Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
System e-TOLL obowiązuje wszystkich kierowców już od dłuższego czasu. Nie wszyscy mieli jednak okazję z niego korzystać. Powód jest prosty – opłaty e-TOLL obowiązują dla samochodów osobowych tylko na wybranych odcinkach dróg. Co więcej, wcale nie ma ich tak dużo! Sprawdź, gdzie dokładnie obowiązuje e-TOLL dla samochodów osobowych, aby odpowiednio przygotować się do podróży.
Czym jest e-TOLL?
O systemie e-TOLL było bardzo głośno w ostatnich latach. Jest to swojego rodzaju rewolucja, która umożliwia zlikwidowanie na autostradach bramek do poboru opłat, a tym samym poprawia płynność ruchu. e-TOLL bazuje na technologii GPS. Położenie samochodu jest odczytywane automatycznie. Dzięki tamy system „wie”, jaką trasę pokonał pojazd i może naliczyć stosowną opłatę. Brzmi prosto i wygodnie. A jak jest w praktyce?
E-TOLL dla samochodów osobowych – jak to działa w praktyce?
Niestety system nie okazał się tak wygodny i prosty, jak sugerowały zapowiedzi. Już na samym początku pojawiły się duże problemy z jego użytkowaniem. W efekcie zasady nieco dostosowano. Obecnie za przejazd w ramach opłaty e-TOLL można zapłacić:
- za pomocą aplikacji e-TOLL BILET – należy ja zainstalować na swoim urządzeniu mobilnym i przed wjazdem na autostradę dokonać zakupu wirtualnego biletu;
- za pomocą biletu kupionego u jednego z partnerów – są to różnego typu aplikacje (np. bankowe) oraz punkty stacjonarne (m.in. stacje benzynowe ORLEN i LOTOS);
- z użyciem urządzenia pokładowego OBU lub Zewnętrznego Systemu Lokalizacyjnego – montowanych w pojeździe i wysyłających dane GPS do serwera obsługującego e-TOLL.
W każdym przypadku do trasy przebiegającej przez płatny odcinek należy przygotować się wcześniej. Dlatego wiedza, gdzie obowiązuje e-TOLL dla samochodów osobowych, jest tak ważna.
E-TOLL dla aut osobowych – gdzie obowiązuje?
Lista odcinków płatnych w e-TOLL dla aut osobowych jest dość krótka. System opłat elektronicznych obowiązuje jedynie na autostradach:
- A2 na odcinku Konin-Stryków,
- A4 na odcinku Wrocław-Sośnica.
Na odcinkach zarządzanych przez koncesjonariuszy wnoszenie opłat w systemie e-TOLL jest obecnie niemożliwe. Niewykluczone jednak, że w przyszłości lista odcinków będzie wydłużona. Warto mieć to na uwadze i śledzić związane z tym informacje.
e-TOLL dla samochodów osobowych obowiązuje tylko na niektórych odcinkach autostrad A2 i A4. W pozostałym miejscach nadal obowiązuje tradycyjny system opłat.
E-TOLL dla pojazdów osobowych – stawki
Ile kosztują przejazdy e-TOLL dla samochodów osobowych? W 2022 roku stawka opłaty za przejazd 1 km autostrady dla pojazdów kategorii 2 (pojazdy samochodowe o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony) wynosi 0,10 zł. Motocykliści płacą za przejechany kilometr 0,05 zł. Na stronach rządowych można również znaleźć tabele stawek pomiędzy poszczególnymi węzłami na obu płatnych odcinkach autostrady. Dlatego jeśli interesuje Cię, ile dokładnie będzie kosztował konkretny przejazd, możesz to bardzo łatwo sprawdzić.
e-TOLL dla samochodów osobowych a ciężarowych – różnice
Warto również wiedzieć, że e-TOLL dla samochodów ciężarowych wygląda nieco inaczej. Po pierwsze, ich właściciele nie mają możliwości korzystania z aplikacji e-TOLL BILET, a jedynie e-TOLL PL, która jest nieco bardziej skomplikowana (dostępne są również inne metody przesyłania danych do systemu). Ponadto lista płatnych odcinków dla ciężarówek jest zdecydowanie dłuższa i obejmuje nie tylko autostrady.
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.