Spływ rzeczny – kajak czy deska SUP, co wybrać?

Otrzymując zaproszenie na spływ rzeczny musimy odpowiedzieć sobie na pytanie o to, jaki środek lokomocji wybrać, aby cieszyć się jego zaletami. Jeszcze kilka lat temu nie mieliśmy z tym problemu. Jednym rozwiązaniem, którym można się było zainteresować, był kajak. Również dziś ma on wielu zwolenników. Posiada jednak również mocnego konkurenta w postaci deski SUP. Warto więc zainteresować się obydwoma rozwiązaniami i przekonać się o tym, jak wiele posiadają zalet.

Kajak i jego zalety

Miłośnicy kajaków mogą w nieskończoność mówić o korzyściach płynących z ich stosowania. Nie mają też problemu z wyjaśnieniem, dlaczego pozostają im wierni. Nie zawsze zgadzają się ze sobą, gdy mają wskazać tą zaletę kajaka, która wysuwa się na pierwszy plan. Bardzo często można jednak usłyszeć, że jest nią możliwość cieszenia się z korzyści, jakie jest nam w stanie zagwarantować zakryty pokład. Jeśli doda się do tego zakładany na kokpit fartuch, trudno będzie znaleźć rozwiązanie lepiej radzące sobie z trudnymi warunkami atmosferycznymi. Zapewnia to także poczucie bezpieczeństwa, nic więc dziwnego, że kajak kusi osoby, które wcześniej nie brały udziału w spływach rzecznych obawiając się o swoje bezpieczeństwo.

Plusem kajaka jest również to, że środek ciężkości znajduje się w nim bardzo blisko lustra wody. To właśnie dlatego nawet osoby początkujące dość szybko są w stanie go „wyczuć”, a tym samym również dość dobrze kontrolować jego położenie. Nie można zignorować i tego, że samo wiosłowanie również nie jest trudnym zadaniem. Z czasem konieczna jest praca nad techniką, podczas pierwszego spływu kajakiem nie powinno się mieć jednak trudności z poruszaniem się nim.

Deska SUP i jej walory

Deski SUP na spływach rzecznych to coraz częstszy widok. Może to wywoływać pewne zaskoczenie, bo same deski są z nami od niedawna. Okazuje się jednak, że posiadają szereg zalet, które przekonują do nich nawet kompletnych amatorów. Tym, co od samego początku trafia do przekonania, jest choćby ich wszechstronność. Wiele osób jest przyzwyczajonych do pływania w pozycji siedzącej tak, jak wygląda to w przypadku kajaku. Tymczasem deskę SUP można wykorzystać również do pływania w każdej innej pozycji. Mając odpowiednią wprawę można przeprowadzić na niej nawet prosty trening jogi. Oczywiście, na spływach rzecznych najlepiej sprawdza się pozycja stojąca. Lista jej atutów jest ogromne. Jednym z najważniejszych wydaje się przy tym możliwość obserwowania otoczenia. Tam, gdzie zagrożenie może czyhać z każdej strony, jest to spore ułatwienie. Nie da się też ukryć, że taka pozycja sprawdza się znakomicie, gdy chcemy zachwycić się pięknem przyrody.

Innym plusem deski SUP jest mobilność znacznie większa niż ta, do której przyzwyczaiły nas kajaki. Zazwyczaj deska SUP jest w stanie doskonale poradzić sobie nawet tam, gdzie poziom wody nie przekracza 10-15 centymetrów. W rezultacie, podczas spływu miłośnicy deski pozostają w rzece, podczas gdy entuzjaści kajaków muszą skoncentrować się na ich przenoszeniu. Podczas pływania na desce można zresztą robić też wiele dodatkowych rzeczy. Jeśli rzeka nie jest wymagająca, spływ można wykorzystać choćby do tego, aby poprawić swoją opaleniznę.

Spływ rzeczny – o tym pamiętaj

Bez względu na to, czy wybierając się na spływ rzeczny zdecydujemy się na deskę SUP, czy też na klasyczny kajak, pamiętajmy o tym, że rzeka potrafi być niebezpieczna. Unikajmy tras, które nie zostały wcześniej sprawdzone przez osoby mające większe doświadczenie. Stosujmy się też do zaleceń organizatora wyprawy. Ten z pewnością nie ma na celu zepsucia nam zabawy. Chce zadbać o nasze bezpieczeństwo, a my powinniśmy mu w tym pomagać.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

5 1 vote
Ocena artykułu:

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Poprzedni artykuł

Czemu służy ozonowanie samochodów?

Następny artykuł

Jak urządzić warsztat samochodowy?

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments