Sprawdzenie auta przed kupnem. Na czym polega?

Sprawdzenie auta przed zakupem nie jest łatwe. Warto więc powierzyć tę czynność profesjonalistom. Więcej o zaletach tego rozwiązania piszemy poniżej.

Sprawdzenie auta przed kupnem. Na czym polega?

Sprawdzenie auta – dowodu rejestracyjnego, dokumentacji i historii

Niestety kupujący auto na rynku wtórnym nie zawsze mogą liczyć na uczciwość sprzedającego. Handlarze często ukrywają wypadkową przeszłość pojazdów lub nie informując rzetelnie o obecnych usterkach. Dzięki temu zyskują fałszywe argumenty za podniesieniem ceny. przez co kupujący narażony jest na poważne straty. Dlatego każde auto przed sfinalizowaniem transakcji powinno być dokładnie skontrolowane. Na czym jednak polega sprawdzenie auta przed kupnem?

Do czego przyda się numer VIN? Skorzystaj z tej usługi – historia pojazdu to kluczowa kwestia

Numer VIN, czyli Vehicle Identification Number to ciąg 17 znaków przypisany do konkretnego egzemplarza. Można znaleźć go w kilku miejscach auta, a także w dowodzie rejestracyjnym. Znając VIN i korzystając z bazy CEPiK (Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców) lub dedykowanych narzędzi (dekoderów), możemy poznać stan prawny oraz historię samochodu – w ten sposób unikniemy zakupu auta pochodzącego z kradzieży lub z wypadkową przeszłością.

Poznaj nie tylko historię pojazdu. Kupujesz auto używane? Zweryfikuj dane techniczne i deklaracje sprzedawcy

Sprawdzenie numeru VIN to jednak nie wszystko. Kupując auto na rynku wtórnym, pod uwagę należy wziąć też czynniki, których nie sprawdzimy na podstawie numeru VIN. Chodzi tu przede wszystkim o stan poszczególnych elementów oraz to, czy wyposażenie pojazdu jest kompletne. To wymaga sporej wiedzy i doświadczenia z zakresu mechaniki i szeroko pojętej motoryzacji. Co zrobić, jeśli ich nie mamy? W takich przypadkach najlepiej jest skorzystać z pomocy zaufanego fachowca.

Sprawdzona historia pojazdu i stan techniczny to pewność co do bezpiecznych zakupów

Sprawdzenie pojazdu przed zakupem powinno uwzględnić różne podzespoły – przede wszystkim te wpływające na komfort i bezpieczeństwo jazdy oraz mogące świadczyć o poważnych awariach. Chodzi przede wszystkim o:

  • karoserii i powłoce lakierniczej;
  • oświetleniu;
  • felgach i ogumieniu;
  • szybach (brak oryginalnych może oznaczać, że auto brało udział w wypadku);
  • kompletności wyposażenia;
  • komorze silnika;
  • wnętrzu kabiny;
  • podwoziu i konstrukcji.

Dla uniknięcia ewentualnych problemów duże znaczenie ma też kompleksowa diagnostyka komputerowa oraz jazda próbna. Korzystając z usług firm oferujących sprawdzenie auta i wybierając rozbudowany pakiet, możemy być pewni co do tego, że stan auta zostanie dokładnie przebadany pod każdym kątem.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

5 1 vote
Ocena artykułu:

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Poprzedni artykuł

Jak zwiększyć bezpieczeństwo na drogach osiedlowych?

Następny artykuł

Co zrobić z zieloną ścianą podczas remontu?

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments