Rozwój elektromobilności

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

Auta elektryczne zaczynają coraz szybciej zdobywać rynek nowych samochodów w Europie, dlatego też zdecydowana większość producentów inwestuje grube miliony nie tylko w nowe modele, ale również w modernizację zakładów, nie zapominając jednak o dosyć istotnych zmianach technologicznych w całym łańcuchu dostaw. Początkowo sprzedaż w pełni elektrycznych samochodów kształtowała się na poziomie ok. 2,3% w 2019 roku, jednak jak zapowiadają specjaliści, stopniowo ma się ona piąć się w górę. Zgodnie z zapowiedziami w 2030 roku sprzedaż pojazdów elektrycznych powinna osiągnąć poziom ok. 19%, do 2035 roku 36%, natomiast w 2040 roku ma sięgnąć aż 40%.

Jak specjaliści GEFCO oceniają wpływ zbliżających się zmian w branży logistycznej?

GEFCO to obecnie główny dostawca usług logistycznych dla branży motoryzacyjnej w całej Europie, który uważa, że wpływ elektromobilności zarówno na logistykę, jak i na produkcję oraz dystrybucję będzie znaczący. Pojazdy elektryczne w porównaniu z tymi spalinowymi mają mniejszą ilość komponentów oraz ruchomych części, co przekłada się bezpośrednio na zmniejszenie wolumenu w transporcie, a także na bardziej zautomatyzowany proces montażu pojazdów. Z drugiej jednak strony łańcuch dostaw takich pojazdów zaczyna obejmować zdecydowanie nowsze procedury produkcji oraz zamówień i wiąże się również z nowymi miejscami zaopatrzenia, a także lokalizacją dostawców. Dosyć istotny jest również fakt, iż z obsługą oraz transportem akumulatorów litowo-jonowych wiążą się ścisłe przepisy, które dotyczą również procesu ich serwisowania oraz recyklingu. Pomimo tego, iż większość podstawowych zadań nie ulegnie zbytnim zmianom, to jednak dostawcy logistycznych usług, aby wykorzystać szanse związane z rosnącym popytem na pojazdy elektryczne, muszą zdobywać odpowiednie certyfikaty, a także niezbędne umiejętności.

Transport części do pojazdów elektrycznych

Pojazdy elektryczne w odróżnieniu od spalinowych wyposażone są w zdecydowanie większą ilość elektronicznych części o wysokiej wartości, co wiąże się z koniecznością posiadania dosyć wysokiego kapitału obrotowego. Kwestia ta zdaniem ekspertów GEFCO może niestety prowadzić do pojawienia się pewnych zmian w transporcie. Aby uniknąć konieczności utrzymywania dużej ilości zapasów, która związana jest bezpośrednio z dosyć długim czasem transportu morskiego, warto rozważyć możliwość skorzystania z transportu przyspieszonego, jakim jest transport lotniczy. Z uwagi na fakt, iż części pochodzą głównie z Azji, to warto zastanowić się również nad częściowym transportem kolejowym (wyłączając z niego przewóz akumulatorów, który w Chinach jest zabroniony). Rosnąca liczba pojazdów elektrycznych sprawia, że rynek powoli zaczyna dostosowywać się do zmian, które z tego wynikają, a rozwój tego segmentu motoryzacji może w przyszłości przynieść branży logistycznej wiele korzyści. Niezależnie jednak od tego w dalszym ciągu należy tworzyć odpowiednie standardy, ponieważ rynek stale się zmienia a wspomniane standardy oraz przepisy zmieniają się wraz z nim.

0 0 votes
Ocena artykułu:

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Poprzedni artykuł

Samochód dostawczy – kupno czy wynajem

Następny artykuł

Japonia – kraj kwitnącej wiśni… i Hondy

Subscribe
Notify of
guest

0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments