Na co zwracać uwagę, gdy kupuje się skuter?

W porównaniu do ostatnich lat ilość oraz różnorodność skuterów na rynku polskim, ale także ogólnoświatowym znacząco wzrosła, pozwalając nam konsumentom na dotychczas największy możliwy wybór pojazdów jednośladowych od kiedykolwiek. Zaczynając od skuterów doskonałych dla początkujących o pojemności 50 ccm, bardziej zaawansowanych modelów z pojemnością maksymalną do 125 ccm dla osób z prawem jazdy kategorii B, aż po najpotężniejsze skutery z pojemnością 800 ccm. Jaki jednak model wybrać dla siebie spośród wszystkich dostępnych i czym jest się najlepiej kierować przy wyborze skutera najlepiej dostosowanego do swoich potrzeb?

Jak wybrać skuter dla siebie?

Jeśli postanowimy poszukać w internecie porady odnośnie jaki skuter wybrać dla siebie, szybko dostrzeżemy, że zazwyczaj każda osoba poleca według swoich upodobań jakiś indywidualny model. Nie ma w tym nic dziwnego, stosunkowo każdy posiada własne oczekiwania wobec swojego pojazdu, z tego względu każda taka opinia różni się od siebie. Jak zatem wybrać model najodpowiedniejszy dla nas samych? Najlepiej jest samemu zastanowić się nad tą kwestią i rozważyć czego właściwie oczekujemy od swojego pojazdu, jak planujemy go wykorzystywać, jak często będzie nam potrzebny, gdzie głównie planujemy z niego korzystać oraz ile pieniędzy możemy przeznaczyć na nasz zakup. Dopiero wtedy w dużej mierze będziemy mogli samodzielnie podjąć wyboru skutera, który będzie nam najlepiej odpowiadał.

Jeżeli mimo wszystko nie jesteśmy zdecydowani na nic konkretnego, czasami warto jest jednak rozejrzeć się za odrobiną inspiracji nie tylko w internecie, ale także w prawdziwym życiu. Dobrze jest przeanalizować każdy atut danego modelu z własnej perspektywy. Sporo osób ma zwykle tendencję do wyróżniania zalet pojedynczego modelu, jednocześnie wytykając wady pozostałych modeli. Warto jednak pamiętać, że nie każda wada musi dotyczyć nas bezpośrednio tak bardzo, jak kogoś innego. Tym samym możemy podejść do pewnych niedogodności z przymrużeniem oka, w międzyczasie przykładając więcej uwagi do odpowiadających nam zalet. Przyjmując taką postawę, zdecydowanie prościej będzie nam podjąć decyzję, który skuter najlepiej sprosta naszym wymaganiom.

Na co zwracać uwagę, gdy kupuje się skuter?

 

Jak duże znaczenie ma pojemność silnika w skuterze?

Skutery z pojemnością 50 ccm są dość dogodną opcją do rozważenia gdy posiadamy kartę motorowerową lub jeśli mamy urodziny przed 12 stycznia 1995 roku. Jeśli spełniamy którykolwiek z tych dwóch warunków, możemy śmiało korzystać z takiego skutera bez żadnych dodatkowych uprawnień. Jeżeli tak jednak nie jest, to konieczne może być posiadanie prawa jazdy AM lub jakiegokolwiek innego samochodowego, lub motocyklowego prawa jazdy, co wciąż jest całkiem dogodną opcją. Główną zaletą tego rodzaju skuterów jest ich oszczędność oraz generalnie niska cena ubezpieczenia, napraw oraz samego zakupu. Niemniej skutery z taką pojemnością są relatywnie wolne, przez co jedynie dobrze sprawdzają się w warunkach ruchu miejskiego.

Dlatego bardziej zalecaną opcją są skutery o pojemności 125 ccm ze względu na swój znacznie większy próg maksymalnej szybkości, pozwalając nam na lepszą adaptację swojej prędkości jazdy do zaistniałych w danym momencie warunków drogowych. Takim skuterem również możemy się przemieszczać bez konieczności posiadania wyspecjalizowanych uprawnień, jeśli tylko trwale posiadamy prawo jazdy kategorii B od przynajmniej 3 lat. Warto zdecydowanie rozważyć wybór skutera z tą pojemnością, gdyż w jego przypadku nigdy nie napotkamy się z sytuacją, że nie wystarcza nam mocy do płynnego ruchu po drodze.

Jakie rodzaje silników wyróżniamy w skuterach?

Pojemność silnika nie jest jedynym kryterium, według którego powinniśmy wybrać swój najodpowiedniejszy skuter. Silniki rozróżniamy również na:

Dwusuwowe – tego typu silniki generują dużą ilość mocy kosztem sporego spalania. Ich budowa jest wyjątkowo tania i prosta do naprawy, niemniej podlega ona częstszym usterkom.

Czterosuwowe – jest to mniej efektywny rodzaj silników od dwusuwowych, zaś zapewnia on mniejszą awaryjność oraz większą ekonomiczność.

Alternatywą również mogą okazać się być silniki elektryczne, niemniej nadają się one praktycznie jedynie do jazdy miejskiej ze względu na swój ograniczony zakres działania.

Na co zwracać uwagę, gdy kupuje się skuter?

Czy warto wybrać skuter z gaźnikiem?

Niektóre ze starszych modeli skuterów dostępnych na rynku mogą posiadać gaźnik zamiast wtrysków paliwa do cylindra. W porównaniu do obecnie produkowanych pojazdów nie jest to opcja wysoce zalecana, gdyż taki skuter będzie potrzebował wyjątkowo częstego serwisowania ze względu na posiadanie dość przestarzałej implementacji. Co więcej, zużycie paliwa takiego pojazdu będzie zdecydowanie większe niżeli w nowszych skuterach.

Jaki jest najprzydatniejszy system przeniesienia napędu?

Dla początkujących osób wskazany jest system z paskiem i wariatorem, gdyż pozwala znacznie bardziej skupić się na jeździe bez konieczności rozpraszania się zmianą biegów. Ze względu na swoją prostotę i wygodę w zastosowaniu, jest to nadzwyczaj dobra opcja podczas jazdy miejskiej. Warto także zastanowić się nad skrzynią biegów z automatycznym sprzęgłem z uwagi na brak konieczności ciągłego operowania sprzęgłem podczas jazdy, pozwalając nam na lepszą koncentrację.

Partnerem materiału jest krakowski salon Moto Mio Concept Store

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 votes
Ocena artykułu:

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Poprzedni artykuł

Jaki preparat do skóry samochodowej wybrać?

Następny artykuł

Jak wybrać właściwy materiał ścierny?

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments