Elementy zawieszenia samochodu – co warto o nich wiedzieć?

Zawieszenie samochodu jest bardzo ważnym elementem pojazdu – układ ten wpływa na bezpieczeństwo i komfort jazdy, a także zachowanie pojazdu na drodze. Warto więc wiedzieć, jakie elementy wchodzą w skład zawieszenia i w jaki sposób działają.

 • Czym jest zawieszenie pojazdu?
 • Elementy zawieszenia pojazdu
 • Wahacze – redukcja drgań
 • Amortyzatory – przyczepność i tłumienie drgań
 • Skręcanie i obroty koła

Czym jest zawieszenie pojazdu?

Najprościej mówiąc – zawieszenie to części pojazdu, które łączą koła z pozostałymi elementami samochodu. Dzięki temu, że części te są połączone z kołami – umożliwiają kontrolę pojazdu, panowanie nad zachowaniem kół, a także zapewniają odpowiedni poziom przyczepności do powierzchni jezdni.

Zawieszenia samochodów mogą być bardzo różne – najczęściej dzielimy je na:

 1. Zawieszenia zależne – obie (przednia i tylna) osie kół są ze sobą połączone
 2. Zawieszenia półzależne – gdy w osi jedno koło wpływa na drugie
 3. Zawieszenia niezależne – osie kół nie wpływają na siebie wzajemnie

Elementy zawieszenia pojazdu

Wśród elementów zawieszenia pojazdu znajdziemy:

 • Wahacze
 • Tuleje wahaczy
 • Sworzeń wahacza
 • Amortyzatory
 • Sprężyny
 • Końcówkę drążka kierowniczego
 • Łącznik stabilizatora
 • Łożyska kół

Wahacze – redukcja drgań

Wahacz jest elementem zawieszenia, którego zadaniem jest redukcja drgań powstających podczas jazdy. Na wahaczach umieszczone są specjalne tuleje, które są wykonane z gumy i metalu.

Wahacze mogą przyjmować różne pozycje – w zależności od sposobu, w jaki zamocowane są w danym aucie koła. Tuleje wahaczy zmniejszają odczuwalne drgania, ponieważ podczas jazdy przejmują na siebie masę pojazdu. Ten mechanizm znacznie zwiększa komfort jazdy – zużyte wahacze i tuleje sprawią, że będziemy odczuwać wszystkie nierówności drogi.

Ważnym elementem pojazdu jest także sworzeń wahacza, która umożliwia kontrolowanie tego, jak zachowują się koła samochodu. Dzięki niemu możemy kontrolować zachowanie pojazdu na drodze – zyskujemy sterowność.

Amortyzatory – przyczepność i tłumienie drgań

Podskakujące na nierównej drodze auto zdecydowanie nie zapewnia komfortu podczas jazdy. Dzięki amortyzatorom możemy wygodnie podróżować nawet po naprawdę kiepskich drogach: nie odczujemy nieprzyjemnych drgań.

Amortyzatory to jednak nie tylko komfort, ale również gwarancja bezpieczeństwa: sprawiają, że auto zyskuje znacznie większą przyczepność do powierzchni jezdni, dzięki czemu trzyma się jej i nie musimy obawiać się szybkiej jazdy i ostrych zakrętów.

Skręcanie i obroty koła

Wyczuwalny luz na kierownicy to niewątpliwy znak tego, że końcówka drążka kierowniczego w naszym aucie jest już zużyta. Ten element odpowiada bowiem za możliwość kontrolowania kół i sprawnego skręcania. Sprawność tego mechanizmu jest niesłychanie istotna: jego zużycie grozi poważnym wypadkiem!

Piast i łożysko koła to kolejne elementy, które wpływają na jego prawidłowe obracanie się. Łożysko zmniejsza opory, które koło pokonuje podczas toczenia się – jeśli jest uszkodzone, bardzo szybko dochodzi do jego zużycia. Prawidłowe skręcanie i obracanie się kół jest kluczowe dla komfortowej i bezpiecznej jazdy: jeśli zauważymy jakiekolwiek nieprawidłowości, powinniśmy jak najszybciej oddać auto do naprawy w profesjonalnym serwisie.

Elementy składające się na układ zawieszenia pojazdu ściśle ze sobą współgrają, razem zwiększając komfort prowadzenia auta i podwyższając poziom bezpieczeństwa. Bardzo ważne jest, aby wszystkie części zawieszenia były utrzymywane w dobrym stanie – ich zużycie lub awaria może narazić nas na niebezpieczeństwo!

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 votes
Ocena artykułu:

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Poprzedni artykuł

Jak sprawdzić samochód po jego numerze VIN?

Następny artykuł

Czy zabudowa busa jest przydatna?

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments