Czy chcesz odmienić swoje wnętrze? Zależy Ci na tym nadać mu charakteru? Jednym z najlepszych pomysłów jest położenie płytki ceglanej na ścianę. Ścienna dekoracja wygląda niezwykle estetycznie i zabezpiecza ścianę przed zabrudzeniem. To jednak nie jedyne korzyści wynikające z płytek ceglanych na ścianie. Dlaczego jeszcze warto zdecydować się na położenie płytek ceglanych na ścianie? Jak je nakładać? Dowiesz się o tym poniżej.
Korzyści z płytki ceglanej na ścianie
Cegła dekoracyjna charakteryzuje się trwałością, wytrzymałością oraz odpornością na drobne uszkodzenia mechaniczne. Ale to nie wszystko! Płytki ceglane stanowią na ścianie doskonałą izolację termiczną, ponieważ gromadzą i utrzymują ciepło przez długi czas. To powoduje, że latem podczas wysokich temperatur w pomieszczeniu panuje przyjemny chłód. Natomiast zimą dzięki niej zachowywane jest ciepło. Płytki ceglane na ścianach także wyciszają pomieszczenie od wewnątrz oraz na zewnątrz.
Cegła dekoracyjna na ścianę czy z rozbiórki
Wybierając cegłę do kuchni lub do salonu, masz aż kilka możliwości. Możesz zdecydować się na:
- Płytki z cegły rozbiórkowej – to materiały wykończeniowe, które pochodzą z różnych miejsc np. kościołów, fabryk, dworków, miejskich kamienic, ale także z obór, czy stodół. Znaczenie ma ich jakość, ponieważ nie każdy materiał nadaje się do zastosowania w budynku i na jego fasadzie. Cegłę z rozbiórki możesz pozostawić w naturalnej postaci albo pomalować ją w kolorach: białym, czerwonym oraz brązowym.
- Ekologiczne płytki ceglane – to materiał wykończeniowy, który powstaje z czystej gliny i jest pomalowany przez rzemieślników. To sprawia, że w odróżnieniu od cegły z rozbiórki, zachwyca paletą kolorów.
- Płytki imitujące cegłę na ścianie – to rozwiązanie, które może być zastosowane zamiast klasycznych okładzin ściennych. To płytki, które doskonale sprawdzą się, jeśli chcesz nimi zastąpić naturalną cegłę.
Z jakimi materiałami można łączyć cegłę?
W zależności od tego, jaki styl we wnętrzu chcesz uzyskać. Jeśli jesteś miłośnikiem wnętrz urządzonych w stylu rustyfikalnym, zdecyduj się na połączenie z drewnem. Jeżeli uwielbiasz pomieszczenia w stylu loftowym lub industrialnym, doskonałym połączeniem okaże się beton. Połączenie cegły z płytkami ceramicznymi sprawdzi się nie tylko w łazienkach nowoczesnych, ale także tych w stylu retro.
Jak położyć cegłę na ścianie?
Położenie płytek ceglanych na ścianach przebiega w kilku etapach. Należą do nich:
- Przygotowanie ściany do malowania – podczas tego etapu, najpierw należy oczyścić ścianę z kurzy oraz tłuszczu. Następnie należy zagruntować ją.
- Wyznacz linie poziome, po których będzie przebiegała cegła. Jeśli masz płytki o różnych wysokościach, najlepiej zdecyduj się na środkową np. jeżeli płytki mają wysokości 6 cm, 6,5 cm oraz 7 cm, wtedy wyznacz wysokość 6,5 cm. Następnie do tej wysokości, dodaj wysokość na jakiej ma być położona fuga.
- Montaż płytek ceglanych – Kolejnym etapem jest nakładanie płytek na ścianę. Pamiętaj o tym, że rozpocząć od góry do dołu, czyli od sufitu do podłogi. Nigdy odwrotnie, ponieważ dzięki temu unikniesz docinki płytek.
- Fugowanie płytek ceglanych – po zakończeniu nakładania płytek na ścianę, czas na ich fugowanie. Możesz nakładać ją na mokro lub na sucho.
- Impregnowanie płytek ceglanych – ostatnim etapem jest impregnowanie płytek ceglanych. Możesz to zrobić za pomocą pędzla lub spryskiwacza ogrodowego. Pamiętaj o tym, że impregnację możesz przeprowadzić dopiero dwa tygodnie po zakończeniu fugowania, ponieważ do tego czasu woda znajdująca się na fudze wyschnie.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.