Jakie wyróżniamy rodzaje kluczy dynamometrycznych i gdzie znajdują zastosowanie?

Klucz dynamometryczny to narzędzie, które zostało stworzone z myślą o dokręcaniu śrub z odpowiednią, wskazaną przez producenta siłą, czego celem jest zapewnienie solidnego montażu przy zachowaniu bezpieczeństwa i dobrej jakości materiałów. Podpowiadamy, gdzie klucze dynamometryczne znajdują swoje zastosowanie i jakie wyróżniamy rodzaje tych narzędzi.

Po co używamy kluczy dynamometrycznych?

Wiele różnych elementów, które wchodzą w skład maszyn, pojazdów lub innych różnych urządzeń i przedmiotów, wymaga dokręcenia śruby z odpowiednią siłą (lub, stosując fachowe nazewnictwo, do odpowiedniego momentu). Moment dokręcenia wyraża się w niutonometrach (Nm). Producenci niektórych elementów wskazują siłę, z jaką należy dokręcić śrubę w celu zagwarantowania solidnego montażu oraz zachowania prawidłowego kształtu elementów wykonanych z delikatnych materiałów.

Klucz dynamometryczny okaże się niezbędny podczas dokręcenia m.in.:

  • kół samochodowych i motocyklowych;
  • niemal wszystkich połączeń w konstrukcji rowerów;
  • świec zapłonowych;
  • głowicy silnika.

Klucz dynamometryczny – zasada działania

Klucze dynamometryczne mogły powstać dzięki zastosowaniu w praktyce prawa Hooka, które mówi o zachowaniu ciał sprężystych. Wewnątrz narzędzia umiejscowione są sprężyna i zapadka. W czasie dokręcenia klucza sprężyna napina się, a kiedy już osiągnie odpowiednią wartość napięcia, odpowiadającą określonemu momentowi dokręcenia, zapadka przeskakuje, wydając charakterystyczne kliknięcie, sygnalizujące o osiągnięciu odpowiedniej siły.

Ustawienie konkretnej wartości siły dokręcenia jest bardzo proste, wystarczy bowiem przekręcić rękojeść klucza tak, aby wskazywała wybraną wartość, a następnie zablokować mechanizm.

Jakie rodzaje kluczy dynamometrycznych wyróżniamy?

Generalnie zasada działania kluczy dynamometrycznych jest taka sama w każdym rodzaju tego narzędzia. Różnica polega w zasadzie jedynie na sposobie informowania o osiągnięciu wskazanego momentu dokręcenia. Pod tym kątem wyróżniamy klucze dynamometryczne:

  • mechaniczne / wyzwalane – po osiągnięciu momentu wydają charakterystyczny dźwięk kliknięcia;
  • wskazówkowe – wartość siły dokręcenia odczytuje się z tarczy zegara;
  • łamane – po osiągnięciu wskazanej wartości momentu dokręcenia klucz “łamie się” w zawiasie, a po zwolnieniu wraca do pierwotnej postaci;
  • sprzęgłowe – osiągnąwszy moment dokręcenia, klucz zaczyna ślizgać się po śrubie;
  • elektroniczne – wyświetlają wartość na wyświetlaczu cyfrowym oraz informują o osiągnięciu momentu poprzez wydawanie dźwięku.

Narzędzia sprawdzonych producentów, np. klucze dynamometryczne Milwaukee czy King Tony znajdziesz w sklepie internetowym Emast.pl.

Zadbaj o swój klucz dynamometryczny

Klucze dynamometryczne powinny być kalibrowane w serwisie narzędzi co najmniej raz do roku, oczywiście w zależności od częstotliwości użytkowania. Aby zachować prawidłowość wskazań jak najdłużej, nigdy nie należy nigdy odkręcać śrub za pomocą klucza dynamometrycznego. Ponadto należy unikać pracy rozkalibrowanym narzędziem, a także zaprzestać wywierania siły po osiągnięciu wskazanego momentu dokręcenia. Po skończonej pracy klucz powinien zostać ustawiony na minimalnej wartości z zakresu siły dokręcenia.


Materiał Reklamowy

Zgodnie z ustawą z dnia 26 stycznia 1984 r. Prawo prasowe. Art. 36 ust. 3 Informujemy, że powyższy artykuł jest formą reklamy internetowej. W odróżnieniu od tradycyjnego artykułu różni go możliwość umieszczenia linku promującego dany produkt bądź usługę, grafiki lub logotypu.

Read Previous

Jak wybrać najlepszy samochód dostawczy na firmę?

Read Next

Czy warto kupować opony bieżnikowane?

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *