Zrób to sam: jak odtłuścić tarcze hamulcowe w rowerze?

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

Zależy Ci głównie na bezpieczeństwie i komforcie podczas jazdy na rowerze? Postaw na hamulce tarczowe! To coraz bardziej popularne rozwiązanie, które można spotkać już nie tylko w dobrze wyposażonych „góralach” czy crossach, lecz także w rowerach szosowych. Choć tarczówki są cenione za skuteczną pracę, wymagają jednocześnie dużo więcej uwagi od hamulców typu V-brake czy cantilever. Odpowiednie serwisowanie jest w tym przypadku kluczowe. Sprawdź, jak odtłuścić tarcze hamulcowe w rowerze i w jaki sposób dbać o tarczówki, by nigdy Cię nie zawiodły – nawet w najtrudniejszym terenie.

Czyszczenie tarcz hamulcowych – to prostsze, niż myślisz

Zanim poznasz odpowiedź na pytanie „jak odtłuścić tarcz hamulcowe w rowerze”, musisz dowiedzieć się, jak wyczyścić cały system hamulcowy w swoim jednośladzie. Jeśli nie wiesz, jak i czym to zrobić, nie martw się – nie będzie Ci potrzebna rozbudowana lista akcesoriów i preparatów. Wystarczy, że będziesz miał:

  • dedykowany odtłuszczasz do zacisków i tarcz hamulcowych w rowerze – jest on mniej agresywny chemicznie od standardowego (np. Motorex, Finish Line, Fenwick’s);
  • specjalna szczotka do czyszczenia trudno dostępnych miejsc – opcjonalnie gąbka lub zwykła szmatka;
  • rękawiczki – wystarczą najprostsze, jednorazowe.

Poniżej znajdziesz poradnik, który krok po kroku przeprowadzi Cię przez proces czyszczenia hamulców tarczowych:

  1. Umieść rower na stojaku rowerowym – nie jest to konieczne, ale zdecydowanie poprawia komfort jakichkolwiek prac serwisowych.
  2. Spryskaj hamulce preparatem do czyszczenia hamulców tarczowych. Ważne: załóż wcześniej rękawiczki. Nie tylko ochronią one skórę przed działaniem chemikaliów zawartych w płynie, lecz także zapobiegną zatłuszczeniu pozostałych części i elementów przez dotknięcie ich brudnymi rękoma.
  3. W przypadku, gdy zabrudzenia się utrzymują, usuń je za pomocą szczotki lub gąbki. Ważne: używaj osobnych szczotek do każdego komponentu, by zapobiec ich zatłuszczeniu.
  4. Spłucz całość wodą. Ważne: nie stosuj strumienia pod zbyt wysokim ciśnieniem, bo możesz niechcący uszkodzić łożyska w przerzutce i piastach.
  5. Jeśli brud cały czas się utrzymuje, odwróć rower i zdejmij koła – w ten sposób będziesz miał bezproblemowy dostęp do zacisków. Możesz także zdemontować klocki hamulcowe, by łatwiej i szybciej sięgnąć do tłoczków.
  6. Dokładnie wytrzyj wszystkie części i poskładaj je z powrotem.

Na osobny akapit zasługuje czyszczenie klocków hamulcowych. W większości przypadków z powodzeniem wykorzystasz do tego preparat, którego użyłeś wcześniej. Jeśli jednak klocki zostały zabrudzone bardzo tłustą substancją (np. olejem do czyszczenia łańcucha), może się to okazać niewystarczające. Niektórzy wyjątkowo zapaleni rowerzyści decydują się wtedy na metodę nieco mniej „elegancką”, ale z całą pewnością niezwykle skuteczną. Polega ona na zdemontowaniu klocków i umieszczeniu ich w piekarniku, nagrzanym wcześniej do temperatury ok. 250°C. Po upływie 30–40 minut należy je wyjąć, a następnie (po przestudzeniu) zeszlifować zewnętrzną warstwę okładziny. Choć jest to technika dość ekstremalna (i kłopotliwa w wykonaniu, bo z piekarnika będzie wydobywał się nieprzyjemny zapach), pozwala odpowiednio oczyścić klocki, gdy pozostałe sposoby zawiodą. My jednak zdecydowanie rekomendujemy bezpieczniejsze metody czyszczenia – za pomocą odpowiednich preparatów.

Czyszczenie tarcz hamulcowych – to prostsze, niż myślisz

Dlaczego warto odtłuścić tarcze hamulcowe w rowerze?

Zaniedbane tarcze hamulcowe są bardzo podatne na korozję, co w dłuższej perspektywie czasu prowadzi do pogorszenia efektywności ich pracy, a ostatecznie zmusi Cię do ich wymiany na nowe. Rdza to jednak niejedyny przeciwnik tarcz – już nawet niewielka ilość brudu (szczególnie tłustego) może odczuwalnie pogorszyć skuteczność hamowania. Dlatego właśnie warto odtłuszczać tarcze za pomocą specjalistycznych preparatów, np. Muc-Off Disc Brake Cleaner czy Fenwick’s Disc Brake Cleaner. Mają one w składzie mieszaniny wielu rozpuszczalników, dzięki czemu skutecznie radzą sobie z usuwaniem zabrudzeń, m.in. smaru. Co więcej, pozostawiają na powierzchni powłokę antykorozyjną, zabezpieczając tym samym tarcze na czas dalszej eksploatacji. Pamiętaj, że niektóre preparaty do odtłuszczania tarcz rowerowych mogą być stosowane na sucho, co dodatkowo poprawia ich właściwości ochronne i pielęgnacyjne.

Dlaczego warto odtłuścić tarcze hamulcowe w rowerze?

Szybko i sprawnie wyczyść hamulce – skorzystaj ze stojaka do roweru

Większość rowerzystów nie wyobraża sobie „dłubania” przy swoim jednośladzie, gdy nie mają pod ręką dobrego stojaka do roweru. Nie ma się co dziwić – ten niewielki i w gruncie rzeczy niepozorny element naprawdę robi różnicę. Sprawdzi się w trakcie okresowych przeglądów, przy mniej lub bardziej skomplikowanych naprawach, a także w trakcie mycia roweru, nawet myjką pod wysokim ciśnieniem. Utrzyma rower w stabilnej pozycji i w razie potrzeby zapewni swobodny dostęp do każdego podzespołu. Mało? Co powiesz na to, że dzięki dużej mobilności (możliwość szybkiego złożenia) i niskiej wadze możesz przenosić go tam, gdzie zechcesz? Stojak serwisowy do roweru to nie tylko komfort i oszczędność miejsca w trakcie prac serwisowych, lecz także bezpieczeństwo przechowywania jednośladu na co dzień.

Teraz już wiesz, jak odtłuścić tarcze hamulcowe w rowerze. Przyda Ci się do tego stojak rowerowy – świetnej jakości modele znajdziesz na stronie rtrbikes.com, gdzie dostępne są również profesjonalne wieszaki na rower. Sprawdź już teraz!

Źródło zdjęć: rtrbikes.com, shutterstock.com

0 0 votes
Ocena artykułu:

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Poprzedni artykuł

Palety na wymiar do transportu paneli fotowoltaicznych.

Następny artykuł

Co powinna zawierać umowa kupna sprzedaży motocykla?

Subscribe
Notify of
guest

0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments