Czy elektryka prąd nie tyka?

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

Przysłowie „Elektryka prąd nie tyka” odnosi się do rzeczywistości, ponieważ elektrykiem powinna być osoba, która jest odpowiednio wykształcona w tym kierunku. Zawsze powinna wiedzieć, co robić, aby uniknąć niebezpieczeństwa, w którym może sama ucierpieć bądź narazić na utarte życia lub zdrowia innych. To musisz wiedzieć, jeśli chcesz zostać elektrykiem.

Co elektryk musi mieć, aby bezpiecznie wykonywać swoją prace?

Osoba, która chce pracować na stanowisku elektryka musi mieć odpowiednie wykształcenie w zakresie elektryki kończąc szkołę zawodową albo techniczną. Alternatywą jest ukończenie specjalistycznego kursu, który przygotowuje do wykonywania codziennych obowiązków zawodowych na tym stanowisku. Decydując się na ten rodzaj pracy należy mieć świadomość, że wiąże się to z ogromną odpowiedzialnością, dlatego potrzebna jest tutaj gruntowa wiedza techniczna z zakresu elektrotechniki. Brak takiej wiedzy może prowadzić do utraty zdrowia oraz życia! Zawód ten choć z pozoru może wydawać się prosty do wykonywania to wcale tak nie jest. Elektryk koniecznie musi posiadać uprawnienia elektryczne, które w naszym państwie dzieli się na grupę G1 i zakres eksploatacji (E) i dozoru (D).

Uprawnienia elektryczne – podział

Mając kwalifikacje elektryczne osoba może pracować przy obsłudze, montażu, konserwacji, remoncie oraz kontroli i pomiarów urządzeń, instalacji oraz sieci pod napięciem do 1kV i powyżej, które przetwarzają, wytwarzają, zużywają, przesyłają energię elektryczną. Na certyfikacie państwowym znajdują się punkty, które dotyczą:

  1. Oświetlenia ulicznego,
  2. Urządzeń elektrotermicznych,
  3. Zespołów prądotwórczych,
  4. Urządzeń do elektrolizy,
  5. Sieci, urządzeń, instalacji do 1kV i powyżej,
  6. Sieci trakcyjnych,
  7. Urządzeń elektrycznych w wykonaniu przeciwwybuchowym,
  8. Aparatury kontrolno-pomiarowej.

Oprócz wiedzy fachowej każdy elektryk musi posiadać wiedzę związaną z BHP i pierwszej pomocy, aby w razie wystąpienia awarii bądź porażenia prądem móc zapanować nad źródłem zagrożenia, ale także udzielić ratunku osobie poszkodowanej.

Elektryk a praca zagranicą

Posiadając uprawnienia elektryczne zdobyte w Polsce można wyjechać i pracować zagranicą we wszystkich państwach Unii Europejskiej oraz w strefie Schengen. Warto jednak przetłumaczyć otrzymanie świadectwo kwalifikacyjne na język używany w danym kraju, ponieważ pracodawca może tego wymagać. Pamiętaj, aby zawsze sprawdzić, czy dana firma szkoląca wydaje napewno legalne uprawnienia elektryczne, które powinny być podpisane przez akredytowaną komisję kwalifikacyjną.

0 0 votes
Ocena artykułu:

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Poprzedni artykuł

Międzynarodowy transport zwłok w świetle przepisów

Następny artykuł

Czym jest i jak działa interkom motocyklowy?

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments