Serwis quada – o czym pamiętać?

Każdy miłośnik czterokołowców powinien zdawać sobie sprawę z tego, jak istotny jest serwis quada. Aby móc cieszyć się w pełni bezpieczną jazdą, a także zapewnić maszynie dłuższą żywotność, niezbędne jest poddawanie quadów regularnym przeglądom technicznym. Jest to szczególnie istotne z uwagi na fakt, iż na tych maszynach zazwyczaj przemierzane są niełatwe tereny, co sprzyja szybkiemu zużyciu części eksploatacyjnych. Sprawdź nasze wskazówki związane z serwisowaniem quada!

Serwisowanie quada – kiedy przeprowadzić?

Warto pamiętać, że pierwszy serwis quada należy przeprowadzić w terminie określonym w książeczce gwarancyjnej. Okres ten jest inny w zależności od danej maszyny, gdyż pojazdy dostępne na rynku różnią się swymi parametrami – z tego względu termin pierwszego przeglądu jest zazwyczaj określany przez producenta. W późniejszym czasie przegląd ATV powinien być przeprowadzany po przejechaniu około 1000 kilometrów. Dzięki temu możliwe jest zadbanie o stan pojazdu, a tym samym zagwarantowanie wysokiego poziomu bezpieczeństwa podczas jazdy – nawet tej w niesprzyjających warunkach.

Dlaczego serwis quada jest tak ważny?

Serwisowanie quada w autoryzowanym punkcie pozwala na wczesne wykrycie potencjalnych usterek i dokonanie wszelkich niezbędnych napraw. Jest to ważne z uwagi na specyfikę terenu, po którym zazwyczaj poruszają się czterokołowce – z powodu kontaktu z nierówną powierzchnią i brudem, części maszyny szybciej ulegają zużyciu. Należy zaznaczyć, że każdy element może zostać uszkodzony z powodu kontaktu z wodą czy błotem.

Regularne przeglądy ATV przeprowadzane w specjalnym punkcie umożliwiają zauważenie wszelkich nieprawidłowości i podjęcie kroków w celu ich wyeliminowania. Jeśli niewielka usterka pozostanie niezauważona, wraz z biegiem czasu może ona prowadzić do uszkodzenia kolejnych podzespołów. Wpływa to nie tylko na bezpieczeństwo użytkowania maszyny, ale i prowadzi do konieczności poniesienia znacznie większych kosztów finansowych na naprawę.

Jak serwisować quada?

Quady to czterokołowce dość trudne w naprawie, dlatego decydując się na ich serwis, warto oddać je do doświadczonej osoby. Podstawowy przegląd techniczny obejmuje sprawdzenie stanu zużycia kluczowych elementów – zalicza się do nich m.in. stelaż, amortyzator, tarcze hamulcowe czy przepustnicę. Mechanik powinien wymienić wszystkie części, które nie nadają się już do dalszej eksploatacji, korzystając z wysokojakościowych komponentów. Serwis quada obejmuje również wymianę oleju w silniku oraz przekładniach. Niekiedy konieczna jest także wymiana elementów podwozia czy stelażu.

Jednym z największych producentów części do quadów jest Arctic Cat – cieszy się on dużym zaufaniem wśród miłośników czterokołowców.

Dbanie o quada – podstawowe zasady

Rutynowe przeglądy techniczne ATV są niezwykle istotne, jednak powinniśmy pamiętać o przestrzeganiu kilku zasad na co dzień. Po pierwsze, zdecydowanie polecamy samodzielne sprawdzanie stanu pojazdu przed i po każdej podróży. Istotne jest także czyszczenie maszyny – osadzające się na wbudowanych w quada elementach zanieczyszczenia sprzyjają powstawaniu usterek. Co więcej, należy regularnie sprawdzać poziom oleju oraz pozostałych płynów w czterokołowcu.

Dodatkowo, warto pamiętać, że chociaż quady to wytrzymałe maszyny, wciąż można je uszkodzić poprzez nieodpowiednie użytkowanie. Zalecamy przestrzeganie zasad bezpiecznej jazdy – nawet jeśli kochamy zawrotne prędkości, gdyż mogą one prowadzić zarówno do uszczerbku na naszym zdrowiu, jak i uszkodzenia pojazdu.

Wszyscy wielbiciele jazdy na quadach powinni zdawać sobie sprawę z tego, że użytkowanie czterokołowców wiąże się nie tylko z ogromną radością z przemierzania kolejnych tras, ale i niemałą odpowiedzialnością. ATV to pojazdy, o które należy odpowiednio dbać, samodzielnie sprawdzając ich stan, przestrzegając zasad bezpiecznej jazdy, a także zabierając je na regularne serwisowanie.

Źródło zdjęcia: unsplash.com Licencja: https://unsplash.com/license

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 votes
Ocena artykułu:

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Poprzedni artykuł

Formalny język hiszpański – co warto wiedzieć?

Następny artykuł

Rejestracja samochodu po leasingu – ile masz na nią czasu?

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments