Czy młodzi kierowcy muszą mieć zielony listek na aucie?

Polska Izba Ubezpieczeń (PIU) przeprowadziła badania, które wykazały, że młodzi kierowcy w wieku od 18 do 24 lat są największym zagrożeniem na drodze dla innych uczestników ruchu. Mają oni fałszywe przekonanie o swoich wysokich umiejętnościach w prowadzeniu pojazdów. Od lat pojawia się dyskusja dotycząca tego, czy młodzi kierowcy powinni jeździć samochodami oznakowanymi „zielonym listkiem”?

Brawura i lekkomyślność młodych kierowców

Policja informuje, że np. w 2019 roku młodzi kierowcy byli sprawcami ponad 4900 wypadków, czyli 18,5 proc. wszystkich takich zdarzeń, do których doszło z winy kierujących. Przyczyną co trzeciej takiej kolizji spowodowanej przez młodych prowadzących pojazdy było niedostosowanie prędkości do warunków ruchu. W co drugim wypadku zginęli ludzie.

Młodym kierowcom brakuje wyobraźni. Na drodze zachowują się brawurowo i egoistycznie. Wyprzedają przed przejściem dla pieszych, nie zachowują właściwych odległości pomiędzy kolejnymi autami, a ponadto uważają, że piesi czy rowerzyści to zło konieczne. Oczywiście nie tyczy się to wszystkich prowadzących pojazdy – jednak takich przypadków jest wiele.

Czy młodzi kierowcy muszą mieć zielony listek na aucie?

Trwają prace mające na celu wprowadzenie w życie stosownych przepisów, które zmniejszyłyby przywileje młodych kierowców. Między innymi mieliby oni jeździć samochodami oznakowanymi zielonym listkiem.

Plany zmian w przepisach drogowych

Już w połowie 2018 roku miała wejść w życie ustawa o kierujących pojazdami, która dotyczyła wielu ograniczeń dla młodych kierowców. Miał być wprowadzony okres próbny dla takich osób, któremu podlegaliby wszyscy debiutujący w tej roli po uzyskiwaniu kategorii B prawa jazdy. Młody kierowca miał podlegać dodatkowym szkoleniom. Jednocześnie samochody, którymi miał się on poruszać, miały mieć zielony listek – taki jak naklejki na zalepieni.pl. To naklejka okrągła, barwy białej, z zielonym liściem klonowym mającym około 10 cm wysokości i szerokości. Resort przygotowujący nowe przepisy zaznaczył przy tym, że taki symbol na tylnej szybie samochodu mieliby mieć kierowcy przez pierwsze 8 miesięcy od chwili uzyskania prawa jazdy, bez względu na to, czy poruszaliby się swoim autem czy cudzym. Jeżdżący pojazdem z zielonym listkiem na szybie nie mogliby przekraczać prędkości 50 km/h na obszarze zabudowanym, 80 km/h poza obszarem zabudowanym oraz 100 km/h na autostradzie i drodze ekspresowej dwujezdniowej.

Zielony listek nie jest nowym sposobem znakowania młodych kierowców, a raczej ich samochodów. Na początku lat. 70 XX wieku także był on stosowany – przez około 20 lat. Taka naklejka ma przede wszystkim być ostrzeżeniem dla innych kierowców, że samochód prowadzi osoba niedoświadczona.

5/5 - (2 votes)

Read Previous

Samodzielna naprawa tłumika – kiedy naprawiać, a kiedy wymieniać?

Read Next

Samochód dostawczy – kupno czy wynajem

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *