Jak składować opony?

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

Odpowiedni sposób przechowywania ogumienia wpływa korzystnie na jego żywotność i użyteczność. Opony bez felg należy przechowywać w pozycji pionowej, w przeciwieństwie do kompletu z felgami, który należy składować poziomo. Dowiedz się, jak właściwie przygotować i jak magazynować opony, aby nie uległy zniszczeniom.

Jak przygotować opony do magazynowania?

Składowanie opon zarówno zimowych, jak i letnich warto rozpocząć od prawidłowej konserwacji. Konieczne jest dokładne oczyszczenie ogumienia i sprawdzenie jego ogólnego stanu. Należy usunąć różnego rodzaju zanieczyszczenia i chemikalia, które mogły osadzić się na powierzchni opon w trakcie korzystania z nich. Do mycia można wykorzystać letnią wodę i specjalny szampon samochodowy. Powstałą mieszankę można nakładać gąbką lub szczotką. Warto pamiętać o tym, aby dokładnie spłukać pianę i pozostawić opony do wyschnięcia. Po umyciu możliwa będzie dokładna kontrola stanu ogumienia, ponieważ na jego powierzchni uwidocznią się uszkodzenia i niepokojące zmiany. Jeśli pomiędzy klocki bieżnika dostały się kamienie, należy je wyciągnąć.

Ochrona opon – o czym należy pamiętać?

Następnie warto użyć profesjonalnego preparatu, który zabezpieczy opony przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych. Jego wykorzystanie dodatkowo przedłuży żywotność gumy. Każdy kosmetyk ma dołączoną instrukcję użytkowania, z którą warto zapoznać się przed zastosowaniem. Przed schowaniem opon, należy pozwolić im wyschnąć – osadzona na powierzchni woda może wywołać niepożądane skutki, np. bąble. Dopiero po dokładnym obeschnięciu można owinąć je folią. Alternatywą są tekstylne pokrowce i specjalne worki do przechowywania opon. Pozwalają one zabezpieczyć opony przed czynnikami zewnętrznymi, zabrudzeniami i szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym.

Opony – jakie warunki zapewnić do przechowywania?

Opony mogą być przechowywane w garażu, magazynie lub na strychu. Pomieszczenie, w którym składowane są opony, warto przewietrzyć co jakiś czas. Należy pamiętać o tym, aby zapewnić ogumieniu optymalne warunki składowania. Warto zadbać o:

  • stałą wartość temperatury – letnich opon nie powinno trzymać się w ujemnej temperaturze, a zimówek nie można składować w pobliżu źródeł ciepła; nieodpowiednia temperatura może wpłynąć negatywnie na mieszankę, którą wykorzystano do wykonania ogumienia,
  • wilgotność powietrza – umiarkowana wartość nie powinna przekraczać 70%,
  • brak bezpośredniego kontaktu ze źródłami ciepła i środkami chemicznymi – w pobliżu nie powinny znajdować się grzejniki, piece, rozpuszczalniki, produkty ropopochodne, ani urządzenia generujące ozon,
  • brak dostępu światła – promienie słoneczne mogą przyspieszyć starzenie gumy.

Liczne warsztaty, jak np. Bunar, mają w swojej ofercie hotel dla opon. Jest to rozwiązanie polecane dla osób, które nie dysponują wolną przestrzenią i nie są w stanie zapewnić odpowiednich warunków.

Opony bez felg – ułożenie pionowe

Komplet opon bez felg należy ustawić pionowo na bieżniku. Warto zmienić ich położenie, obracając o 90 stopni, przynajmniej raz w miesiącu. Dobrym rozwiązaniem będzie także powieszenie opon na stojaku, ponieważ ograniczy to styczność gumy z ziemią. Specjalny stojak uprości również obracanie opon.

Opony z felgami – pozycja pozioma

Koła – opony z felgami – należy układać na sobie, np. na regałach, wieszać na haczykach lub stojakach. Przed ułożeniem kół w stos, warto przygotować podłoże w odpowiedni sposób. Dzięki temu możliwe będzie zabezpieczenie koła znajdującego się na dole przed otarciami. Świetnie sprawdzi się ułożenie na spodzie kawałka tekstury lub płyty pilśniowej. Można także oddzielić poszczególne koła tekturowymi przekładkami.

Prawidłowe składowanie wpłynie korzystnie na ogólny stan ogumienia, pozwalający na długotrwałe użytkowanie. Należy zadbać o przygotowanie opon i pamiętać o odpowiedniej pozycji ich ułożenia.

0 0 votes
Ocena artykułu:

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Poprzedni artykuł

Zakup i sprowadzenie auta z zagranicy – czy warto i na co uważać?

Następny artykuł

Co to są maty antywibracyjne i do czego się je stosuje?

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments