Zadbaj o swój dom duetem fotowoltaiki i pomp ciepła

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

Opłaty za ogrzewanie domu i energię elektryczną są sporym obciążeniem dla rodzinnego budżetu. Nic więc dziwnego, że większość z nas poszukuje możliwości poczynienia jak największych oszczędności w tym zakresie. Takie szanse stwarza współcześnie połączenie instalacji fotowoltaicznej z pompą ciepła. Sprawdź więc, co można zyskać, decydując się na inwestycję w tego rodzaju rozwiązanie.

Jak działa pompa ciepła?

Pompa ciepła to urządzenie, które pobiera energię cieplną ze środowiska. Energia ta jest w dalszej kolejności przekazywana do instalacji grzewczej, choć coraz częściej ogrzewa również wodę użytkową. Jak nietrudno zauważyć, to rozwiązanie nie tylko ekologiczne, ale również wyjątkowo tanie w eksploatacji. Działanie pompy opiera się bowiem w znacznej mierze na odnawialnych źródłach energii, których wykorzystanie nie generuje dodatkowych kosztów. W zależności od wybranego modelu pompa ciepła może pobierać energię z wody, gruntu lub z powietrza. Co więcej, istnieje również możliwość odwrócenia zachodzącego w niej procesu, dzięki czemu urządzenie może zostać wykorzystane także do chłodzenia pomieszczeń w upalne dni.

Czy pompa ciepła jest opłacalną inwestycją?

Pompa ciepła to zdecydowanie bardziej ekonomiczne rozwiązanie, niż tradycyjnie wykorzystywane kotły węglowe i gazowe. W zależności od warunków zewnętrznych i wybranego modelu urządzenia może ono wygenerować przynajmniej 3,5 kWh energii cieplnej z 1 kWh. To z kolei pozwala na ograniczenie do absolutnego minimum rachunków, związanych z wykorzystaniem energii elektrycznej w gospodarstwie domowym. O efektywności takiego rozwiązania przekonuje się coraz więcej osób, które decydują się na wprowadzenie odnawialnych źródeł do swojego domu. Więcej o potencjale pomp ciepła przeczytać można na stronie https://appenergy.pl/produkty/pompy-ciepla/, należącej do firmy, oferującej montaż pomp ciepła w Lublinie lub też na stronach programu „Czyste powietrze”, w ramach którego można starać się o dotację do takiej właśnie inwestycji.

Połączenie fotowoltaika z pompą ciepła – czy to opłacalne rozwiązanie?

Połączenie pompy ciepła z fotowoltaiką to doskonały sposób na pokrycie zapotrzebowania gospodarstwa domowego na energię, dzięki wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii. W takim przypadku praca pompy ciepła będzie zasilana energią, wytwarzaną przez panele fotowoltaiczne. W ten sposób nadwyżka energii nie trafi do sieci, a będzie racjonalnie wykorzystana na potrzeby danego gospodarstwa. Wpłynie to również na koszt inwestycji, obniżając go w znaczący sposób. Jak się bowiem okazuje, zakup pompy ciepła z panelami fotowoltaicznymi jest znacznie bardziej ekonomiczny, niż nabycie każdego urządzenia osobno. W artykule: Pompa ciepła i instalacja fotowoltaiczna – zgrany eko duet dla Twojego domu, podkreślono także, że prawidłowe działanie i efektywność  pracy urządzenia, zależą przede wszystkim od kilku istotnych czynników. Będzie to nie tylko rodzaj pompy i jej moc, ale również alternatywny system grzewczy, gdyż urządzenia te w trakcie dużych mrozów powinny być wspierane dodatkowym źródłem ciepła.

Ekologiczne rozwiązania - panele fotowoltaiczne i pompy ciepła

Czy można uzyskać dotację na pompę ciepła i fotowoltaikę?

Jak już zostało wspomniane, jednym z programów, który umożliwia dofinansowanie rozwiązań, czerpiących z odnawialnych źródeł energii, jest program Czyste Powietrze. Połączenie go z ulgą termomodernizacyjną pozwala znacząco obniżyć koszty inwestycji. Istnieje również możliwość dopłaty do instalacji fotowoltaicznej z programu Mój Prąd. Pompę ciepła dofinansowuje natomiast program Moje Ciepło, w ramach którego można otrzymać nawet 21 000 zł. Dzięki takim dopłatom coraz więcej osób może pozwolić sobie na znaczącą redukcję kosztów ogrzewania pomieszczeń, przy wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii.

5 1 vote
Ocena artykułu:

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Poprzedni artykuł

Kompresor samochodowy 12v

Następny artykuł

Czy Audi A4 to dobre auto dla rodziny?

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments