czynności naprawcze i odnowienie niektórych podzespołów może być tańsze o ponad połowę.

Przed oddaniem auta w ręce specjalistów ważna jest wiedza na temat procesu obróbki. Regeneracja skomplikowanych detali może być bardzo droga. Warto więc rozeznać się w cenach i poszukać specjalisty, który wykonuje swoją pracę profesjonalnie.

Na czym polega renowacja części samochodowych?

Renowacja silników i innych aluminiowych oraz metalowych części polega na:

  • usunięciu zanieczyszczeń, np. smarów, rdzy, starych powłok lakierniczych i innych osadów;
  • usunięciu wad, które powstały ze względu na długotrwałe użytkowanie (np. zadziorów), a także wyrównaniu powierzchni;
  • osiągnięciu odpowiedniej chropowatości i przygotowaniu powierzchni do malowania;
  • nałożeniu farby i innych powłok ochronnych.

Dobrze wykonane oczyszczanie i malowanie detali to przede wszystkim estetyczny wygląd i wysoka żywotność. Takie części niekiedy wyglądają jak nowe.

Najczęściej do oczyszczania podzespołów samochodowych używa się ścierniw mineralnych, np. kulek szklanych lub granulatu. Najskuteczniejszą metodą do obróbki aluminium i stali jest szkiełkowanie. Ten sposób pozwala uzyskać czystą i równą powierzchnię.

 

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

5 1 vote
Ocena artykułu:

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Poprzedni artykuł

Dlaczego warto zdecydować się na inteligentny dom?

Następny artykuł

Jak sprawdzić auto przed kupnem – praktyczne porady

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments