Jak sprawdzić samochód po jego numerze VIN?

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

Sprawdzenie numeru VIN to konieczność, jeżeli planujemy zakup samochodu używanego. Jak jednak go sprawdzić, jakie informacje są potrzebne, ile kosztuje sprawdzenie i gdzie warto go dokonać? Na wszystkie powyższe pytanie odpowiemy w naszym materiale.

Czym jest numer VIN?

Numer VIN, czyli Vehicle Identification Number, zwany również numerem nadwozie, to ciąg znaków, który zostaje nadany indywidualnie dla danego, konkretnego pojazdu, by możliwa była jego identyfikacja. Oznacza to, że wszystkie informacje przypisane do danego numeru VIN, są jednocześnie przypisane do jednego, konkretnego samochodu. Rozkodowanie numeru VIN daje więc możliwość poznania wielu informacji na temat zwłaszcza historii danego pojazdu.

Sprawdzenie VIN – czemu warto?

Numer VIN to prawdziwa baza informacji na temat danego pojazdu. Pamiętajmy, nie wszystkiego można dowiedzieć się od sprzedającego, z ogłoszenia, czy nawet podczas dokładnej jazdy testowej i oględzin. Dlatego warto rozkodować numer VIN, gdyż dzięki niemu będziemy mogli się dowiedzieć m.in. tego, ile wynosi ostatnio zarejestrowana wartość przejechanych kilometrów, czy samochód brał udział w kolizjach, gdzie i kiedy miały one miejsce, będziemy mogli również nie tylko zobaczyć zdjęcia po kolizji, ale również dowiedzieć się, czy dany pojazd został zgłoszony jako kradziony, czy też nie.

Czy numer VIN wystarczy do jego rozkodowania?

Najczęściej nie, będziemy potrzebować więcej informacji. Zaliczają się do nich data pierwszej rejestracji pojazdu oraz obecne numery rejestracyjne, niezbędny będzie oczywiście sam numer identyfikacyjny pojazdu. Jeżeli zdobędziemy każdy z tych trzech elementów, na pewno uda nam się rozkodować numer VIN i zdobyć wszystkie informacje na temat danego pojazdu, jakie dostępne są w danej bazie.

Gdzie szukać numer VIN?

Najlepiej numeru VIN szukać już w ogłoszeniach, gdyż obecnie sprzedający podają go naprawdę często. Jeżeli nie ma go podanego, a dana oferta nas interesuje, warto samodzielnie skontaktować się ze sprzedającym i poprosić o numer VIN.

Natomiast, sam numer VIN znajduje się przynajmniej w kilku miejscach na danym pojeździe, lecz nie są one standaryzowane, każdy producent może umieszczać numer VIN tam, gdzie chce, dlatego miejsca jego zlokalizowania często bywają różne. Dlatego, jeżeli planujemy sprawdzanie numeru VIN na samochodzie, warto przed oględzinami i jazdą testową poszukać w sieci, gdzie konkretny model ma umieszczony numer VIN.

Numer VIN będzie znajdował się również w dowodzie rejestracyjnym danego pojazdu, i tam odnaleźć go znacznie łatwiej.

Czy sprzedający musi podać nam numer VIN, gdy o to poprosimy?

Nie, chociaż w praktyce powinien to zrobić. VIN informuje nas o historii danego samochodu, jeżeli więc chcemy go kupić, takie informacje powinny być dla nas dostępne bez problemu. Jeżeli jednak pomimo tego, sprzedający – z jakichkolwiek powodów – nie chce nam podać numeru VIN, powinniśmy stać się bardzo ostrożni, gdyż w wielu przypadkach będzie on chciał ukryć przed nami istotne fakty na temat danego samochodu.

Kiedy sprawdzić numer VIN?

Zdecydowanie lepiej sprawdzić numer VIN przed oględzinami i jazdą testową. W wielu przypadkach o samochodzie dowiemy się naprawdę wiele, przy czym, o niektórych informacjach może nie poinformować nas ani ogłoszenie, ani sprzedawca. Dlatego, jeżeli dane z numeru VIN poznamy odpowiednio wcześniej, będziemy mogli o wszystko, co nas interesuje, dopytać sprzedającego, co jest najlepszą opcją.

Jeżeli jednak okaże się, że samochód ma na tyle bujną przeszłość, że nie jesteśmy już zainteresowani jego zakupem – oszczędzimy czas i pieniądze. Dlatego rekomendujemy sprawdzenie numeru VIN w momencie, gdy rozważamy umówienie się na oględziny i jazdę testową.

Gdzie sprawdzać numer VIN?

W internecie jest wiele platform, które umożliwiają sprawdzanie numeru VIN, jednak nie są one takie same. Jedną z polecanych jest Historiapojazdu.pl, która na tle konkurencji, wyróżnia się przynajmniej w kilku aspektach. Po pierwsze, sprawdzanie numeru VIN jest tutaj darmowe, a zapłacimy za niego tylko wtedy, jeżeli samochód ma wypadki i kolizje na koncie, a my będziemy chcieli dowiedzieć się o nich więcej. W innym przypadku sprawdzanie będzie darmowe.

Dodatkowe, portal ten nie tylko korzysta z najbardziej aktualnych baz, które są bardzo szybko aktualizowane, ale również dotyczą one terenów nie tylko Polski, ale również Unii Europejskiej oraz Stanów Zjednoczonych.

0 0 votes
Ocena artykułu:

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Poprzedni artykuł

Co to są maty antywibracyjne i do czego się je stosuje?

Następny artykuł

Elementy zawieszenia samochodu – co warto o nich wiedzieć?

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments