Twoją pasją jest jazda samochodem? Zobacz jak zostać zawodowym kierowcą oraz jakie są wymagania!

Jazda samochodem sprawia ci przyjemność i nie jest męcząca? Jesteś dobrym kierowcom, nie boisz się długich tras? Zobacz, jak przekształcić pasję w zawód. Zostanie zawodowym kierowcą wcale nie jest trudne.

Jakie są wymagania dla zawodowych kierowców?

Prawo jazdy kategorii B to podstawa dla zawodowego kierowcy. Wystarczy, jeśli chcesz zostać taksówkarzem. Jednak w większości przypadków zawodowy kierowca może pochwalić się wyższymi kwalifikacjami. Warto zrobić prawo jazdy kategorii C + E oraz D i D + E. Dają one odpowiednio uprawnienia do prowadzenia ciągników siodłowych z przyczepami, autobusów i autobusów z przyczepami oraz ciągników rolniczych. Większość zawodowych kierowców myśli o jeżdżeniu w długie trasy na TIRach. Tu potrzebna jest kategoria C + E.

Szukasz pracy w Częstochowie? Sprawdź: https://czestochowa.naszemiasto.pl/jakie-umiejetnosci-warto-rozwijac-aby-zwiekszyc-swoje/ar/c10-9218291.

Jakie badania musi przejść zawodowy kierowca?

Każdy kierowca, niezależnie od tego, czy będzie jeździł zawodowo, czy wyłącznie na własny użytek, musi przejść badania lekarskie, które potwierdzą wymagany do jazdy samochodem stan zdrowia. W szczególności lekarz pochyli się nad stanem oczu (kurza ślepota wyklucza uzyskanie uprawnień do prowadzenia pojazdów), chorobami neurologicznymi (prawa jazdy nie otrzyma epileptyk) oraz ogólną sprawnością fizyczną i refleksem niezbędnym za kółkiem (https://www.autobaza.pl/page/porady/medycyna-pracy-kierowcy-jakie-badania-wykonuje-sie-najczesciej/).

Osoby chcące uzyskać kwalifikacje zawodowych kierowców muszą przejść dodatkowo testy psychologiczne, w których oceniana będzie głównie zdolność koncentracji i szybkiego podejmowania decyzji w warunkach stresu.

Dodatkowe kwalifikacje, które warto zdobyć

Nie jest tajemnicą, że kierowcy samochodów osobowych zarabiają najmniej. Na wyższe uposażenia mogą liczyć kierowcy samochodów ciężarowych i autobusów. Aby jeszcze bardziej zwiększyć szansę na atrakcyjne zarobki, a przy tym stać się konkurencyjnym na rynku pracy wśród kierowców, warto zdobyć dodatkowe uprawnienia, np. do przewozu ładunków niebezpiecznych. Fachowo określa się to mianem kursu ADR. Po jego zakończeniu trzeba zdać egzamin państwowy.

Czy warto zostać zawodowym kierowcą? Praca z pewnością wiąże się z częstą nieobecnością w domu (dotyczy to szczególnie kierowców samochodów ciężarowych), jednak zarobki są wyższe niż w innych zawodach (np. w handlu, gastronomii, niektórych usługach).

Przeczytaj także: https://szczecin.se.pl/praktyki-w-szczecinie-gdzie-je-znalezc-aa-b19h-4DBc-siKH.html.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

5 1 vote
Ocena artykułu:

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Poprzedni artykuł

Ubezpieczenie OC – co warto wiedzieć?

Następny artykuł

Przemiany czasu, czyli jak zmieniał się świat zabytkowych motocykli.

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments