Pułapki i haczyki przy długoterminowym wynajmie auta

Zainteresowanie długoterminowym wynajmem samochodów dynamicznie rośnie i choć to rozwiązanie ma wiele niewątpliwych korzyści, to trzeba pamiętać również o potencjalnych wadach, pułapach i haczykach. Jakich? Sprawdź i miej je na uwadze, jeżeli decydujesz się na wypożyczenie auta na dłuższy czas!

Limit kilometrów

Podstawowym warunkiem zawartym w większości umów najmu długoterminowego jest miesięczny czy roczny limit kilometrów, którego użytkownik nie może przekraczać. Oczywiście im większa jego wartość, tym wyższa rata za wypożyczenie pojazdu, dlatego trzeba bardzo dokładnie przemyśleć tę kwestię.

Konieczność wniesienia wkładu własnego

Decydujesz się na wynajem samochodu po to, żeby nie musieć wykładać pieniędzy na jego zakup, tymczasem firma udostępniająca pojazd wymaga od Ciebie wniesienia opłaty wstępnej o wartości nawet 5-10% ceny auta. Czy to nie mija się z celem? Jak sfinansować ten koszt – np. pożyczką z serwisu https://sowafinansowa.pl/? To mało rozsądne, dlatego przy braku środków lepiej wybrać ofertę, w której wkład własny nie jest wymagany.

Ubezpieczenia, naprawy i serwisy we własnym zakresie

Przyjęło się, że jedną z najważniejszych zalet najmu długoterminowego jest to, że wszelkimi formalnościami i obowiązkami nakładanymi na właściciela zajmuje się firma udostępniająca samochód, a nie użytkownik. Jednak nie zawsze tak jest – niektóre przedsiębiorstwa przerzucają serwisy, ubezpieczenia czy naprawy na klienta, który musi ponosić ich koszty we własnym zakresie.

Koszty odstąpienia od umowy

Zanim podpiszesz umowę o najem długoterminowy, z uwagą przeczytaj zapisy dotyczące warunków odstąpienia od niej. Często bywają one zaporowe, co sprawia, że nawet gdy znajdziesz się w skrajnie trudnej sytuacji, np. z powodu utraty pracy czy ciężkiej choroby, zerwanie współpracy będzie praktycznie niemożliwe, a na pewno nieopłacalne. Zastanów się zatem, czy w razie wystąpienia takiej ewentualności godzisz się na kary finansowe, z myślą o których być może będzie trzeba zaciągnąć pożyczkę, np. jedną z tych dostępnych w rankingu pod adresem https://sowafinansowa.pl/ranking-chwilowek-od-18-lat/.

Udział własny przy likwidacji szkody

Ustalając warunki współpracy, dowiedz się, czy firma wymaga wniesienia wkładu własnego w razie wystąpienia szkody. Jeśli tak, upewnij się, że kwota jest dla Ciebie akceptowalna.

Opuszczenie kraju autem

Często wyjeżdżasz zagranicę? Weź to pod uwagę, decydując się na najem długoterminowy, ponieważ przekraczanie granicy Polski przeważnie wiąże się z koniecznością uzyskania pozwolenia, a to oczywiście kosztuje. Zorientuj się więc w wysokości opłat i innych procedurach obowiązujących w przypadku wyjazdu zagranicznego.

Koszty korespondencji

Chodzi tutaj przede wszystkim o nieprzewidzianą korespondencję wynikającą z przekazania Ci przez firmę przesyłek np. z mandatem z fotoradaru. Są one bowiem dostarczane na adres właściciela pojazdu, czyli właśnie przedsiębiorstwa, które udostępnia Ci samochód i które następnie wysyła je do Ciebie. Jak możesz się domyślać, z tego tytułu pobierane są opłaty, których wysokość warto zweryfikować przed podpisaniem umowy.

Przewóz zwierząt

Jeżeli opiekujesz się psem czy kotem i zamierzasz przewozić swojego pupila w aucie, upewnij się, że jest to w ogóle dozwolone. Niektóre firmy zakazują bowiem jazdy z czworonogiem na fotelu czy kanapie.

Palenie tytoniu

Zabronione jest z reguły także palenie tytoniu w środku samochodu. Można to jak najbardziej zrozumieć, gdy weźmie się pod uwagę, że po zakończeniu umowy najmu auto jest z reguły sprzedawane.

Źródło zdjęcia: unsplash.com Licencja: https://unsplash.com/license

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 votes
Ocena artykułu:

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Poprzedni artykuł

Kupujesz OC? Porównuj oferty i oszczędzić setki złotych

Następny artykuł

Busem do Niemiec? To dobre rozwiązanie!

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments