Analiza energochłonności floty samochodowej

Obok analizy zużywanej jakości i ilości energii elektrycznej, analizy możliwości termomodernizacji budynków to analiza energochłonności floty samochodowej jest jedną z prac modernizacyjnych w ramach audytu energetycznego przedsiębiorstwa. Aby rozpocząć analizę energochłonności floty samochodowej, należy zapoznać się z ilością pojazdów samochodowych oraz wartością zużycia paliwa.

Liczba spalinowych pojazdów samochodowych na świecie oraz w Polsce ciągle wzrasta. Przewiduje się, że wskaźnik nasycenia samochodami osobowymi w Polsce wystąpi między 2020-2025 rokiem, Z tego powodu naukowcy na całym świecie próbują oszacować, na jaki czas wystarczy zasobów paliwowych. Przewiduje się, że zasoby te wystarczą na około 30-40 lat. Firmy spedycyjne, przedsiębiorcy i wszyscy inni kierowcy z coraz większą frustracją przyglądają się cenom na stacjach benzynowych, które systematycznie wzrastają. Część próbuje szukać oszczędności, wybierając mniejsze samochody. Z tego powodu w ostatnich latach zauważalna jest przewaga modeli małych i kompaktowych. Również w kwestii pojemności silnika samochodów tendencja jest na kupowanie aut małolitrażowych. Innym popularnym rozwiązaniem oszczędności finansowej przy dużych przebiegach jest montaż instalacji LPG.

Jak unikać dużego zużycia paliwa w obecnej flocie samochodowej?

  • Utrzymywać właściwe ciśnienie w oponach,
  • Wykonywać we właściwym czasie serwis filtrów paliwa, powietrza, oleju, a także świec oraz właściwości samego oleju.
  • Unikać montowania elementów, które powodują dodatkowy opór powietrza, np. duże bagażniki dachowe oraz otwarte okna i szyberdachy zwiększają opór powietrza,
  • Unikać przewożenia bez potrzeby obciążających ciężkich przedmiotów w samochodzie,
  • Unikać zbyt gwałtownego chłodzenia klimatyzacją,
  • Starać się unikać jazdy w godzinach szczytu (logistyka),
  • Stosować zasady ecodrivingu.

Czy audyt energetyczny przedsiębiorstwa jest obowiązkowy?

Audyt energetyczny przedsiębiorstwa jest ustawowym obowiązkiem. Celem audytu energetycznego przedsiębiorstwa jest przeprowadzenie szczegółowa analiza zasobów energetycznych, czyli tzw. ocena efektywności energetycznej przedsiębiorstwa. Skutkiem tej oceny są wskazania możliwych zmian poprawiających efektywność energetyczną przedsiębiorstwa.

Kogo ustawodawca zobowiązał do przeprowadzenia audytu energetycznego?

Na podstawie Ustawy o Efektywności Energetycznej z 20 maja 2016 r. obowiązek wykonania audytu energetycznego spoczywa na duże przedsiębiorstwa co 4 lata. Obowiązek przeprowadzenia tego audytu został nałożony na duże przedsiębiorstwa, które wostatnich dwóch latach obrotowych zatrudniały średniorocznie co najmniej 250 pracowników, lub osiągnęły roczny obrót netto przekraczający 50 mln euro i posiadają sumę aktywów powyżej 43 mln euro.

Jak powinien być przeprowadzony audyt energetyczny przedsiębiorstwa?

  1. Wykonanie wizji lokalnej przedsiębiorstwa przez grupę audytorów,
  2. Uzgodnienia z klientem,
  3. Przedstawienie oferty i podpisanie umowy,
  4. Weryfikacja kompletności i przekazanie dokumentacji, omówienie i ustalenie harmonogramu prac audytorskich,
  5. Zbieranie danych, kompletowanie dokumentacji oraz wykonywanie pomiarów w terenie,
  6. Raport, prezentacja wyników i zaleceń,
  7. Złożenie zawiadomienia o przeprowadzonym audycie do URE

Firma CEB.COM.PL wykonuje audyty energetyczne przedsiębiorstw oraz inne usługi.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 votes
Ocena artykułu:

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Poprzedni artykuł

Serwis ciężarówek w Suwałkach

Następny artykuł

Jaki preparat do skóry samochodowej wybrać?

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments