Transport ponadgabarytowy – co warto wiedzieć?

Widok konwoju transportującego ogromne przedmioty jest zjawiskiem częstym i powszechnym. Jednak nie każdy zdaje sobie sprawę, że transport ponadgabarytowy to precyzyjnie przygotowany proces, który regulowany jest prawnie. O tym, czym jest transport ponadgabarytowy, co najczęściej transportuje się w ten sposób oraz dlaczego w organizacji takiego transportu warto skorzystać z pomocy profesjonalnych przedsiębiorstw, przeczytasz w tym artykule.

Co to jest transport ponadgabarytowy?

Transport ponadgabarytowy to proces przewozu towarów, charakteryzujących się ściśle określonymi cechami. Oznacza to, że nie każdy przedmiot ogromnych rozmiarów, jaki jest transportowany przy pomocy np. samochodu ciężarowego, będzie przykładem transportu tego typu. Jeżeli taki ładunek nie wykracza poza określone w przepisach standardy, nie może nosić miana transportu ponadgabarytowego. Wymogi dotyczące tego rodzaju transportu są opisane w Polskim prawie jako towary, których:

  • Maksymalna całkowita długość zespołu pojazdów jest większa niż 18,75 m (wyjątkiem jest zestaw samochód + naczepa, którego długość nie może przekraczać 16,5 m);
  • Szerokość przekracza 2,55 m;
  • Maksymalna długość pojazdu (łącznie z ładunkiem!) jest większa niż 4 m;
  • Całkowita waga przekracza ponad 42 t.

Co najczęściej przewozi się w transporcie ponadgabarytowym?

Na zasadach transportu ponadgabarytowego najczęściej przewozi się te towary, które nie mogą być transportowane w tradycyjny sposób, ze względu na swoje rozmiary. Niekiedy wiąże się to też z koniecznością zastosowania specjalistycznych pojazdów lub naczep, przy pomocy których możliwe będzie właściwe zabezpieczenie obiektu. Najczęściej będą to elementy infrastruktury drogowej, segmenty budowlane oraz podzespoły przemysłowe lub całe maszyny.

Jak określić czy dany towar należy przewieźć na zasadach ponadgabarytowych?

Realizacja transportu ponadgabarytowego nie jest procesem łatwym. Wymaga od spedytora odpowiedniej znajomości prawa, terenu oraz wielu innych czynników. Mając wątpliwości, co do zasady transportu danego towaru, warto skorzystać z pomocy ludzi, zajmujących się tym zawodowo. Przedsiębiorstwa świadczące usługi transportu ponadgabarytowego, w profesjonalny sposób określą za nas klasę takiego ładunku, wytyczą optymalną trasę oraz zadbają o potrzebne uprawnienia.

Bardzo ważne  jest skrupulatne zweryfikowanie posiadanego towaru, ponieważ ewentualne niedopatrzenia mogą nas słono kosztować. Zwłaszcza w przypadku wykrycia ich przez służby kontrolujące transport w Polsce, jak i poza jej granicami.

Istotne żeby oprócz właściwej klasyfikacji, dobrać właściwą trasę, jaką będzie poruszał się transport. Chociaż na nowoczesnych trasach pomiędzy dużymi miastami nie powinniśmy natrafić na utrudnienia, tak na węższych drogach łączących mniejsze miejscowości może okazać się, że przejazd będzie niemożliwy. Przeciwieństwami, na jakie możemy natrafić podczas takiego transportu to np. mosty lub drogi z maksymalną dopuszczalną masą pojazdu mniejszą niż transportujący ponadgabarytowy towar zestaw, zbyt wąskie drogi czy też znaki drogowe, o które można zahaczyć. Wszystkie te czynniki należy wziąć pod uwagę, wytyczając trasę transportu.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 votes
Ocena artykułu:

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Poprzedni artykuł

Mubi zwrot 150 zł. Jak zyskać kod rabatowy do porównywarki Mubi?

Następny artykuł

Co warto wiedzieć o wynajmie samochodu z kierowcą?

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments