Instalacja LPG – co warto o niej wiedzieć? Dowiedz się, czy jest opłacalna

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

Ceny standardowych paliw wciąż rosną i nic nie zapowiada zmian w tym obszarze. Choć mogło się wydawać, że napęd hybrydowy i auta elektryczne osłabią popularność instalacji LPG, to tak się nie stało. Kierowcy nadal chętnie się na nie decydują. Nie ma w tym nic dziwnego – montaż takiego układu pozwala na zmniejszenie kosztów eksploatacji pojazdu, a także nie ma złego wpływu na środowisko. Jakie jeszcze niesie za sobą zalety? Czy to opłacalne? W poniższym artykule odpowiadamy na te pytania.

Instalacja LPG – co musisz o niej wiedzieć?

LPG to nic innego jak płynny gaz naftowy, czyli mieszanina propanu i butanu. Co ciekawe, jest bezwonny – charakterystyczny zapach to efekt dodania do niego specjalnego środka, dzięki któremu można bez trudu wykryć ewentualne wycieki. Aby samochód mógł jeździć na gaz, należy zamontować w nim specjalną instalację LPG. Co więcej, jest to możliwie w niemal każdym modelu auta.

Zasada działania instalacji LPG jest dość prosta. Paliwo gazowe, które można tankować, jest w stanie ciekłym. Następnie działa na nie ciśnienie, które doprowadza je do reduktora. To właśnie w nim LPG zmienia stan ciekły na gazowy. Dzięki wykorzystaniu w układzie dyszy mieszalnika powstaje mieszanka złożona z powietrza i gazu, która trafia do cylindra. W kolejnym etapie gaz dostaje się do komory silnika wyposażonej w elektrozawór LPG. Dopiero po włączeniu zapłonu możliwy jest przepływ gazu.

Zalety instalacji LPG

Obecnie z posiadaniem samochodu wiąże się sporo wydatków. Właściciele pojazdów starają się więc możliwie jak najbardziej zminimalizować koszty, ale tak, by nie tracić na wydajności auta. Dlatego też instalacja LPG jest wybierana stosunkowo często. Na jakie korzyści możesz liczyć, jeśli się na nią zdecydujesz? Oto kilka najważniejszych zalet:

  • LPG jest tańsze niż inne rodzaje paliwa,
  • gaz nie emituje toksycznych substancji przy spalaniu i nie powoduje smogu,
  • jazda samochodem na gaz jest wydajniejsza i ekonomiczniejsza,
  • praca silnika zasilanego LPG jest cicha.

Choć na pozór może się wydawać, że instalacja LPG jest drogim rozwiązaniem – ze względu na relatywnie duży koszt montażu – to przy częstym podróżowaniu samochodem inwestycja szybko się zwróci.

Czy instalacja LPG jest opłacalna?

Obecne ceny paliw napędowych zdecydowanie powinny skłonić do przemyśleń dotyczących zamontowania instalacji LPG w samochodzie. Korzystną dla siebie różnicę dostrzeżesz szczególnie w przypadku, gdy często jeździsz samochodem i realizujesz stosunkowo duże przebiegi.

Duże znaczenie ma jednak jakość instalacji LPG – odpowiednio zamontowana będzie bez większych trudności służyła wiele lat. Nie da się ukryć, że jakość wykorzystanych komponentów jest w tej kwestii kluczowa. Dlatego też najlepiej zainwestować w części i akcesoria montażowe renomowanych producentów. Doskonałej jakości elementy potrzebne do instalacji LPG znajdziesz np. w e-sklepie https://www.autogassklep.pl/ – opinie zadowolonych użytkowników nie kłamią! Pamiętaj, że instalacja tego układu to inwestycja, która z pewnością Ci się zwróci.

0 0 votes
Ocena artykułu:

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Poprzedni artykuł

W jakim wieku można zapisać się na kurs prawa jazdy?

Następny artykuł

Czym jest i jak używać płynnej skóry?

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments