Jak wybrać właściwy materiał ścierny?

Materiały ścierne występują w różnych postaciach, takich jak spirale, opaski ścierne, arkusze, czy włókniny. Oprócz różnic, które są widoczne gołym okiem, warto przyjrzeć się bliżej oznaczeniom na materiałach ściernych. Podpowiedzą nam one, z czym mamy do czynienia i jaki produkt jest najlepszy do konkretnego zastosowania.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego materiału ściernego ?

Jeśli zamierzasz kupić materiały ścierne, musisz wiedzieć, które z nich najlepiej nadają się do danej pracy. Cena, ilość sztuk w opakowaniu czy producent nie powinny być jedynymi kryteriami, którymi należy się kierować. Materiały ścierne muszą być odpowiednie dopasowane, aby uzyskać oczekiwany efekt. Zwróć uwagę na gradację i rodzaj podłoża, zanim popełnisz kosztowny błąd w pracy z danym materiałem.

Nie zrażaj się w poszukiwaniu najlepszego materiału ściernego dla Ciebie. Jeśli chodzi o materiały ścierne, rynek stale się zmienia i istnieje kilka produktów, które warto wypróbować, zanim zdecydujesz, kto zostanie Twoim faworytem. Być może to właśnie opaski ścierne, najlepiej sprawdzą się do codziennej pracy. Sprawdź sam!

Wybierając materiał ścierny, zwróć uwagę na te elementy

Gradacja i granulacja 

Zwykle gradacja oznaczona jest według  skali FEPA (Federation of European Producers of Abrasives) albo skali ANSI (American National Standards Institute). Wielkość ziarna dla danej granulacji w szlifowaniu precyzyjnym nie może być większa niż ta podana w normie. Oznacza to, że przy szlifowaniu z określonym oznaczeniem ziarna, np. P120, uzyskuje się równomierne i stałe rysy na szlifowanej powierzchni. Identyfikacja materiałów ściernych według wielkości jest prosta, gdyż wystarczy spojrzeć na skalę „P”. Im mniejsza wartość „P”, tym ziarna ścierne są większe.

Warto wiedzieć: Pomijając oczywiste różnice w wyglądzie, papier ścierny jest klasyfikowany tylko na podstawie stopnia rozdrobnienia. W związku z tym papier o gradacji P120 producenta A będzie w dotyku inny niż papier o gradacji P120 producenta B, nawet jeśli ich produkty mają identyczną wartość granulacji.

Rodzaj nasypu 

Jest jednym z istotnych elementów przy doborze materiałów ściernych. Parametr informuje o twardości i wytrzymałości materiału ściernego.

W wielu sytuacjach wykorzystuje się różne materiały ścierne, takie jak tlenek glinu, węglik krzemu oraz ich podstawowe wersje wzbogacone o różne dodatki. Istnieją dwie metody pokrywania materiału ściernego: grawitacyjna i elektrostatyczna.

W przypadku metody grawitacyjnej ziarno układa się na nośniku losowo. W konsekwencji materiał nie jest jednakowo agresywny na całej powierzchni. Z kolei metoda elektrostatyczna ustawia ziarno ostrym końcem prostopadle do podkładu. Zaletą tego rozwiązania jest większa agresywność podczas szlifowania, a także dłuższa żywotność i jakość pracy.

Odpowiedni materiał ścierny ma znaczenie na komfort Twojej pracy. Jednym razem sprawdzą się opaski ścierne, a innym wybierzesz tarcze. Pamiętaj, że producenci co rusz wprowadzają innowacyjne rozwiązania. Warto z nich korzystać i testować. Być może okaże się, że praca, która zajmowała Ci dużo czasu, dzięki nowym technologiom ulegnie znacznemu skróceniu. W ten sposób będziesz w stanie zrealizować zadanie szybciej lub przyjąć więcej zleceń.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 votes
Ocena artykułu:

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Poprzedni artykuł

Na co zwracać uwagę, gdy kupuje się skuter?

Następny artykuł

Jakie są rodzaje filtrów w maszynach rolniczych?

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments