Zadbaj o swój dom duetem fotowoltaiki i pomp ciepła

Opłaty za ogrzewanie domu i energię elektryczną są sporym obciążeniem dla rodzinnego budżetu. Nic więc dziwnego, że większość z nas poszukuje możliwości poczynienia jak największych oszczędności w tym zakresie. Takie szanse stwarza współcześnie połączenie instalacji fotowoltaicznej z pompą ciepła. Sprawdź więc, co można zyskać, decydując się na inwestycję w tego rodzaju rozwiązanie.

Jak działa pompa ciepła?

Pompa ciepła to urządzenie, które pobiera energię cieplną ze środowiska. Energia ta jest w dalszej kolejności przekazywana do instalacji grzewczej, choć coraz częściej ogrzewa również wodę użytkową. Jak nietrudno zauważyć, to rozwiązanie nie tylko ekologiczne, ale również wyjątkowo tanie w eksploatacji. Działanie pompy opiera się bowiem w znacznej mierze na odnawialnych źródłach energii, których wykorzystanie nie generuje dodatkowych kosztów. W zależności od wybranego modelu pompa ciepła może pobierać energię z wody, gruntu lub z powietrza. Co więcej, istnieje również możliwość odwrócenia zachodzącego w niej procesu, dzięki czemu urządzenie może zostać wykorzystane także do chłodzenia pomieszczeń w upalne dni.

Czy pompa ciepła jest opłacalną inwestycją?

Pompa ciepła to zdecydowanie bardziej ekonomiczne rozwiązanie, niż tradycyjnie wykorzystywane kotły węglowe i gazowe. W zależności od warunków zewnętrznych i wybranego modelu urządzenia może ono wygenerować przynajmniej 3,5 kWh energii cieplnej z 1 kWh. To z kolei pozwala na ograniczenie do absolutnego minimum rachunków, związanych z wykorzystaniem energii elektrycznej w gospodarstwie domowym. O efektywności takiego rozwiązania przekonuje się coraz więcej osób, które decydują się na wprowadzenie odnawialnych źródeł do swojego domu. Więcej o potencjale pomp ciepła przeczytać można na stronie https://appenergy.pl/produkty/pompy-ciepla/, należącej do firmy, oferującej montaż pomp ciepła w Lublinie lub też na stronach programu „Czyste powietrze”, w ramach którego można starać się o dotację do takiej właśnie inwestycji.

Połączenie fotowoltaika z pompą ciepła – czy to opłacalne rozwiązanie?

Połączenie pompy ciepła z fotowoltaiką to doskonały sposób na pokrycie zapotrzebowania gospodarstwa domowego na energię, dzięki wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii. W takim przypadku praca pompy ciepła będzie zasilana energią, wytwarzaną przez panele fotowoltaiczne. W ten sposób nadwyżka energii nie trafi do sieci, a będzie racjonalnie wykorzystana na potrzeby danego gospodarstwa. Wpłynie to również na koszt inwestycji, obniżając go w znaczący sposób. Jak się bowiem okazuje, zakup pompy ciepła z panelami fotowoltaicznymi jest znacznie bardziej ekonomiczny, niż nabycie każdego urządzenia osobno. W artykule: Pompa ciepła i instalacja fotowoltaiczna – zgrany eko duet dla Twojego domu, podkreślono także, że prawidłowe działanie i efektywność  pracy urządzenia, zależą przede wszystkim od kilku istotnych czynników. Będzie to nie tylko rodzaj pompy i jej moc, ale również alternatywny system grzewczy, gdyż urządzenia te w trakcie dużych mrozów powinny być wspierane dodatkowym źródłem ciepła.

Ekologiczne rozwiązania - panele fotowoltaiczne i pompy ciepła

Czy można uzyskać dotację na pompę ciepła i fotowoltaikę?

Jak już zostało wspomniane, jednym z programów, który umożliwia dofinansowanie rozwiązań, czerpiących z odnawialnych źródeł energii, jest program Czyste Powietrze. Połączenie go z ulgą termomodernizacyjną pozwala znacząco obniżyć koszty inwestycji. Istnieje również możliwość dopłaty do instalacji fotowoltaicznej z programu Mój Prąd. Pompę ciepła dofinansowuje natomiast program Moje Ciepło, w ramach którego można otrzymać nawet 21 000 zł. Dzięki takim dopłatom coraz więcej osób może pozwolić sobie na znaczącą redukcję kosztów ogrzewania pomieszczeń, przy wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

5 1 vote
Ocena artykułu:

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Poprzedni artykuł

Kompresor samochodowy 12v

Następny artykuł

Czy Audi A4 to dobre auto dla rodziny?

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments