Alternator motocyklowy — omawiamy zasadę działania, najczęstsze usterki i koszty naprawy

Na pokładzie współcześnie produkowanych motocykli znajdziemy szereg urządzeń elektrycznych i systemów elektronicznych, które pozwalają na komfortową i bezpieczną jazdę. Tempomat, system kontroli trakcji, ABS — każde udogodnienie potrzebuje energii, której produkcją zajmuje się alternator. W tym materiale przybliżymy ci zasadę działania tego podzespołu, a także omówimy najczęściej występujące usterki i koszty naprawy.

Alternator w motocyklu — zasada działania

W dużym uproszczeniu alternator motocyklowy produkuje energię, które następnie jest przechowywana w akumulatorze. Jako prądnica prądu przemiennego zamienia energię mechaniczną pochodzącą z wału korbowego — połączonego z alternatorem za pomocą paska, łańcucha napędowego lub bezpośrednio (gdy alternator jest osadzony na wale) — na prąd przemienny. Ten z kolei trafia do akumulatora, z którego energia pobierana jest przez wszystkie podzespoły elektryczne i systemy elektroniczne (np. tempomat, rozrusznik, systemy wspomagające bezpieczeństwo kierowcy etc.). W motocyklach najczęściej spotykamy alternator elektromagnetyczny (z uzwojeniem na wirniku) lub stałomagnetyczny (z wirnikiem z magnesów stałych). Poznanie zasady działania alternatora jest o tyle istotne, że pozwala zdiagnozować podstawowe problemy z układem elektrycznym. Jednym z najpopularniejszych jest niewystarczająco wydajne ładowanie akumulatora lub jego całkowity brak — w takich przypadkach warto sprawdzić kondycję prądnicy prądu przemiennego.

Alternator — najczęstsze awarie i usterki

Zanim zabierzesz się za weryfikację stanu alternatora, warto przejrzeć instalację i pozostałe elementy układu elektrycznego. Z jednego powodu — demontaż prądnicy nie należy ani do najszybszych, ani najprzyjemniejszych zadań. W przypadku problemów z ładowaniem akumulatora najpierw przetestuj samą baterię, sprawdź, czy połączenia instalacji nie są zaśniedziałe (w szczególności klemy akumulatora) lub uszkodzone. Pozwoli ci to szybciej zweryfikować usterkę i usunąć ją niższym kosztem. Jeśli instalacja i akumulator są w porządku, możesz zabrać się za demontaż prądnicy. Oto najczęstsze awarie i usterki alternatora motocyklowego:

  • Zużycie lub zawieszenie szczotek w szczotkotrzymaczu (w alternatorach elektromagnetycznych; z uzwojeniem na wirniku).
  • Uszkodzenie diod prostownika.
  • Wytarcie pierścieni ślizgowych.
  • Uszkodzony stojan alternatora lub uzwojenia wirnika.
  • Uszkodzenie regulatora napięcia.
  • Uszkodzenie łożysk na wirniku.
  • Uszkodzenie regulatora napięcia lub stojana (najczęściej spotykana usterka w alternatorach stałomagnetycznych; z wirnikiem z magnesów stałych).
  • Spadki napięcia w instalacji elektrycznej.
  • Uszkodzone koło magnesowe.
  • Przegrzanie alternatora stałomagnetycznego przez zbyt niski poziom oleju w silniku.

Alternator — cena nowego kontra naprawa

Znasz już najczęściej spotykane awarie alternatorów motocyklowych. Warto odpowiedzieć sobie na pytanie, kiedy warto oddać prądnice do naprawy, a kiedy zdecydować się na zakup nowego podzespołu. Są przypadki, w których regeneracja przewyższa cenę w sklepie motocyklowym — alternatory do motocykli i skuterów o małej pojemności kosztują około 100-200 złotych, a do większych maszyn nawet 1000 złotych. W przypadku pierwszej grupy regeneracja nie ma sensu, ponieważ jej koszt to 150-500 złotych. Warto pamiętać, że finalna cena tego typu usługi w warsztacie zależy nie tylko od lokalizacji i renomy serwisu, ale także modelu motocykla i poziomu skomplikowania demontażu alternatora (tak jak wspominaliśmy, w niektórych modelach jednośladów nie ma łatwego dostępu do prądnicy). Ostatnią kwestią podczas wyboru — regeneracja czy zakup nowego alternatora — jest gwarancja. Porządny sklep motocyklowy udziela pełnej gwarancji na wszystkie produkty i zapewnia wszystkie prawa konsumenckie. Zupełnie inaczej wygląda to w warsztatach zajmujących się regeneracją — część wcale nie daje gwarancji, a część daje, ale tylko na wybrane naprawy. Tylko nieliczne punkty zapewniają pełną gwarancję na wszystkie wykonane usługi.

Alternator motocyklowy znajdziesz w I’M Inter Motors i na imready.eu

Duży wybór alternatorów do motocykli, skuterów i motorowerów znajdziesz w I’M Inter Motors, największej sieci sklepów motocyklowych w Polsce, i na imready.eu. Prądnice prądu stałego od renomowanych producentów (m.in. RMS, Tourmax i Vicma), fachowe doradztwo i szereg korzyści zakupowych (m.in. darmowa dostawa, bezpieczne płatności online i 60 dni na zwrot towaru) to dopiero początek. Odwiedź jeden z 33 salonów motocyklowych I’M Inter Motors lub wejdź na imready.eu i wybierz najlepszy alternator do swojego motocykla.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

5 1 vote
Ocena artykułu:

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Poprzedni artykuł

Awaryjność wag

Następny artykuł

Kto skupuje katalizatory?

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments