Każdy przedsiębiorca oraz osoby fizyczne mogą wykupić pojazd będący przedmiotem umowy leasingowej na własność, po okresie jej trwania. Aby dokonać wszelkich formalności, musimy wywiązać się z terminów oraz złożyć wszystkie niezbędne dokumenty. Rejestracja samochodu jest obowiązkowa, a przekroczenie terminów może wiązać się z naliczeniem kar przez upoważniony do tego urząd.
Co musimy zrobić po zakupie auta po leasingu?
W momencie, gdy stajemy się właścicielami pojazdu, mamy obowiązek zgłoszenia nabycia środka trwałego do odpowiedniego starostwa powiatowego. Mamy na to 30 dni od momentu podpisania umowy kupna-sprzedaży. Jeżeli nie wywiążemy się z tego terminu, wówczas może zostać nałożona kara w wysokości od 200 do 1000 złotych. Jest to dość wysoka cena, jeżeli weźmiemy pod uwagę to, że sama rejestracja kosztuje niewiele ponad 200 zł.
Rejestracja samochodu po leasingu – jakich dokumentów potrzebujesz?
Koniec umowy leasingowej nie oznacza, że przestajemy posiadać dobro, które było jej przedmiotem. Jeżeli posiadamy działalność gospodarczą, mamy możliwość wykupienia samochodu od firmy leasingowej, jeżeli byliśmy z niego zadowoleni. Stając się nowymi właścicielami, jesteśmy zobowiązani do przerejestrowania pojazdu, na co mamy 30 dni.
Rejestracja samochodu po leasingu wymaga od nas posiadania pewnych niezbędnych dokumentów. Jednym z nich jest faktura VAT będąca dowodem zakupu auta. Wymagana jest również karta pojazdu oraz w przypadku niektórych Wydziałów Komunikacji — numer KRS firmy leasingowej, która sprzedała nam samochód. Będziemy potrzebowali również aktualnych tablic oraz dowodu rejestracyjnego. Niezbędny jest także dokument potwierdzający aktualny przegląd techniczny auta, który dopuszcza je do użytkowania.
Jeśli jesteśmy już w posiadaniu wszystkich niezbędnych formalności do procesu rejestracji, pozostaje nam jedynie wypełnienie wniosku, który złożymy w stosownym dla naszego powiatu Wydziale Komunikacji. Istnieje również możliwość złożenia takiego wniosku przez Internet. Do dokumentów warto załączyć umowę kupna-sprzedaży. Jest to istotny dowód na to, że to my staliśmy się właścicielami rejestrowanego pojazdu.
Korzystanie z leasingu jest bardzo korzystne dla firm, dlatego jest bardzo częstą praktyką. Wielu przedsiębiorców decyduje się na wykupienie leasingowanego pojazdu, ponieważ jest to bardzo wygodna opcja, obarczona mniejszym nakładem finansowym niż kupienie nowego samochodu. Jeśli mamy wątpliwości związane z tym, czy decyzja o wykupie jest dla nas korzystna finansowo, możemy skontaktować się z profesjonalnym doradcą leasingowym, który rozwieje nasze wątpliwości i podpowie, jaką decyzję powinniśmy podjąć.
Jak przerejestrować auto po leasingu na spółkę cywilną?
Wiemy już, jak wygląda proces rejestracji auta w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej, czy też osób fizycznych. Jakie są różnice w przypadku spółki cywilnej, która chce wykupić pojazd od firmy leasingowej? W tym wypadku bardzo ważne jest, aby przekazać do urzędu umowę spółki cywilnej, która jest dowodem na jej istnienie i przedstawia wszelkie dane wpisane w rejestrach.
Rejestracja samochodu po leasingu powinna mieć miejsce w urzędzie, który znajduje się w tym samym powiecie, w którym miejsce zamieszkania właściciela. Rejestracja taka dokonywana jest nie na całą spółkę, ale na osoby, które widnieją w umowie jako jej właściciele. Do procesu i dokumentacji należy więc dołączyć aktualny wpis do CEIDG, który wskazuje na konkretne osoby upoważnione do reprezentacji firmy. W przypadku jednoosobowych działalności gospodarczych również jest konieczne przedstawienie takiego wpisu.
Jeżeli rejestracji auta będącego własnością spółki, dokonuje tylko jeden z jej reprezentantów, będzie on potrzebował upoważnienia od pozostałych wspólników. Oznacza to, że auto zarejestrowane jest na osobę fizyczną, która prowadzi działalność gospodarczą w formie spółki. Auto staje się więc częścią majątku firmy.
Źródło zdjęcia: pexels.com Licencja: https://www.pexels.com/photo-license/
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.