Co to są maty antywibracyjne i do czego się je stosuje?

Zdarza Ci się często podróżować autem, a pokonywane przez Ciebie trasy charakteryzują się ponadprzeciętną długością? Wielu mobilnych specjalistów (np. przedstawiciele handlowi), muzyków czy biznesmenów, spędza ogromną część swojego życia w podróży. Warto więc zadbać o maksymalizację komfortu, dzięki której wielogodzinna jazda samochodem nie będzie aż tak męcząca.

Czy to znaczy, że musisz kupić nowe auto? Nie. Wystarczy kilka modernizacji obecnego pojazdu, by ograniczyć dyskomfort związany z pokonywaniem kolejnych kilometrów. Rozwiązaniem jest mata antywibracyjna, która pomoże wygłuszyć kabinę. Chcesz dowiedzieć się więcej na temat takiego rozwiązania? Zapraszamy zatem do lektury.

Zastosowanie mat antywibracyjnych w motoryzacji

Mata antywibracyjna jak sama nazwa wskazuje, służy do ograniczenia ilości wibracji, które przedostają się do kabiny auta. Razem z wibracjami zminimalizowane są wszelkiego typu hałasy, szumy i inne dźwięki z silnika lub podwozia. To z kolei pozytywnie przełoży się na poziom zmęczenia i komfort jazdy (zwłaszcza jeśli częste podróże są dłuższe niż kilkanaście/kilkadziesiąt minut). Będzie mieć to realne znaczenie dla bezpieczeństwa, gdyż nawet po kilku godzinach jazdy, kierowca będzie o wiele bardziej czujny i skupiony na tym, co dzieje się na drodze.

Mata antywibracyjna powinna być wykorzystywana przede wszystkim do wytłumienia podłogi i silnika. Nie można jednak zapominać o drzwiach i bagażniku, przez które także do wnętrza pojazdu będą przedostawać się dźwięki z zewnątrz.

Grubość i jakość, czyli jak wybrać odpowiednią matę antywibracyjną

Czy im grubsza mata, tym lepsza? Teoretycznie tak, lecz praktyka udowadnia nam, że nie musimy wcale korzystać z najgrubszych wyrobów i wystarczy sięgnąć po asortyment z górnej półki i jest on w stanie zapewnić dużo lepsze rezultaty niż grubsza mata antywibracyjna niższej klasy.

Jaka jest różnica między budżetową matą akustyczną i taką, która została wyprodukowana przez renomowanego producenta? Jeśli są one o tej samej grubości, teoretycznie rezultaty montażu nie powinny znacząco odróżniać się od siebie. W praktyce jednak wygląda to zupełnie inaczej i nawet bez sprzętu pomiarowego jesteśmy w stanie usłyszeć różnicę. Wynika to przede wszystkim z dwóch czynników. Pierwszy to rodzaj wykorzystanego materiału. Niewielkie różnice mogą mieć ogromne przełożenia na  efekty – głównie ze względu na zróżnicowaną elastyczność, sprężystość lub ponadprzeciętne właściwości izolacyjne. Z kolei drugi czynnik to gęstość surowca. Droższe maty są o wiele lepiej zbite. Dzięki temu dużo lepiej absorbują one drgania i hałas.

Wiesz już, gdzie i jak używać maty antywibracyjnej? Skup się teraz na tym, by wybrać asortyment wysokiej jakości. Skąd możesz mieć pewność, że kupiony przez Ciebie produkt będzie wysokogatunkowym rozwiązaniem zapewniającym satysfakcję podczas podróży? Korzystając z ofert renomowanych dystrybutorów i produktów od najlepszych producentów, otrzymujesz gwarancję zadowolenia z wyboru. Nie czekaj i zobacz maty antywibracyjne w Bitmat.pl.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 votes
Ocena artykułu:

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Poprzedni artykuł

Jak składować opony?

Następny artykuł

Jak sprawdzić samochód po jego numerze VIN?

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments