Kto skupuje katalizatory?

Rosnąca ilość odpadów oraz konieczność zużywania znacznych ilości energii przy produkcji wielu wyrobów sprawiły, że powszechnie wprowadzane są różne rozwiązania, zbliżające nas do gospodarki działającej w cyklu zamkniętym, gdzie większość surowców pochodzi z wcześniej użytkowanych produktów. Jednym z obszarów, gdzie recykling jest popularny, okazuje się odzyskiwanie metali. Szczególnie opłacalne jest prowadzenie skupu katalizatorów.

Dlaczego katalizatory są tak cenne?

Ponowne wykorzystywanie metalu ma już długą tradycję i jest stosowane zarówno w przypadku różnych gatunków stali, która zbierana w postaci złomu stalowego od dawna jest przekazywana do hut celem ponownego przetopu, jak i metali nieżelaznych. Masowo poddawane recyklingowi jest aluminium – jako opakowania, głównie puszki po napojach, ale również elementy konstrukcji i układów chłodzenia – oraz miedź i jej stopy. Katalizatory są jednak tak cenne z uwagi na zawarte w nich metale szlachetne. Będzie to pallad, który w naturze nie występuje w postaci czystej, a jedynie jako ruda, co znacznie zwiększa koszt jego pozyskania i podnosi opłacalność recyklingu, a także rod. Jest on niezwykle rzadki, przez co jego ceny osiągają bardzo wysoki pułap. W katalizatorach znajduje się także platyna, na której wysokie notowania na giełdach surowców wpływa fakt, że jest używana w jubilerstwie, a także przemyśle chemicznym i elektronicznym. Skup katalizatorów przynosi więc duże korzyści środowisku naturalnemu, ale także osobom, które są w ich posiadaniu. Choć ilość metali szlachetnych, która może być odzyskana z jednego urządzenia będzie dość mała, rekompensuje to ich stosunkowo wysoka cena.

Jakie przypisy regulują skup katalizatorów?

Możliwość odzyskiwania odpadów zależy od spełniania wielu wymogów formalnych. W przypadku katalizatorów kluczowe będzie uzyskanie zezwolenia wydawanego przez Urząd Marszałkowski na podstawie Ustawy o odpadach. Katalizatory są zaliczane do odpadów oznaczonych kodem 16 08 z końcówką 01. W kategorii tej znajduje się obrót urządzeniami zawierającymi rod, pallad, złoto, platynę, srebro, ren albo iryd. Warto pamiętać, że firmy zajmujące się skupem katalizatorów takie jak Schredder z Dąbrowy Górniczej muszą prowadzić wymaganą dokumentację związaną z gospodarką odpadami, w tym ewidencję odpadów. Podmiotom gospodarczym przekazującym części do odzysku wydają konieczne w takich przypadkach karty przekazania odpadu, co pozwala im na rozliczenie się ze swoich obowiązków w zakresie gospodarki odpadami. Dla osób fizycznych współpraca ze skupem oznacza możliwość otrzymania dobrej ceny.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 votes
Ocena artykułu:

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Poprzedni artykuł

Alternator motocyklowy — omawiamy zasadę działania, najczęstsze usterki i koszty naprawy

Następny artykuł

Pielęgnacja samochodu z folią – jak to robić dobrze?

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments