Samodzielna naprawa tłumika – kiedy naprawiać, a kiedy wymieniać?

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

Ze względu na eksploatację tłumik samochodowy jest jedną z najbardziej narażonych na uszkodzenie części. Bardzo często może się on poluzować, czy też zostać podziurawiony. Widząc, że coś się z nim dzieje, nie należy bagatelizować sprawy i jak najszybciej zabrać się za jego wymianę, lub naprawę. Kiedy jednak wymieniać tłumik, a kiedy spróbować go naprawić na własną rękę?

Budowa tłumika

Tłumik samochodowy jest nieskomplikowaną konstrukcją, składa się zaledwie z trzech części- tłumika początkowego (rura przednia), tłumika środkowego oraz tłumika końcowego. Całość połączona jest ze sobą obejmą tłumika, czyli mocnym zaciskiem, którego rolą jest zespojenie elementów układu. Do zamontowania całej konstrukcji na podwoziu służą natomiast specjalne gumy. Ponadto w niektórych tłumikach można spotkać, przyczepioną do tłumika końcowego, końcówkę tłumika.

Najczęstsze uszkodzenia

Ze względu na oddziaływanie wysokiej temperatury najczęstszą usterką tłumika są dziury. Pojawiają się wskutek korozji lub przepalenia się tłumika. Trzeba więc uważać, aby tłumik nie był poddany na nadmierne działanie wilgoci, które następnie będzie skutkować pojawieniem się rdzy i wspomnianych już, dziur. Drugą w kolejności jest zerwanie się części w wyniku nieumiejętnej jazdy w postaci np. najechania na wysoki krawężnik. Podczas takiego zderzenia, jeśli nie nastąpi zerwanie, może pojawić się dziura w nadpalonym tłumiku. Trzeba pamiętać, że uszkodzony tłumik, który nie będzie naprawiamy, będzie z dnia na dzień w coraz gorszym staniem. Kolejną usterką, która początkowo może wydawać się niegroźna jest skraplanie się wody. Wiedzieć i obserwować, gdyż przy zamontowanej instalacji gazowej ilość pojawiającej się wody może być niepokojąca.

Naprawa tłumika

Decyzja dotycząca naprawy tłumika oznacza zwykle jedynie załatanie dziur, które się w nim pojawiły. Metodą stosowaną w takim przypadku jest spawanie, które można wykonać  samodzielnie. Nie jest to czynność skomplikowana. Powinna być wykonywana na kanale samochodowych. Kolejno trzeba zdjąć z tłumika gumy, obejmy, a następnie wysunąć tłumik. Jednak, jeśli nie ma się doświadczenia w wykonywaniu prac spawalniczych lepszym rozwiązaniem będzie zlecenie naprawy tłumika serwisowi samochodowemu – Auto Zielonka. Ceny takiej naprawy nie są wygórowane. Ze względu na kwestie finansowe szczególnie polecana jest naprawa tłumików sportowych oraz drogich, za których wymianę zapłaciłoby się kilka razy więcej niż za naprawę.

Wymiana tłumika

Wiele osób może zastanawiać się, czy warto wymieniać tłumik, skoro jego naprawa jest niewielkim obciążeniem finansowym, a także jest możliwa do wykonania samodzielnie. Wszystko zależy od tego jaki posiada się tłumik. Dokonując wyboru między naprawą, a wymianą warto sprawdzić koszt części i naprawy. Czasem rozbieżność cenowa może być bardzo duża, a niekiedy jest na tyle niewielka, że lepiej zlecić, lub dokonać wymiany, niż tracić czas na naprawianie. Istotny jest także aspekt dotyczący gwarancji. Jeśli ktoś wie, że jego tłumik często zostaje uszkodzony o wiele lepsze będzie zainwestowanie w część i wymianę, która będzie potem objęta gwarancją, niż ciągłe naprawianie na własną rękę.

0 0 votes
Ocena artykułu:

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Poprzedni artykuł

Jaką skrzynię biegów wybrać – automatyczną czy manualną?

Następny artykuł

Czy młodzi kierowcy muszą mieć zielony listek na aucie?

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments