Spawanie – zadbaj o bezpieczeństwo

Jedynym problem, który niezmiennie wiąże się z procesem spawania jest zapewnienie należytego poziomu bezpieczeństwa zarówno spawaczom, jak i osobom postronnym. Jakie metody zapewnienia bezpieczeństwa są najbardziej skuteczne? Przyjrzyjmy się zagadnieniu z bliska. Zaczynamy!

Proces spawania – zagrożenia z niego wynikające i metody zabezpieczenia

Proces spawania wiąże się w dwoma głównymi zagrożeniami – promieniowaniem optycznym oraz dymem spawalniczym. Wysoka temperatura sprzyja poparzeniom. Najbardziej narażone są osoby, które bezpośrednio wykonują czynności związane ze spawaniem. Co więcej, odpryski stopionych metali oraz żużla mogą wywoływać poważne urazy gałki ocznej.

Najbardziej skutecznymi metodami ochrony są:

  • rękawice dla spawaczy,
  • obuwie dla spawaczy,
  • specjalistyczna odzież dla spawaczy,
  • sprzęt ochraniający oczy oraz twarz,
  • kurtyny spawalnicze.

Rękawice dla spawaczy

Rękawice spawalnicze prócz ochrony powinny także pozwolić na zachowanie doskonałej manualności. Wykonywane są z materiałów odpornych na wysokie temperatury, np. skóry owczej. Ważnym elementem jest również dodatkowe wzmocnienie kciuka. Rękawice zapobiegają bezpośredniemu kontaktowi z płomieniem oraz odpryskami metalu. Wyróżnić można dwa główne rodzaje rękawic spawalniczych – klasy A oraz klasy B. Ocenie podlega m.in. odporność na ścieranie, rozdzieranie, ciepło konwekcyjne i inne.

Obuwie

Buty dla spawaczy wykonane są ze specjalnie wyselekcjonowanych materiałów. Do ich produkcji używa się skóry licowej, aramidowych przeszyć (które są odporne na wysokie temperatury oraz ogień), antypoślizgowej podeszwy. Co charakterystyczne, buty dla spawaczy nie mają sznurowadeł, zazwyczaj zapinane są na wygodną klamrę z boku. Dodatkową formą zabezpieczenia jest stalowy podnosek.

Specjalistyczna odzież

Odzież dla spawaczy musi być trudnopalna. Produkowane są specjalistyczne spodnie, bluzy, kurtki. Właściwości antyelektrostatystyczne doskonale chronią ciało przed promieniowaniem cieplnym czy działaniem łuku elektrycznego. Bawełna z domieszką włókna węglowego o wysokiej gramaturze jest odporna na zniszczenia. Odzież zapinana jest na specjalne napy.

Ochrona oczu i twarzy

Do ochrony twarzy, oczu i układu oddechowego spawaczy stosuje się filtry montowane w przyłbicach, tarczach i goglach chroniących twarz. Filtr spawalniczy to podstawa dla ochrony oczu. Inne filtry przeznaczone są do spawania gazowego, a inne filtry do spawania łukiem elektrycznym czy cięcia strumieniem plazmy. Niezwykle ważne jest odpowiednie dobranie przyłbicy czy tarczy w celu ochrony wzroku i twarzy spawaczy. By ułatwić  odpowiednie dobranie, filtry posiadają specjalne oznaczenia, np. MMA, MAG, TIG i inne.

Kurtyny spawalnicze

Oprócz zapewnienia ochrony osobie biorącej bezpośredni udział w procesie spawania, należy także zapewnić odpowiedni poziom bezpieczeństwa osobom postronnym. W tym celu idealne będą kurtyny spawalnicze. Nawet bez odzieży ochronnej osoby znajdujące się w pobliżu stanowisk spawalniczych dzięki kurtynie z folii spawalniczej będą bezpieczne. Kurtyna zatrzymuje dla ludzi szkodliwe promieniowanie, które powstaje podczas spawania łukiem elektrycznym. Co więcej, folia spawalnicza chroni przed poparzeniami wywołanymi przez iskry czy rozżarzone odpryski.

Proces spawania wiąże się z koniecznością zapewnienia spawaczom odpowiedniej ochrony. Warto zatem zainwestować w specjalistyczny sprzęt najwyżej jakości.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

3 2 votes
Ocena artykułu:

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Poprzedni artykuł

Jak sprawdzić auto przed kupnem – praktyczne porady

Następny artykuł

Poznaj zalety nowych samochodów Hyundai

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments