Odtłuszczanie lakieru

Odtłuszczanie lakieru jest ważną czynnością w pielęgnacji lakieru. Kiedy i dlaczego warto je wykonywać? Jakie środki warto zastosować?

Odtłuszczanie lakieru – do czego służy?

Celem odtłuszczania lakieru jest wyjałowienie powierzchni. Za pomocą odtłuszczacza usuwa się z karoserii zabrudzenia, wosk, polimery, resztki użytych wcześniej środków czystości. Zabieg pozwala przygotować samochód do zabezpieczania karoserii. Po odtłuszczeniu nakładana na karoserię powłoka lepiej wiąże się z lakierem, a zabrudzenia są mniej widoczne, efekt jest bardziej estetyczny. Odtłuszczanie lakieru należy wykonać przed nałożeniem wosku, powłoki ceramicznej lub kwarcowej. Preparat do odtłuszczania przyda się także przed klejeniem czy uszczelnianiem różnych elementów, w trakcie prac naprawczych. Można go zastosować także do odtłuszczenia tarcz hamulcowych, mycia szyb czy odmrażania zamków. Warto pamiętać, że odtłuszczanie nie wystarczy do usunięcia zabrudzeń w postaci drobinek asfaltu, rdzy czy żywicy. Do tego celu niezbędne będą specjalne środki chemiczne.

Jakie środki do odtłuszczania wybrać?

Wybór środków odtłuszczających do lakieru jest bardzo duży. Klienci mają do wyboru czysty alkohol izopropylowy IPA, preparaty na bazie alkoholu izopropylowego, specjalistyczne preparaty odtłuszczające czy odtłuszczacze silikonu. Alkohol izopropylowy warto stosować rozcieńczony wodą, ponieważ w innym przypadku może uszkodzić delikatny lakier. Czasami do osuszania stosuje się benzynę ekstrakcyjną, ale nie nadaje się do wszystkich powierzchni, może uszkadzać lakier. Najwygodniejsze w stosowaniu są gotowe odtłuszczacze, które można stosować na wymagających lakierach, dostępne w sklepach z chemią samochodową. Profesjonale odtłuszczacze do lakieru są łatwe w stosowaniu, ale zawsze przed nałożeniem należy zapoznać się z instrukcją na opakowaniu. Wiele gotowych środków zawiera mieszkanki zapachowe, które sprawiają, że wykonywana praca jest przyjemniejsza. Aby proces odtłuszczania był skuteczny, warto wybierać środki renomowanych producentów, pochodzące od sprawdzonych dostawców, przeznaczone do określonych elementów np. felg, dostępne na carhubstore.pl.

Jak stosować odtłuszczacze do lakieru?

Stosowanie odtłuszczaczy nie wymaga specjalnego przygotowania. Preparaty są bezpieczne i ogólnie dostępnie. Środek rozprowadza się na lakierze miękką ściereczką z mikrofibry, najlepiej bez szwów, ciętą laserowo. Aby ściereczka nie odbarwiła się pod wpływem preparatu, warto wybrać białą lub szarą. Niewielką ilość preparatu trzeba przemyć czyszczony element i zostawić do odparowania. W razie potrzeby czynność można powtórzyć. Trzeba pamiętać, aby samochód stał w cieniu, a lakier nie był nagrzany.

Źródło zdjęcia: pixabay.com Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

5 1 vote
Ocena artykułu:

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Poprzedni artykuł

Profesjonalny skup aut w Toruniu

Następny artykuł

Zalana piwnica – co robić?

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments