Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Skórzaną tapicerkę w samochodzie od zawsze postrzega się jako synonim luksusu, komfortu i wysokiej klasy pojazdu. Takie skojarzenia można jednak utrzymać tylko pod warunkiem, że powierzchnia prezentuje się nienagannie. Z biegiem lat tapicerka skórzana może pokryć się przebarwieniami, nieestetycznymi śladami, a nawet pęknięciami. Na szczęście istnieją skuteczne metody, by temu zapobiec. Jak pielęgnować tapicerkę skórzaną? Jaki preparat do skóry samochodowej wybrać?
1. Zalety skóry naturalnej
2. Wady skórzanej tapicerki
3. Jaki preparat do czyszczenia tapicerki skórzanej wybrać?
Do czyszczenia i bieżącej pielęgnacji tapicerki skórzanej prawdopodobnie będziesz potrzebować kilku produktów. Warto jednak w nie zainwestować, gdyż preparat do skóry samochodowej znacząco wpłynie na kondycję materiału.
Zalety naturalnej skóry
Warto poznać specyfikę skóry i dowiedzieć się, co odróżnia siedzenia pokryte tapicerką materiałową od powierzchni skórzanych, aby przełożyć tę wiedzę na odpowiednią pielęgnację. Wiele osób uważa, że skórzane powierzchnie mają więcej zalet niż wad – taki pogląd nie jest pozbawiony racji. Nawet gdy warstwa ulegnie zniszczeniu, można ją odnowić i znacząco poprawić jej stan, co w przypadku tkanin nie jest już takie łatwe. Skóra najwyższej jakości cechuje się elastycznością, nie straszna jej wilgoć i woda.
Wady skórzanej tapicerki
Nie można jednak zapomnieć o minusach. Zabrudzenia, na przykład drobiny piasku, wniesione do auta przez kierowcę lub pasażerów mogą okazać się destrukcyjne dla tapicerki skórzanej. Nie tylko obniżają jej trwałość, ale nawet mogą przyczynić się do powstawania nieestetycznych pęknięć. Właśnie dlatego nie sposób przecenić roli systematycznej pielęgnacji tapicerek skórzanych.
Jaki preparat do czyszczenia tapicerki wybrać?
Aby omówić proces czyszczenia skóry, warto zacząć od odpowiedzi na nietypowe pytanie, czyli: czego nie używać do usuwania zabrudzeń ze skórzanej tapicerki. Przede wszystkim nie należy korzystać z wody: nadaje się ona do zwilżenia szmatki, ale nie do bezpośredniego kontaktu z powierzchnią. Na liście preparatów zakazanych znajdują się także wszelkiego rodzaju mydła, kremy do twarzy i środki do nabłyszczania kokpitów. Jaki preparat do skóry samochodowej będzie zatem dobrym wyborem?
W pierwszej kolejności sprawdź, jaki rodzaj skóry znajduje się w twoim samochodzie i na tej podstawie dobierz środek do czyszczenia i impregnacji tapicerki skórzanej. W większości aut stosuje się skóry gładkie – do czyszczenia i pielęgnacji wybiera się wówczas specjalne mleczka z kompleksem regeneracyjnym i filtrami UV chroniącymi naturalny kolor. Warto zaopatrzyć się także w odpowiednie odżywki do ciemnej lub jasnej skóry.
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.