Wyszukiwarka części po VIN – precyzyjne dopasowanie części

Potrzebujesz kupić nowe części do auta, ale nie jesteś pewien które z nich będą pasować do Twojego samochodu? Z pomocą przychodzi wyszukiwarka części po vin. Wyszukiwanie części nigdy nie było tak proste! W tym artykule omawiamy gdzie szukać numeru VIN w dokumentach samochodu, a gdzie w samochodzie, co oznaczają poszczególne znaki kodu VIN, a także jak sprawdzić numer części samochodowej pasującej do Twojego pojazdu.

Gdzie znaleźć numer VIN?

Do wyszukiwania części, najpierw musisz poznać VIN swojego auta. Aby uniknąć pomyłek z cyframi 1 i 0, litery I, O i Q zostały wykluczone z oznaczenia. Numeru vin możesz szukać zarówno w dokumentach pojazdu, jak i w samym samochodzie.

Numer VIN w dowodzie rejestracyjnym

Numer identyfikacyjny pojazdu (VIN) powinien być wyraźnie zapisany w dokumentach pojazdu. Oto gdzie możesz go znaleźć:

 1. Dowód rejestracyjny – numer VIN jest zazwyczaj podany w sekcji „E” tego dokumentu.
 2. Karta pojazdu – jeżeli samochód posiada kartę pojazdu, numer VIN powinien być również tam zapisany.
 3. Polisa ubezpieczenia – twoja polisa ubezpieczenia pojazdu powinna również zawierać VIN.
 4. Faktura zakupu lub umowa sprzedaży – jeżeli jesteś pierwszym właścicielem pojazdu, kod VIN będzie widoczny na fakturze zakupu. W przypadku zakupu używanego samochodu, VIN zapisuje się na umowie sprzedaży.

Pamiętaj, że każdy samochód ma unikalny numer VIN, więc powinien być on taki sam we wszystkich dokumentach. W przypadku jakichkolwiek nieścisłości, aby je wyjaśnić skontaktuj się z autoryzowanym serwisem lub urzędem komunikacji.

Numer VIN w samochodzie

Numer VIN, czyli numer identyfikacyjny pojazdu, można znaleźć w kilku miejscach w samochodzie. Gdzie dokładnie, zależy od marki i modelu wybranego pojazdu, ale najczęściej numer VIN znajdziesz się w następujących miejscach:

 • na tabliczce znamionowej umieszczonej na nadwoziu lub ramie samochodu
 • na desce rozdzielczej na podszybiu samochodu po stronie kierowcy. Można go zobaczyć, patrząc przez przednią szybę z zewnątrz pojazdu.
 • pod maską auta
 • na progu drzwi od strony kierowcy
 • na bocznym słupku drzwi po stronie kierowcy
 • pod siedzeniem pasażera
 • bagażniku
 • w niektórych pojazdach numer VIN może być również wygrawerowany na bloku silnika.

Pamiętaj, że lokalizacja numeru VIN może się różnić w zależności od producenta i modelu pojazdu. W razie wątpliwości zawsze warto skonsultować się z instrukcją obsługi samochodu lub skontaktować się z autoryzowanym serwisem.

Co oznaczają poszczególne znaki kodu VIN?

VIN, czyli Vehicle Identification Number to ciąg znaków – zarówno cyfr i jak i liter – unikalnych dla każdego samochodu. Osobne znaki odpowiadają za informacje na temat pojazdu. Dzięki VIN jesteśmy w stanie dowiedzieć się wiele na temat fabrycznego wyposażenia, a także historii pojazdu.

Numer VIN składa się z trzech części:

 • WMI (World Manufacturer Identifier) – 3 pierwsze znaki, dostarczają informacji o producencie pojazdu zawierając kod producenta i kraj produkcji.
 • VDS (Vehicle Descriptor Section) – znaki 4-9, informują o typie pojazdu, w tym modelu samochodu czy wersję silnika jaką zastosowano fabrycznie.
 • VIS (Vehicle Identifier Section) – znaki 10-17, umożliwiają rozpoznanie określonego samochodu, w tym dokładny rok produkcji, kod zakładu i numer egzamplarza.

Na podstawie tych zgromadzonych danych, można uzyskać wiele szczegółów na temat pojazdu, należą do nich: miejsce produkcji, typ silnika, wyposażenie, systemy, czy nawet kod koloru lusterek.

Części po numerze VIN

Wyszukiwanie części samochodowych może być wyzwaniem – przeciętnie samochód osobowy składa się z 12 000 części, a na rynku dostępnych jest ponad 2 miliony różnych produktów zamiennych. Dlatego właśnie wyszukiwanie po numerze VIN jest bardzo pomocne. To obecnie najskuteczniejsza i najpewniejsza metoda doboru części pasujących do auta.

Wyszukiwarka VIN Motevo

Wyszukiwarka części po numerze VIN Motevo pomoże Ci z łatwością wyszukać informacje na temat odpowiednich części. Wystarczy wpisać swój VIN w pole wyszukiwarki i w kilka sekund zostaniesz przeniesiony do listy i otrzymasz pełen katalog części. Dzięki temu będziesz mógł porównać dostępne części zamienne i oryginalne od różnych producentów, sprawdzić jaki kod katalogowy ma dana część i precyzyjnie wyszukać pasujące produkty w sklepie internetowym.

Szukanie części nie musi być trudne czy czasochłonne. Wyszukiwarka części samochodowych VIN przy zakupach części pozwala zaoszczędzić czas, wykluczyć pomyłki i samodzielnie wyszukać najlepsze okazje w Internecie. Jeśli chcesz sprawdzić lub potwierdzić poprawny dobór części do swojego auta, sprawdź dekoder VIN Motevo.

Źródło zdjęć: Reklamodawca

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 votes
Ocena artykułu:

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Poprzedni artykuł

Dlaczego odpowiednie oświetlenie w warsztacie jest tak istotne?

Następny artykuł

Jak znaleźć dobry serwis samochodowy w Warszawie? Podpowiadamy!

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments