Jakie wyróżniamy rodzaje kluczy dynamometrycznych i gdzie znajdują zastosowanie?

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

Klucz dynamometryczny to narzędzie, które zostało stworzone z myślą o dokręcaniu śrub z odpowiednią, wskazaną przez producenta siłą, czego celem jest zapewnienie solidnego montażu przy zachowaniu bezpieczeństwa i dobrej jakości materiałów. Podpowiadamy, gdzie klucze dynamometryczne znajdują swoje zastosowanie i jakie wyróżniamy rodzaje tych narzędzi.

Po co używamy kluczy dynamometrycznych?

Wiele różnych elementów, które wchodzą w skład maszyn, pojazdów lub innych różnych urządzeń i przedmiotów, wymaga dokręcenia śruby z odpowiednią siłą (lub, stosując fachowe nazewnictwo, do odpowiedniego momentu). Moment dokręcenia wyraża się w niutonometrach (Nm). Producenci niektórych elementów wskazują siłę, z jaką należy dokręcić śrubę w celu zagwarantowania solidnego montażu oraz zachowania prawidłowego kształtu elementów wykonanych z delikatnych materiałów.

Klucz dynamometryczny okaże się niezbędny podczas dokręcenia m.in.:

  • kół samochodowych i motocyklowych;
  • niemal wszystkich połączeń w konstrukcji rowerów;
  • świec zapłonowych;
  • głowicy silnika.

Klucz dynamometryczny – zasada działania

Klucze dynamometryczne mogły powstać dzięki zastosowaniu w praktyce prawa Hooka, które mówi o zachowaniu ciał sprężystych. Wewnątrz narzędzia umiejscowione są sprężyna i zapadka. W czasie dokręcenia klucza sprężyna napina się, a kiedy już osiągnie odpowiednią wartość napięcia, odpowiadającą określonemu momentowi dokręcenia, zapadka przeskakuje, wydając charakterystyczne kliknięcie, sygnalizujące o osiągnięciu odpowiedniej siły.

Ustawienie konkretnej wartości siły dokręcenia jest bardzo proste, wystarczy bowiem przekręcić rękojeść klucza tak, aby wskazywała wybraną wartość, a następnie zablokować mechanizm.

Jakie rodzaje kluczy dynamometrycznych wyróżniamy?

Generalnie zasada działania kluczy dynamometrycznych jest taka sama w każdym rodzaju tego narzędzia. Różnica polega w zasadzie jedynie na sposobie informowania o osiągnięciu wskazanego momentu dokręcenia. Pod tym kątem wyróżniamy klucze dynamometryczne:

  • mechaniczne / wyzwalane – po osiągnięciu momentu wydają charakterystyczny dźwięk kliknięcia;
  • wskazówkowe – wartość siły dokręcenia odczytuje się z tarczy zegara;
  • łamane – po osiągnięciu wskazanej wartości momentu dokręcenia klucz “łamie się” w zawiasie, a po zwolnieniu wraca do pierwotnej postaci;
  • sprzęgłowe – osiągnąwszy moment dokręcenia, klucz zaczyna ślizgać się po śrubie;
  • elektroniczne – wyświetlają wartość na wyświetlaczu cyfrowym oraz informują o osiągnięciu momentu poprzez wydawanie dźwięku.

Narzędzia sprawdzonych producentów, np. klucze dynamometryczne Milwaukee czy King Tony znajdziesz w sklepie internetowym Emast.pl.

Zadbaj o swój klucz dynamometryczny

Klucze dynamometryczne powinny być kalibrowane w serwisie narzędzi co najmniej raz do roku, oczywiście w zależności od częstotliwości użytkowania. Aby zachować prawidłowość wskazań jak najdłużej, nigdy nie należy nigdy odkręcać śrub za pomocą klucza dynamometrycznego. Ponadto należy unikać pracy rozkalibrowanym narzędziem, a także zaprzestać wywierania siły po osiągnięciu wskazanego momentu dokręcenia. Po skończonej pracy klucz powinien zostać ustawiony na minimalnej wartości z zakresu siły dokręcenia.

0 0 votes
Ocena artykułu:

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Poprzedni artykuł

Jak wybrać najlepszy samochód dostawczy na firmę?

Następny artykuł

Czy warto kupować opony bieżnikowane?

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments