Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Nadwozie samochodowe składa się z wielu elementów, które odpowiadają nie tylko za wygląd pojazdu, ale i za bezpieczeństwo osób nim podróżujących. Jednym z tych elementów jest właśnie zderzak, który jest jednocześnie najbardziej wysuniętą częścią samochodu zarówno z przodu, jak i z tyłu. Jakie dokładnie funkcje pełnią zderzaki samochodowe, jaka jest ich budowa oraz z jakich materiałów się je wytwarza? Odpowiadamy!
Najważniejsze funkcje zderzaków samochodowych
Podstawowym zadaniem zderzaków samochodowych jest zapewnienie bezpieczeństwa kierowcy, pasażerom oraz pozostałym uczestnikom ruchu drogowego. W chwili uderzenia, np. kolizji, pochłaniają energię uderzenia i znacząco ją redukują. Co więcej, zderzaki samochodowe zmniejszają destrukcyjne efekty kolizji, stłuczek czy szkód parkingowych, ponieważ chronią wrażliwe podzespoły samochodu przed uszkodzeniem. Tym samym w wielu przypadkach, po tego rodzaju zdarzeniach, wystarczy wymienić sam zderzak.
Oprócz siły uderzenia, zderzaki pochłaniają też hałas pojawiający się podczas jazdy, zwiększając tym samym komfort podróżujących. Dodatkowo w zderzakach umieszcza się takie części jak np. reflektory, kierunkowskazy, czujniki parkingowe, tablice rejestracyjne czy kratki wentylacyjne. Nie mniej ważna jest funkcja estetyczna zderzaków, ponieważ znacząco wpływają na wygląd samochodu, jego geometrię oraz ostateczny charakter.
Jak zbudowane są zderzaki samochodowe?
Jak zaznacza ekspert z firmy HCU Transport zajmującej się m.in. sprzedażą zderzaków, konstrukcja tych elementów jest ściśle określona przez przepisy homologacyjne oraz wymogi w nich zawarte. Zasadniczo zderzaki składają się z trzech elementów. Podstawą zderzaka pojazdu jest stalowy kształtownik, nazywany też belką lub wzmocnieniem zderzaka. Usytuowany on jest w jego wnętrzu i służy przymocowaniu zderzaka do pasa samochodu. Następnie znajduje się tzw. wypełnienie zderzaka, a z zewnątrz znajduje się nakładka zderzaka i to ona jest widoczna.
Z uwagi na fakt, że zderzaki samochodowe muszą mieć określoną sprężystość oraz wytrzymałość mechaniczną, nakładkę wykonuje się z takich tworzyw jak polipropylen lub poliwęglan. Dzięki ich właściwościom, za pomocą obróbki można nadać im pożądany kształt oraz pomalować na wybrany kolor. Co więcej, dzięki zastosowaniu tych materiałów możliwa jest regeneracja zderzaków, obejmująca np. spawanie. Wypełnienie natomiast to najczęściej pianka EPP, ponieważ o wiele lepiej niż do niedawna stosowany styropian niweluje hałas oraz rozprasza energię uderzenia.
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.