Zalana piwnica – co robić?

Ta niemiła niespodzianka może na nas czekać po każdym powrocie do domu. Potencjalnych przyczyn jest mnóstwo, jednak ich ustalenie jest kluczowe w szybkiej walce z problemem. To pomieszczenie jest szczególnie narażone na wszelkiego rodzaju przecieki i zalanie. Właśnie dlatego warto pamiętać o tym, aby w ubezpieczeniu nieruchomości uwzględnić również piwnicę. W innym przypadku możemy nie otrzymać odszkodowania. Nawet, jeśli wyciek pochodził z innego pokoju, który podlega ubezpieczeniu. Co zrobić, kiedy w naszym domu zalewa piwnicę? Przede wszystkim warto zlokalizować wyciek oraz przeprowadzić badanie termowizyjne. Następnie można przejść do osuszania zalanego pomieszczenia – czyli osuszania ścian i osuszania posadzki.

Przyczyna zalania piwnicy

Zalana piwnica w domu to nic przyjemnego, a dochodzenie do przyczyn może chwilę potrwać. Oczywiście najprostszym rozwiązaniem są tutaj intensywne opady deszczu. W ostatnim czasie ekstremalne zjawiska pogodowe już nikogo nie dziwą. Co więcej, betonowe ścieżki wokół bloków mieszkalnych i domów uniemożliwiają wchłanianie wody przez ziemię. Zatem jej nadmiar może spływać do piwnic. Woda w piwnicy po opadach może zostać usunięta za pomocą specjalnych pomp. Dysponuje nimi między innymi straż pożarna.

Najczęściej piwnica zostaje zalana w wyniku awarii hydraulicznych. Wówczas należy jak najszybciej znaleźć źródło problemu. Przy wycieku pierwszym krokiem jest oczywiście zakręcenie zaworu głównego i wezwanie fachowca. Awaria instalacji hydraulicznej może mieć swoje źródło w konkretnym mieszkaniu (w przypadku bloków), lub dotyczy całego pionu. Tego typu wycieki są charakterystyczne dla zabudowy z tzw. wielkiej płyty.

Jak osuszyć zalaną piwnicę?

Pierwszym krokiem po odkryciu zalanej piwnicy jest oczywiście zlokalizowanie przyczyny. Jeśli kwestia leży po stronie instalacji hydraulicznej, to najlepszym rozwiązaniem będzie wyłącznie zaworu głównego. W przypadku bloków mieszkalnych warto też poinformować sąsiadów, ponieważ awaria może dotyczyć całego pionu. Zalana piwnica w bloku nierzadko jest przyczyną wycieku w konkretnym mieszkaniu.

Przy zaawansowanym problemie warto poprosić o pomoc fachowców. W niektórych przypadkach pomagają również służby tj. straż pożarna. Dysponują one odpowiednimi pompami, które pozwolą na szybkie usunięcie wody z piwnicy. Po tych czynnościach należy przystąpić do osuszania ścian.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami od osuszania z https://tomabud.waw.pl/osuszanie/

Źródło zdjęcia: pixabay.com Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

5 2 votes
Ocena artykułu:

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Poprzedni artykuł

Odtłuszczanie lakieru

Następny artykuł

Przewóz ładunków neutralnych – czym się charakteryzuje?

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments